Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W sobotę na placu Bohaterów obyła się uroczystość z okazji Dnia Weterana Służby Granicznej i Święta Związku Emerytów i Rencistów Straży Granicznej. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 dreamhost 2012-09-24 12:17
Pozdrowienia dla 40-letnich emerytów.
#2 Jan Osik 2012-09-24 23:07
ale o co chodzi? o jakich weteranów? cóż oni takiego ważnego zrobili - czy to że nas trzymali,, krainie ciemności " nie pozwalając jej opuścić????!!!!
#3 wypasik03 2012-09-24 23:20
No właśnie też chcę wiedzieć o jakich weteranów chodzi. Myślę że weteran to taka osoba, która walczyła na wojnie a z tego co się orientuje to ani żołnierze WOP ani tym bardziej funkcjonariusze SG na wojnie nie byli. Może chodzi o jakieś misje zagraniczne ale jeśli się nawet mogły zdarzyć to nie pamiętam, żeby podawali że ktoś zginął. Szacunek dla tych który ciężko służyli dla ojczyzny mam ale z tymi weteranami to nie rozumiem o co biega.
#4 dnap 2012-09-25 06:06
Cytat z wikipedii " Weteran (łac. veteranus, od veteris: stary) - zasłużony w walkach żołnierz, który zakończył czynną służbę wojskową.

W II Rzeczypospolitej słowo weterani odnosiło się przede wszystkim do uczestników powstania listopadowego 1831, Wiosny Ludów 1848 i powstania styczniowego 1863, którym przyznano honorowe stopnie podporuczników Wojska Polskiego i stałe, dożywotnie pensje. W okresie powojennym, weteranami zwykło nazywać się powstańców śląskich i wielkopolskich.

Obecnie to słowo nie odnosi się tylko do żołnierzy i na stałe wpisało się do języka potocznego."

Słownik języka polskiego Kopalińskiego "weteran stary, wysłużony żołnierz frontowy; dawn. w Polsce: uczestnik powstania styczniowego otrzymujący emeryturę państwową; człowiek zasłużony, który zestarzał się w służbie, pracy (dla kraju).
Etym. - łac. veteranus 'wysłużony żołnierz, który po odbyciu (trwającej ok. 20 lat) służby pozostawał w wojsku, jako członek doświadczonej i uprzywilejowanej kadry' od 'dawny; wysłużony' z vetus dpn. veteris 'stary'. "

Więc wcale weteran nie musi być zasłużonym w walkach. Stąd np. określenie "weteran szos".
#5 Jan Osik 2012-09-25 08:05
tak , czy inaczej weteran to człowiek zasłużony- więc pytam: czym takim się oni zasłużyli aby robić z tego święto ?????? czy może jakieś konkretne zasługi, może w czasie stanu wojennego złapali na granicy szczególnie niebezpiecznego opozycjonistę z ulotkami ;-)
#6 wypasik03 2012-09-25 15:03
Zasłużonych weteranów, żołnierzy Wojska Ochrony Pogranicza, którym w czasach komuny służba lekką nie była, na pewno w naszym regionie kilku jest. Przynajmniej mała część żołnierzy WOP służyła bardzo długo i ciężko. Ale tych zasług nie można przypisywać większości. Niestety tak to już w naszym kraju jest, że lubimy zasługi uogólniać. Skoro weteranami jest jakaś cześć z nich to przecież najłatwiej powiedzieć, że dotyczy to wszystkich, zawsze to lepiej brzmi.
Pozdrawiam prawdziwych weteranów, tych który naprawdę ciężko służyli a skromność nie pozwala im nawet tak o sobie myśleć.

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.