To pierwsze tego typu przedsięwzięcie na świecie, upamiętniające największą internetową bazę obecnej wiedzy ludzkości. Inicjatorem akcji była społeczność akademicka skupiona przy Collegium Polonicum z dyrektorem Krzysztofem Wojciechowskim na czele. Studenci i wykładowcy chcieli w ten sposób oddać hołd fenomenowi Wikipedii i tysiącom anonimowych autorów z całego świata, którzy w przeciągu 14 lat istnienia encyklopedii zredagowali około 30 milionów haseł (w 280 językach).
Na uroczystości pojawili się przedstawiciele Stowarzyszenia Wikimedia Polska z Łodzi, Wikimedia Deutschland oraz Wikimedia Foundation z San Francisco - wydawcy Wikipedii. Wcześniej goście wzięli udział w sesji popularno-naukowej z udziałem prof. Dariusza Jemielniaka, autora pierwszej na świecie socjologicznej książki o Wikipedii pt. "Życie wirtualnych dzikich. Netnografia Wikipedii".
Rzeźba stanęła w centralnym miejscu placu Frankfurckiego, tuż obok Galerii Prima. Jej autorem jest ormiański rzeźbiarz Mihran Hakobyan. Pomnik przedstawia cztery postacie dźwigające kulę - symbol Wikipedii. Postacie oznaczają anonimowych twórców haseł Wikipedii. Cokół, na którym stoi pomnik, przedstawia stos z papieru. To z kolei wyraz uznania dla Jana Gutenberga - wynalazcy ruchomej czcionki.
Pomnik ma 3 metry wysokości (razem z cokołem), waży ok. 350 kilogramów. Wykonany jest z laminatu, który imituje mosiądz. Za jego przygotowanie odpowiada firma Malpol z Nowej Soli. Koszt całej inwestycji wyniósł 60 tys. złotych, środki w całości zostały pokryte z budżetu gminy Słubice.
View the embedded image gallery online at:
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/6289-w-slubicach-odslonieto-pomnik-wikipedii#sigProId6dedd9a943
https://slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/6289-w-slubicach-odslonieto-pomnik-wikipedii#sigProId6dedd9a943
[fot. Bartosz Fedyszyn]
Komentarze
To, że kicz dzisiaj jest mocno obecny dookoła nas, to też nie jest dobry argument. Nie należy gloryfikować negatywnych zjawisk, a tym bardziej im ulegać.
Chciałbym jeszcze jedno zauważyć. Ten pomnik zastąpił w tym miejscu godło Słubic. O czym to świadczy?
Mam wrażenie, że autentyczne wartości są zastępowane nieprawdziwymi. Ten pomnik jest o wiele mniej "nasz" niż godło miasta, natomiast tak jak jego słomiany pierwowzór z "Misia", jest symbolem patologii i próby budowania nowej, sztucznej i ubogiej tożsamości. Wydaje mi się znaczące, że właśnie ten obraz przywołałeś. Mam nieodparte wrażenie, że pasuje jak ulał do słubickiej rzeczywistości.
To już chyba koniec w temacie.
P.S. Ale krasnal i tak mi się najbardziej podoba
Pozdrawiam wszystkich :)
"Najszybciej zwraca na siebie uwagę... idiota".
Po tych 4 miesiącach można już z całą świadomością powiedzieć, że zainteresowanie mediów tym wydarzeniem, co było używane jako jeden z głównych argumentów za tym pomnikiem, chyba właśnie temu efektowi można przypisać. Widać, że budowa pomnika Wikipedii nie przyniosła miastu żadnych korzyści. Efekt promocyjny był krótkotrwałym błyskiem w mediach, po którym nie zostało nic, oprócz kolejnej kadencji burmistrza i chwilowej, niezdrowej poprawy nastoju. Sama jakość efektu medialnego też jest mocno wątpliwa, bo stoję na stanowisku, że zostało to w większości niezauważone i utrwaliło raczej obraz miasta jako niepoważnej, przygranicznej i głęboko chorej mieściny. Teraz pytanie co dalej. Trzeba się zastanowić, czy dotychczasowy przepis władzy na zarządzanie miastem nie jest tylko zarządzaniem chwilowymi emocjami i tworzeniem pozorów, za którymi nie kryją się żadne głębsze idee, ani wartości... Natomiast trzeba pamiętać, że aby efekt był pozytywny, działanie musi być oparte na prawdziwych wartościach wartościach, a nie ich zaprzeczeniu, gdyż wtedy jest właśnie taką fałszywą pozłotką jak ten pomnik.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.