Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Tereny wokół Odry to jedno z ulubionych miejsc spacerów i wypoczynku słubiczan. Niestety, ich czystość pozostawia wiele do życzenia. Chce zmienić to grupa mieszkańców, która postanowiła zorganizować spontaniczną akcję sprzątania wałów. Każdy może się przyłączyć.

sprzatanie walow_02
Nadodrzański krajobraz w obiektywie S. Taranienko...

Śmieci zamiast widoków

Wszystko zaczęło się w miniony weekend, kiedy to Sebastian Taranienko wybrał się na spacer i udokumentował go na zdjęciach. Niestety, głównym bohaterem jego fotek nie było piękno nadodrzańskiego krajobrazu, lecz setki śmieci zalegających na łąkach.

- Ludzie! Czy wy jesteście normalni? 500 metrów spaceru i tony śmieci, niedługo w nich utoniemy – napisał w emocjonalnym poście.

Pod opublikowanymi w internecie zdjęciami wywiązała się ożywiona dyskusja na temat czystości w Słubicach. Sebastian i jego znajomy Kuba Leńczuk postanowili dać innym dobry przykład - dzień później ruszyli w teren uzbrojeni w worki i zebrali mnóstwo śmieci.

Dlaczego jest brudno?

Temat podchwyciło wiele osób, m.in. wicestarosta słubicki Robert Włodek oraz szef Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych Artur Smoleński. Internetowe rozmowy dotyczyły m.in. o przyczyny takiego stanu rzeczy.

- Za mało koszy na wale! Niech radni wsiądą na rower i zliczą, ile stoi tu koszy zaczynając od działek przy Komesie do dużego bazaru. Raptem kilka, może warto o tym w końcu pomyśleć – pisał K. Leńczuk.

sprzatanie walow_01
S. Taranienko i K. Leńczuk dali innym przykład

Akcja na spontanie

W trakcie dyskusji narodził się pomysł zorganizowania szerszej akcji sprzątania, do której mogliby przyłączyć się wszyscy mieszkańcy. Chętnych nie brakowało, więc szybko ustalono termin i miejsce, powstało też wydarzenie na Facebooku. ZOBACZ

Sprzątanie wałów odbędzie się już w najbliższą niedzielę 22 września. Zbiórka o godz. 10:00 przy sklepie wędkarskim „Pod akacją”. O sprzęt nie trzeba się martwić. PUK zapewni worki i rękawiczki wszystkim sprzątającym, a na koniec zabierze zebrane śmieci.

- Zapowiada się naprawdę gruba ekipa. Wszystkim chcącym pomóc oczyścić słubicki wał z góry bardzo dziękuję! Jesteście wielcy. Do zobaczenia już w najbliższą niedzielę – napisał K. Leńczuk.

Będą dalej sprzątać

Już teraz wiadomo, że to nie ostatnia tego typu akcja. Organizatorzy chcą, aby sprzątania odbywały się regularnie. Na ich „celowniku” jest m.in. lasek za dużym bazarem, który również jest mocno zaśmiecony. Internauci podają też propozycje kolejnych lokalizacji.

Do tematu będziemy wracać.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.