Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Takiego połączenia sportu z ekologią jeszcze w naszym mieście nie było. „Eko Cross Challenge”, czyli ekologiczny tor przeszkód to wyzwanie z jakim mierzyli się uczniowie szkół i… sportowcy. Po to, żeby zachęcić wszystkich do podejmowania innego ważnego zadania: segregowania śmieci.

Eko tor przeszkód

Do zadań ekologicznych należy podejść ze sportowym zacięciem i potraktować je jako wyzwanie – takie było motto eko-kampanii, która w tym roku była skierowana do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów. Jej ambasadorami zostali znani sportowcy: płotkarz Jakub Czak, kolarka Annę Harkowska, triathlonista Rafał Borowiak, dyskobolka Małgorzata Krzyżan, lekkoatletki Zuzanna Piskunowicz i Paulina Polańska, tenisistka Dominika Podhajecka oraz szczypiornistki UKS Jedynka Słubice.

Za przygotowanie kampanii „Eko młodzi gniewni” odpowiadała telewizja HTS Słubice, która zrealizowała ją na zlecenie Urzędu Miejskiego w Słubicach. Partnerem został także portal Słubice24.

Namawiajcie do segregowania

Finał kampanii odbył się 20 grudnia w hali sportowej Gimnazjum nr 1 w Słubicach. Przybyli na niego reprezentanci wszystkich szkół podstawowych (klas 6-8) i gimnazjów z naszej gminy. Przygotowano dla nich jedyny w swoim rodzaju tor przeszkód, w którym mierzyli się nie tylko z zadaniami sportowymi, ale również ekologicznymi.

Eko tor przeszkód

Bo najważniejszym celem kampanii było to, żeby wszyscy mieszkańcy Słubic aktywniej segregowali odpady. Przypomniał o tym burmistrz Mariusz Olejniczak. - Wierzę w to, że będzie coraz lepiej z segregacją odpadów. Po to są takie wydarzenia. Wielka nadzieja w przedszkolakach, do których była skierowana poprzednia kampania i w uczniach, którzy są teraz tutaj z nami. Liczę na to, że ta nauka będzie procentowała w przyszłości. Chciałbym, żeby namawiali do segregowania odpadów swoim dziadków, rodziców, wujków – mówił burmistrz. I obiecał, że będzie kibicował wszystkim.

Ekologiczny tor przeszkód

Zasady poszczególnych konkurencji wyjaśniał zawodnikom Józef Karbowski, znany w Słubicach specjalista od crossfitu. A nie były one wcale takie łatwe. Należało szybko biegać, skakać na skakankach, nosić pełne butelki z wodą, czy zgniatać puste, robić tzw. pajacyki czy utrzymać nad głową 5 kg ciężar.

Eko tor przeszkód

- Pamiętajcie, jesteście ekologicznymi sportowcami – podkreślał J. Karbowski, zagrzewając zawodników do walki.

Zawodnicy reprezentujący poszczególne szkoły ścigali się kolejno klasami, od 6 do 8. Na deser odbyła się rywalizacja reprezentacji gimnazjów z przedstawicielami… ambasadorów, czyli wspomnianych słubickich sportowców. I była bardzo zacięta, zakończyła się dogrywką. O zwycięstwie zdecydowała… 1 sekunda! O tyle szybsi od drużyny sportowców okazali się zawodnicy z Gimnazjum nr 2.

Vouchery dla najlepszych

Po zsumowaniu czasów najlepsi okazali się reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 3, za nimi znaleźli się zawodnicy ze Szkoły Podstawowej nr 2, a na trzecim miejscu podium stanęli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1. Czwartą lokatę zajęła szkoła z Kunowic, a piątą – szkoła z Golic.

Wśród gimnazjów zwyciężyła wspomniana ekipa z Gimnazjum nr 2, za nimi znaleźli się sportowcy, a na trzecim miejscu zawodnicy z Gimnazjum nr 1.

W nagrodę za swój wysiłek drużyny otrzymały vouchery pieniężne: za 1 miejsce – 500 zł, za drugie – 250 zł, a za 3 – 150 zł.

Eko tor przeszkód

Udział w wyścigu był pełen nie tylko wysiłku, ale i emocji. – To była naprawdę fajna zabawa, coś innego, miła odmiana. Cieszę się, że mogłem wziąć udział w tych nietypowych zawodach. I podziwiam młodzież, bardzo się starała – powiedział nam Rafał Borowiak.

Zdjęcia, medale i wata cukrowa

Dodatkową atrakcją podczas finału kampanii była możliwość rozmowy ze sportowcami, obejrzenia ich medali, pucharów. Chętni mogli zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Albo wykazać się zdolnościami kreatywnymi. Tomasz Fedyszyn, artysta plastyk, zapraszał do swojego stolika, na którym czekały różne niepotrzebne już rzeczy – po to, żeby dać im „drugie życie”. – Kreatywność nie zna granic – mówił.

Swoje stoisko miała również Fundacja Grupy Pomagamy, która zachęcała do przygotowania ozdób świątecznych, a także zapraszała na małe co nieco. Tu szczególnym powodzeniem cieszyła się wata cukrowa i kultowy popcorn.

W przerwach między zawodami energetycznego rock and rolla zaprezentowali tancerze z klubu sportowego Megadance. Swoje umiejętności pokazali także członkowie grupy cyrkowej FUNatycy.

Wszystko rejestrował nasz redakcyjny obiektyw. Zapraszamy do fotorelacji z wydarzenia.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.