Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Rowerem z granicy polsko-czeskiej aż nad Bałtyk? Są chętni na takie wyzwane? Rusza budowa Blue Velo, Odrzańskiej Trasy Rowerowej, która połączy miasta i będzie zintegrowana z niemieckimi ścieżkami rowerowymi. Jej długość to aż 1000 km.

rower odra

Odra przyciąga rowerzystów – rozpoczęła się budowa Blue Velo, drogi rowerowej, która będzie łączyć polsko-czeską granicę z Bałtykiem. To spore wyzwanie, bo ta odrzańska trasa rowerowa ma mieć długość aż 1000 km. Na jej szlaku są również Słubice!

Województwo lubuskie jest częścią dużej rowerowej inicjatywy – 20 kwietnia marszałek Elżbieta Anna Polak wspólnie z marszałkami Śląska, Opolszczyzny, Dolnego Śląska i Zachodniego Pomorza, podpisała we Wrocławiu list intencyjny w sprawie budowy Odrzańskiej Trasy Rowerowej Blue Velo.

Trasa ta połączy 25 gmin leżących nad Odrą. Będzie również zintegrowana z niemieckim systemem tras rowerowych. Projekt zakłada także budowę punktów obsługi rowerzystów, w których będzie można naprawić rower, odpocząć i dowiedzieć się więcej o atrakcjach znajdujących się w okolicy. Rowerowy szlak będzie zlokalizowany częściowo na koronie wałów przeciwpowodziowych, częściowo na terenach zielonych, a tam gdzie będzie to konieczne w pasie drogowym.

blue velo_trasa

Blue Velo będzie wzorowana na podobnych, istniejących już trasach rowerowych w Europie – m. in. biegnących wzdłuż Łaby, Dunaju czy Renu. Spełni parametry określone w Europejskim Standardzie Certyfikacji Euro Velo. Ma być także wspólnie promowana na arenie krajowej i międzynarodowej.

Czy przyciągnie rowerzystów z całej Europy? Przekonamy się o tym za trzy lata, tyle bowiem będzie trwała budowa. Odrzańską Trasą Rowerową najprawdopodobniej będzie można podróżować wiosną 2021 roku.

Do tematu będziemy wracać.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.