Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Po raz kolejny młodzi Słubiczanie pokazali, że nie mają sobie równych w konkursie Odyseja Umysłu. Podczas ogólnopolskiego finału, który w miniony weekend odbył się w Gdańsku, młodsza grupa zajęła drugie, a starsza trzecie miejsce na podium.

Odyseusze ze Słubic, skupieni wokół stowarzyszenia po Prostu, startowali w gronie 118 drużyn z całej Polski, zwycięzców wcześniejszych eliminacji regionalnych. Dzięki zajęciu drugiego miejsca w finale, młodsza grupa pojedzie na Eurofestiwal do Berlina, co jest ogromnym sukcesem. Poniżej składy naszych drużyn.

Grupa młodsza: Aleksandra Klincewicz, Hanna Klincewicz, Justyna Pachciarek, Julia Kaliska, Jakub Czak, Kacper Żełudok, Andrzej Uwarkin.

Grupa starsza: Julia Sobczak, Gabriela Grzegorczyk, Alicja Grzegorczyk, Maria Piórkowska, Paulina Reus, Piotr Jaworski, Hubert Bąkowski.

Trenerzy: Tatiana Uwarkin, Stanisław Piórkowski, Joanna Sierżant - Rekret, Monika Dutkiewicz.

Warto dodać, że historia udziału słubiczan w kolejnych edycjach Odysei Umysłu jest bogata w osiągnięcia. Na najwyższym stopniu podium stawała już drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1. Po tytuł mistrzowski w przeszłości sięgała również reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 2. Rok temu miano wicemistrza wywalczyła reprezentacja składająca się z uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 1 oraz nr 3.



Odyseja Umysłu to program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.Jej najważniejszym celem jest uczenie młodych ludzi kreatywnego i krytycznego myślenia.

Sam konkurs polega na rozwiązaniu wybranego problemu, spośród oficjalnie opublikowanych kilka miesięcy wcześniej. Następnie Odyseusze przez kilka miesięcy pracują w drużynach, gdzie starają się wypracować najlepsze rozwiązanie. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę, ale nie sugeruje ani nie narzuca dzieciakom własnych pomysłów.

Uczestnicy muszą zdobywać i łączyć wiedzę z różnych dziedzin, a przede wszystkim umieć zastosować ją w praktyce. Działając w grupie osób o wspólnym celu, a różnych osobowościach - uczą się szacunku i zaufania do ludzi o odmiennych poglądach i temperamentach.

Rozwiązanie przedstawiają sędziom i zgromadzonej publiczności w formie krótkiej prezentacji. Podczas występu uczestnicy muszą zmierzyć się także z tzw. problemem spontanicznym - zadaniem-niespodzianką, którego treści wcześniej nie znają, a rozwiązanie należy stworzyć w kilka minut.

[fot. stowarzyszenie po PROstu]
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.