Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Podmioty ekonomii społecznej to takie firmy, które jednocześnie realizują cel społeczny – i na niego przeznaczają swój zysk. Każdy, kto kupuje od nich produkty i usługi pomaga im ten cel realizować. A jakie tego typu podmioty mamy w okolicy? ROPS wydał właśnie katalog branżowy prezentujący społecznych przedsiębiorców.

zywioly 2
W Słubicach działa m.in. spółdzielnia Żywioły

Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Zielonej Górze wydał specjalny katalog pt. „Lubuska Ekonomia Społeczna. Branżowy katalog podmiotów ekonomii społecznej”. Znajdują się w nim informacje o wszystkich podmiotach ekonomii społecznej, działających w województwie lubuskim. Przygotowała go spółdzielnia socjalna z Zielonej Góry – WeDo Studio.

- PES-y są to np. spółdzielnie socjalne, fundacje czy stowarzyszenia, które prowadzą działalność gospodarczą – wyjaśnia Magdalena Tokarska, prezes Fundacji na rzecz Collegium Polonicum. - Najważniejsza jest ich misja społeczna. Zyski przeznaczają na cele społeczne i zatrudniają osoby niepełnosprawne lub takie, które mają trudną sytuację życiową – dodaje.

To właśnie słubicka fundacja prowadzi Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, w ramach którego przyznaje dotacje na tworzenie takich podmiotów ekonomii społecznej. W Słubicach dzięki dotacjom powstała spółdzielnia socjalna Żywioły, w Radzikowie niedaleko Cybinki – Zagroda Leśna.

Do tej pory fundacja przyznała dotacje na 7 mln zł, dzięki czemu powstało niemal 200 miejsc pracy i 30 nowych spółdzielni. Cały czas trwa proces naboru – niedługo będą przyznawane kolejne dotacje.

Dlaczego warto korzystać z ich usług? - Mamy wtedy tę świadomość i satysfakcję, że wspieramy ważny cel. A wiele z nich to profesjonaliści, ich oferta nie jest gorsza jakościowo od innych firm z branży – przekonuje M. Tokarska.

Chcecie poznać bliżej społeczne przedsiębiorstwa z terenu woj. lubuskiego? Zapraszamy do pobrania katalogu.

ZOBACZ KATALOG - PES
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.