Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Kolekcja historycznych kamieni na cmentarzu komunalnym w Słubicach wzbogaciła się o współczesną tablicę pamiątkową z napisem „Harttung 1897”. Nowy nabytek nawiązuje do autentycznej tablicy, która zaginęła na terenie cmentarza w połowie lat 60. XX w.

Harttung 1897

Historyczny napis „Harttung 1897” odnosił do wykupienia rodzinnej kwatery na cmentarzu Dammfriedhof, obecnie cmentarzu komunalnym w Słubicach, przez Carla Alberta Harttunga (1857-1913). Miało to miejsce dokładnie 16 lipca 1897 r.

Dzieje rodu sięgają przedwojennych Słubic, wówczas Dammvorstadt. Constantin Harttung (1890-1983) był ostatnim właścicielem fabryki i bielnika pszczelego wosku w okolicach dzisiejszej ul. Konstytucji 3 Maja w Słubicach. Rodzina Harttungów mieszkała w okolicy ul. Sportowej i prowadziła własną fundację w odbudowanym niedawno Domu Bolfrasa w lewobrzeżnej części Frankfurtu nad Odrą. Rodzinny grobowiec znajdował się pod przedostatnim przęsłem cmentarnego muru.

Po wojnie większość rodziny była represjonowana przez radzieckie i wschodnioniemieckie służby bezpieczeństwa. Oryginalna tablica nagrobna z napisem „Harttung 1897” została zdewastowana w 1966 albo 1967 r. Mimo wielu starań nie udało się jej odnaleźć do dziś.

Nową tablicę wykonał słubicki kamieniarz Marian Zieliński na zlecenie potomków rodziny Harttung.

Informację oraz zdjęcia udostępnił Roland Semik, społeczny opiekun zabytków powiatu słubickiego.
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.