Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W południe 19 stycznia w Gdańsku pożegnano prezydenta Pawła Adamowicza, a o godz. 18 w kościele NMP Królowej Polski w Słubicach odbyły się msza i koncert poświęcone jego pamięci. Modlono się nie tylko za tragicznie zmarłego prezydenta, ale także za jego rodzinę, miasto Gdańsk i za zabójcę.

Koncert Paweł

- Dzisiejszy wieczór miał być wypełniony polkami i walcami Straussa, przy dźwiękach których chcieliśmy radośnie wejść w nowy rok. Tymczasem za chwilę usłyszymy refleksyjną i poruszającą symfonię Brahmsa, bo życie napisało swój własny scenariusz – powiedział burmistrz Mariusz Olejniczak do zgromadzonych w kościele NMP Królowej Polski.

Zamiast koncertu noworocznego, 19 stycznia słubiczanie wzięli udział w koncercie upamiętniającym Pawła Adamowicza, który został zamordowany podczas ubiegłotygodniowego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Wzruszony M. Olejniczak podkreślił, że on sam, jak i obecni, poczuli potrzebę współuczestniczenia w pożegnaniu prezydenta Gdańska.

Ale nie tylko. – Naszym obowiązkiem jest szukanie dróg, które doprowadzą do pojednania Polaków, refleksja, że wszechobecny w życiu hejt karmi czyjąś nienawiść – przypomniał burmistrz. Poprosił obecnych, aby uczcić pamięć P. Adamowicza minutą ciszy.

Przed koncertem głos zabrała również Sabine Völker, dyrektor administracyjny Brandenburska Orkiestra Państwowa z Frankfurtu nad Odrą. Przyznała, że oni również są wstrząśnięci tym, co się stało. Przypomniała, że Paweł Adamowicz należał do nowej generacji polityków, którzy stawiali na współpracę i dobre sąsiedztwo z Niemcami. - Chcieliśmy państwu i rodzinie wyrazić nasze współczucie. I docenić tego szczególnego człowieka w ten sposób, w jaki zagramy dziś ten koncert – zakończyła S. Völker.

A potem już rozpoczął się koncert. W ciszy i skupieniu publiczność wysłuchała dźwięków I Symfonii c-moll" op. 68 Johannesa Brahmsa pod batutą japońskiego dyrygenta Takao Ukigaya. Wybrane fragmenty koncertu prezentujemy w poniższym klipie wideo. Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć.Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.