Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
W Górzycy oficjalnie rozpoczęła działalność nowa placówka – Dom Dziennego Pobytu. Prowadzić go będzie słubicka Fundacja na rzecz Collegium Polonicum. Dom przeznaczony jest dla osób niesamodzielnych, np. ze względu na stan zdrowia, niepełnosprawność – nabór wciąż trwa.

gorzyca dom_otwarty_2

Uroczyste otwarcie DDP odbyło się 30 sierpnia, podczas odbywającego się w Górzycy festynu „Żegnaj lato na rok”.

Symboliczną wstęgę przecięli wspólnie: prezes FCP Magdalena Tokarska, członek zarządu województwa lubuskiego Marcin Jabłoński, starosta Leszek Bajon, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Górzycy Małgorzata Gniewczyńska, kierownik WTZ w Żabicach i radna powiatowa Monika Karasińska oraz wójt Górzycy Robert Stolarski.

Ostatnie „trach” nożyczkami wykonał pan Antoni, który jako pierwszy, kilka minut wcześniej, zapisał się do placówki. Jak mówił, dość ma już siedzenia w domu przed telewizorem, chce wyjść do ludzi…

To była… stajnia

Pieniądze na remont budynku po byłej stajni (!) i na działanie domu pochodzą ze środków unijnych. - Projekt, dzięki któremu to miejsce mogło powstać został złożony w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym w Słubicach, gminą Cybinka i Stowarzyszeniem Po PROstu - mówiła podczas otwarcia Magdalena Tokarska, prezes Fundacji na rzecz Collegium Polonicum.

gorzyca dom_otwarty_3

Liderem projektu jest właśnie fundacja, a dzięki przychylności gminy Górzyca i tutejszego domu kultury, była możliwość umiejscowienia nowej placówki na terenie Kompleksu Sportowo-Rehabilitacyjnego, z którego podopieczni domu również będą mogli korzystać.

Opiekuńcze skrzydła

Początki projektu „Opiekuńcze skrzydła powiatu” wspominał M. Jabłoński, ówczesny starosta. Podkreślił, że jego powstanie było poprzedzone wieloma spotkaniami i rozmowami. Jako członek zarządu województwa podkreślił, że wspieranie tego typu działań, na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym, starszym, to jeden z priorytetów samorządu.

- Namawiamy samorządy, by podejmowały tego typu wysiłki, pisały projekty, składały wnioski, z wielką przyjemnością i przekonaniem przyznajemy wsparcie tego typu projektom. Również planując kolejną perspektywę finansową pamiętamy o tym, żeby ten obszar był jeszcze bardziej doceniony. Mam nadzieję, że będziemy się spotykać częściej przy tego typu miłych akcjach – mówił M. Jabłoński.

gorzyca dom_otwarty_1

Również R. Stolarski wyrażał zadowolenie, że dobre wiatry przywiały fundację do Górzycy. - Mam nadzieję, że będziemy tutaj wspólnie realizować jeszcze nie jedno zadani. Niech się dzieje! – zakończył optymistycznie. M. Tokarska i pan Antoni w imieniu podopiecznych odebrali również prezenty – obraz od starostwa i poduszki od WTZ w Żabicach.

Sporo planów

W gorzyckim DDP jest 20 miejsc, przeznaczonych dla osób niesamodzielnych – z różnych przyczyn, np. stanu zdrowia, wieku, niepełnosprawności. Będą oni wspólnie spędzać czas przez 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu, podobnie jak w Domu Dziennego Pobytu Senior + w Słubicach, o którym nie raz pisaliśmy. Dla fundacji jest to trzecia tego typu placówka, podobny DDP działa także w Krośnie Odrzańskim.

- Mamy sporo pomysłów dotyczących tego miejsca, chcielibyśmy w przyszłości je rozbudować, prowadzić tu działania proekologiczne, łączące pokolenia… Będziemy dążyć do tego, żeby również przy tym domu powstał ogródek – podsumowuje M. Tokarska.

Na razie przed podopiecznymi i personelem domu pierwsze wspólne dni – poznawanie się, urządzanie pomieszczeń, planowanie tego, co będzie się działo…

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.