Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Nasze przedszkolaki są ekspertami w segregowaniu odpadów – dorośli mogą się od nich uczyć. Szkoliły się i obiecały, że już teraz każdy śmieć trafi we właściwe miejsce. To efekt kampanii ekologicznej Słubice Eko-Miasto, którą prowadziła telewizja HTS. Za nami finał, ale to nie koniec akcji.

Eko Miasto

Kampanię ekologiczną Słubice Eko-Miasto na zlecenie gminy Słubice prowadziła telewizja HTS, a portal Słubice24 był partnerem akcji. 20 grudnia w Collegium Polonicum odbył się finał, podczas którego przedszkolaki raz jeszcze wspólnie odśpiewały piosenkę powitalną z wcześniej przeprowadzonych warsztatów ekologicznych.

- Hej witam was, chłopcy i dziewczynki, zróbcie śmieszne minki! - wołała ze swadą prowadząca Marta Szymańska-Ptak, a wraz z nią cała aula dzieci.

Okazało się, że najmłodsi z warsztatów zapamiętali nie tylko słowa piosenki, ale przede wszystkim to, w jaki sposób segregować odpady. Chórem powtarzały, do których pojemników należy wrzucić starą gazetę, ogryzek czy słoik.

Mali ambasadorzy segregacji

- Bardzo się cieszę, że przystąpiliście do kampanii ekologicznej, bo dzięki niej nasze miasto ma być śliczne kolorowe i czyste. Chciałbym was również prosić, żebyście byli naszymi emisariuszami, żebyście rodziców, dziadków, sąsiadów i znajomych przekonywali do tego, żeby segregowali odpady – mówił Roman Siemiński, wiceburmistrz Slubic, otwierając finał kampanii.

Mariusz Olejniczak, przewodniczący Rady Miejskiej, zapewnił, że na jednej kampanii się nie skończy. – Myślę, że nie możemy na tym poprzestać, bo bardzo ważne jest uświadamianie mieszkańców, jak potrzebna jest segregacja odpadów, jak istotne jest wyrzucanie ich do odpowiednich pojemników. Chciałbym, żeby podobnych kampanii odbyło się jeszcze co najmniej kilka – podsumował M. Olejniczak.

Dzieci głośno obiecały, że bardzo chętnie będą pilnować starszych, aby dbali o nasze miasto – i segregowali śmieci.

Dzięki filmom nagranym przez HTS wszyscy przypomnieli sobie najważniejsze momenty kampanii. Np. jak to było podczas warsztatów ekologicznych albo jak zbierali nakrętki dla Olafka, podopiecznego Fundacji Grupy Pomagamy, który wciąż potrzebuje rehabilitacji. A także Tymka, dla którego przedszkolaki już od kilku lat zbierały nakrętki. A jest o czym mówić, bo maluchy wspólnie uzbierały w sumie ponad 700 kg nakrętek! I obiecały robić to dalej!

Najlepsze przedstawienie

Podczas finału rozstrzygnięto również konkurs na najlepsze przedstawienie o tematyce ekologicznej. Wystartowało w nim 5 przedszkoli. Dzieci przygotowały i nagrały przedstawienia, w których pokazywały, dlaczego warto dbać o ekologię. Najciekawsze wybierali internauci oddając swoje głosy na stronie telewizji HTS. A tych było niemal 14 tys. Najwięcej, bo ponad 5 tys. zdobyło przedstawienie przygotowanie przez przedszkolaki z Pinokia pt. „Segregacja dobra rzecz”.

Nagrodą był symboliczny czek na 1000 zł, którą Małgorzata Tomala, dyrektor przedszkola, przekazała od razu na ręce rodziców ciężko chorego Tymka, dla którego przedszkole od kilku lat zbiera wspomniane nakrętki. A każde z pozostałych przedszkoli otrzymało 250 zł.

Zręczna magia iluzjonisty

Po tych wzruszających momentach przyszedł czas na odrobinę szaleństwa. A kto potrafi rozbawić bardziej niż magik? Wprost ze sceny wykonywał najprawdziwsze magiczne sztuczki. Dzieci na widowni co rusz pytały się szeptem, jak to możliwe? Że nagle z kapelusza wyciąga gołębia? Że znika butelka – nie w śmietniku, a w rękach? Do niektórych sztuczek iluzjonista zapraszał dzieci z publiczności, co sprawiało im mnóstwo frajdy. I pokazał również, że sztuczki można robić też używając… śmieci. To były prawdziwe czary – mary ze śmieciami.

Ekologiczny i smaczny bal

A na zakończenie dzieci udały się na najprawdziwszy bal. Nie zabrakło im pomysłów na stroje z recyklingu, było kolorowo i wesoło. Wybrano króla i królową balu, a także bawiono się przy muzyce. Każdy chętny mógł wziąć udział w warsztatach i wykonać dla siebie jakąś pamiątkę, używając elementów pochodzących z recyklingu, np. plastikowych butelek. Największa kolejka ustawiała się po przysmaki – pączki i popcorn. Choć równie pyszna była pizza i kanapki z nutellą.

Finał był zwieńczeniem kampanii ekologicznej, ale nie oznacza jej końca. Kilka niespodzianek czeka jeszcze na nas w styczniu – o czym będziemy informować.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.