Seminarium naukowe dotyczące historii stadionu w Słubicach powoli dobiega końca. 9 czerwca uczestnicy projektu wzięli udział we wspólnym zwiedzaniu kompleksu, zaś wymiernym efektem przeprowadzonych dotąd działań będą dwujęzyczne audio-przewodniki dla turystów przybywających na słubicki stadion.
Seminarium naukowe pt. "Stadion w Słubicach. Lokalna historia sportu i produkcja audio-przewodników" to projekt realizowany ze środków Deutsches Kulturforum Östliches Europa e. V. z siedzibą w Poczdamie. Pretekstem dla przeprowadzenia badań stały się Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie. Drugi ważny powód to blisko stuletnia, niezwykle ciekawa historia kompleksu stadionowego w Słubicach, nazywanego kiedyś Stadionem Wschodniomarchijskim, a później (błędnie) Stadionem Olimpijskim.
Zajęcia seminaryjne dla grupy studentów poprowadzili Dorothee Ahlers z Europejskiego Uniwersytetu Viadrina i Jacob Venuß z Wolnego Uniwersytetu w Berlinie przy wsparciu regionalistów Rolanda Semika oraz Eckarda Reißa. Studenci Viadriny spróbowali dotrzeć do wszelkich dotychczasowych publikacji na temat obiektu oraz poszukać źródeł zupełnie nowych.
9 czerwca uczestnicy projektu wzięli udział we wspólnym zwiedzaniu kompleksu sportowego w Słubicach. Niemieckojęzyczną wycieczkę po tym terenie poprowadził Roland Semik, który później zadba również o przetłumaczenie audio-przewodników z języka niemieckiego na język polski. Wszyscy turyści zainteresowani historią stadionu będą mogli posłuchać lektora opowiadającego o dziejach tego miejsca, a także organizowanych tu dotąd imprezach.
To już jedna z ostatnich okazji, aby zobaczyć miejscowy pomnik przyrody, tj. historyczny dąb, który rósł w tym miejscu jeszcze przed 1914 r., czyli jeszcze przed tym jak na dawnym żwirowisku ruszyły pierwsze prace nad budową stadionu. 30 maja b.r. podczas oficjalnego otwarcia ścieżki edukacyjnej burmistrz Słubic zapowiedział wycięcie tego drzewa z powodu jego faktycznego obumarcia. W tym samym miejscu powstać ma jednak zupełnie nowe nasadzenie.
Na koniec sobotniego zwiedzania Ariane Afsari z Deutsches Kulturforum wręczyła wszystkim po egzemplarzu książki pt. "Aurith – Urad. Dwie wioski nad Odrą". Jest to polsko-niemiecka monografia obu miejscowości, wydana w 2006 r. właśnie ze środków Deutsches Kulturforum i w oparciu o opowieści samych mieszkańców.
Oficjalna prezentacja rezultatów seminarium odbędzie się już w środę 20 czerwca podczas polsko-niemieckiej konferencji naukowej w przedstawicielstwie landu Nadrenia Północna-Westfalia w Berlinie przy Hiroshima-Str. 12-16. Szczegóły korzystania z audio-przewodników zostaną podane w nieco późniejszym terminie.