Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Wraz z nadejściem wiosny, powrócił temat wypalania traw i zagrożeń z tego wynikających. Jak co roku przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej w Słubicach przypominają o szkodliwości tego procederu oraz karach grożących osobom podpalającym trawy i łąki.

wypalanie-traw-bg

O wypowiedź w tej sprawie poprosiliśmy st. kpt. Marka Koroluka, rzecznika Komendanta PSP w Słubicach.

Dlaczego nie powinno się wypalać traw?

Każdego roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie i zwierzęta. Każdy pożar, a co za tym idzie - każda nasza interwencja sporo kosztuje - sam przyjazd straży pożarnej do ognia kosztuje kilkaset złotych, są koszta zużytego sprzętu, paliwa, wylanej wody. W skali kraju są to miliony złotych, płaconych przecież z budżetu państwa, czyli z naszych podatków. W przypadku strat związanych z utratą zdrowia, czy życia, nie sposób tego określić w złotówkach.

Wypalanie traw szkodzi środowisku naturalnemu. Dym będący następstwem wypalania oznacza tony toksyn w powietrzu. Niszczona jest gleba. Wypalanie traw oprócz tego, że jest naprawdę niebezpieczne, jest też prawnie niedozwolone. Określają to odpowiednie zapisy prawne, przede wszystkim art. 45 i art. 59 ustawy o ochronie przyrody z dnia 16 października 1991 r.
  • art. 45 - "zabrania się wypalania roślinności na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych lub w strefie oczeretów i trzcin"
  • art. 59 - "kto wypala roślinność na łąkach, pastwiskach, nieużytkach, rowach, pasach przydrożnych, szlakach kolejowych, w strefie oczeretów lub trzcin podlega karze aresztu lub grzywny"
Zabrania tego również ustawa o lasach z dnia 28 września 1991 r., która w art. 30 ust. 3 pkt 3 mówi, że "w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się działań i czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo,a w szczególności: 1) rozniecenia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego, 2) korzystania z otwartego płomienia, 3) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych".

Zgodnie z Kodeksem wykroczeń łamanie w/w przepisów zagrożone jest karami grzywny oraz aresztu. Dodatkowe sankcje grożą osobom, które doprowadziły do czyjejś śmierci lub powstania strat materialnych. Aby walka z tym groźnym zjawiskiem była skuteczna, "wypalacze" muszą się znaleźć pod presją szeroko pojętej opinii publicznej. Ich czyny muszą być napiętnowane przede wszystkim przez współmieszkańców. Zapraszamy do wspólnej walki z wypalaniem traw !



Przestrzegamy przed zagrożeniami wynikającymi z wypalania roślinności. Apelujemy o rozsądek!  Zanim podpalisz, zastanów się czy przez bezmyślność nie narazisz życia swojego i innych - Komenda Powiatowa PSP w Słubicach.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Komentarze   

#1 kamila861101 2012-03-22 18:45
Do apelu też się dołączam! uważam, że tylko idioci pozbawieni wyobraźni to robią... :-|
#2 Wiesław 2012-03-22 18:59
Takim idiotom to nawet kartka przyklejona na czoło z zakazem nic nie pomoże. Może się odważny znajdzie i napisze po co to robi. Chętnie bym się dowiedział jakie mają argumenty!!!!!
#3 tjakuszewicz 2012-03-22 22:15
No jak to po co. Przecież "wypalanie traw użyźnia ziemię. Roślinki lepiej potem rosną itd". To chyba najpopularniejszy zabobon.
#4 yon 2012-03-23 07:45
Argumenty to oni sobie znajdą bez problemu. Gorzej,że przeważnie jest to pewnie jakiś atawistyczny, pozapercepcyjny ciąg do wszystkiego, co ma wymiar ponadstandardowy a w szczególności katastroficzny. Szalejące pożary, burzliwe powodzie, wielkie destrukcje mają na człowieka wpływ hipnotyczny i słabsze psychicznie jednostki bardzo łatwo mu się poddają. Najgorsze,że nic tu do rzeczy nie ma poziom wykształcenia czy ogólny poziom intelektualny, podpalaczem może być każdy - tu, w pewnym sensie, wychodzi z człowieka zwierzę. Kiedyś z podpalaczami radzono sobie łatwo - teraz czasy są trudniejsze, a legalnie spławić choćby Marzannę jest prawie niemożliwe :lol:

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.