Kliknij przycisk i otwórz MENU >>

O sytuację w gminie Rzepin, gdzie przebywał zarażony koronawirusem gen. Jarosław Mika, zapytaliśmy burmistrza Sławomira Dudzisa. Otrzymaliśmy od niego oświadczenie, w którym przedstawia bieżącą sytuację.

Urząd Rzepin

OŚWIADCZENIE BURMISTRZA RZEPINA DOTYCZĄCE KORONAWIRUSA (COVID-19)

W związku z potwierdzonym przypadkiem zarażenia przez osobę przebywającą na terenie Gminy Rzepin – koronawirusem, zwracam się z prośbą o zaprzestanie rozpowszechniania nieprawdziwych, powodujących panikę informacji.

Głównym zagrożeniem dla naszego rejonu jest w tej chwili sytuacja, w której spora liczba osób z terenu Gminy Rzepin pracuje na terenie Niemiec, gdzie ryzyko zarażenia koronawirusem jest zdecydowanie większe.

Na chwilę obecną w Gminie Rzepin osoby tak zwanego pierwszego kontaktu, czyli te, które w przypadku zarażenia mogłyby rozpowszechniać koronawirus zostały niezwłocznie objęte kwarantanną.

Panika, która dziś rano wybuchła w Przedszkolu Samorządowym nr 3 w Rzepinie okazała się bezpodstawna. Pan, który rzekomo miał objawy zakażenia jest zdrowy i czuje się dobrze.

W szkołach i przedszkolach z terenu Gminy Rzepin zachowane są wszelkie zasady bezpieczeństwa. W naszych placówkach od dłuższego czasu przeprowadzane są staranne dezynfekcje nawet po kilka razy w ciągu dnia.

Jesteśmy w stałym kontakcie z sanepidem oraz służbami Wojewody, które kontrolują nasze działania i monitorują, czy wszystko jest pod kontrolą. Posiedzenia Gminnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego odbywają się regularnie (z udziałem: Urzędu Miejskiego w Rzepinie, Szkół z terenu Gminy Rzepin, Przedszkoli Samorządowych, Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzepinie oraz Policji), gdzie wszystkie instytucje na bieżąco otrzymują wytyczne, na bazie których czuwają nad bezpieczeństwem na terenie Gminy Rzepin.

Filmik, który zaczął krążyć po sieci z rzekomo zabieraniem pacjentów zarażonych koronawirusem jest nieprawdziwy, gdyż dotyczył on tylko pobrania wymazu od osoby objętej kwarantanną w celu jak najszybszego wykluczenia potencjalnego zagrożenia.

Proszę o niepodsycanie paniki, nie rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji oraz o rozsądne i odpowiedzialne potraktowanie mojego apelu.

W przypadku, gdy zauważone zostaną niepokojące sygnały świadczące o możliwości wystąpienia zagrożenia w postaci koronawirusa, apeluję o niezwłoczny kontakt z inspektoratem sanepidu w Słubicach pod numerem telefonu – 668 857 072 lub na infolinię NFZ w sprawie koronawirusa – 800 190 590 lub z najbliższym oddziałem zakaźnym – 68 32 96 478.

Proszę, by w najbliższym czasie ograniczyć do minimum wizyty w urzędach i różnego rodzaju instytucjach publicznych.

Decyzją Rządu Polskiego od dnia jutrzejszego (12.03.2020r.) w całej Polsce zostają zawieszone zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Do końca tygodnia placówki będą spełniać tylko charakter opiekuńczy. Od poniedziałku (16.03.2020r.) szkoły, przedszkola oraz żłobki zostaną zamknięte na okres dwóch tygodni.

Z poważaniem:
Burmistrz Rzepina
Sławomir Dudzis

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.