Według Eurostatu, w 2014 roku nowotwór był główną przyczyną zgonów w krajach Unii Europejskiej. Najczęstszymi postaciami choroby były nowotwory złośliwe m.in. tchawicy, płuc i oskrzeli. Współczynnik umieralności wyniósł wówczas 262 zgony na 100 000 mieszkańców. Wśród państw z największą liczbą zgonów spowodowanych nowotworem znalazły się: Węgry, Chorwacja i Słowacja.
Główne przyczyny zgonów Polaków
Z badania Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że głównymi przyczynami śmierci Polaków w 2016 roku również były nowotwory oraz choroby układu krążenia. W porównaniu do początku lat 90. XX wieku, zwiększyła się liczba zgonów spowodowanych rakiem (z 20 do blisko 26% w 2015 roku). Jak podaje GUS nowotwór jest częstszą przyczyną śmierci wśród mężczyzn. Z raportu fundacji onkologicznej Alivia wynika, że aż o 42% wzrosła w ciągu ostatnich 15 lat, liczba pacjentów, u których co roku wykrywa się nowotwór złośliwy.
Rak to nie wyrok
Mimo, że liczba chorych na nowotwór w Polsce w 2016 roku wyniosła 180,3 tys., a to o 21,1 tys. więcej niż dwa lata wcześniej, jak podaje firma PEX Pharma Sequence, szybkie wykrycie raka zwiększa szanse na jego wyleczenie. Przykładem mogą być przypadki: Beaty Kawki – polskiej aktorki czy Naomi Campbell – top modelki, u których nowotwór piersi wykryto bardzo wcześnie, co pozwoliło na jego szybkie usunięcie.
Gdzie szukać pomocy?
Od wielu lat zdrowie jest jedną z najważniejszych wartości dla Polaków. W raporcie CBOS z 2017 roku znalazło się ono na drugim miejscu w zestawieniu najważniejszych rzeczy nadających życiu sens. W opinii 38% ankietowanych zdrowie jest najcenniejsze w życiu. Warto więc o nie zadbać przez regularne badanie. Ważne, by znaleźć odpowiedniego specjalistę, a w przypadku konieczności poddania się operacji klinikę z najlepszym zapleczem medycznym i wysokim standardem, jak na przykład chirurgia-onkologia.com.pl/, gdzie opieka medyczna jest na najwyższym poziomie, a specjaliści posiadają wieloletnie doświadczenie i sprzęt, który dale wiele możliwości leczenia.
[artykuł partnerski]