Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Nasi strażacy zawodowi, ramię w ramię z ochotnikami i kolegami z Niemiec. Ćwiczyli niełatwe zadanie: pożar w zakładzie produkującym meble tapicerowane. Areną ich zmagań był rzepiński Steinpol. Oby nigdy im się to nie przydało w rzeczywistości.

Ćwiczenia Steinpol

28 października zarówno strażacy, jak i pracownicy Steinpola mogli przećwiczyć procedury związane z pożarem i ratowaniem poszkodowanych, uwięzionych w zadymionych halach.

Program ćwiczeń zakładał, że pożar wybuchł w stolarni. Zadanie postawione przed strażakami przewidywało nie tylko gaszenie ognia, ale również konieczność odnalezienia i ewakuacji 8 osób, które nie stawiły się w miejscu wyznaczonym do ewakuacji i zostały uwięzione w zadymionym, objętym pożarem budynku.

W ćwiczeniach wzięli udział 15 strażaków Komendy Powiatowej PSP w Słubicach, 47 druhów z jednostek OSP z terenu powiatu słubickiego (z Rzepina, Kowalowa, Cybinki, Ośna Lubuskiego, Górzycy, Słubic, Golic i Lubiechni Wlk.) oraz 25 niemieckich strażaków OSP z powiatu Odra-Szprewa.

- Strażacy sprawdzali nie tylko swoją sprawność bojową – wyjaśnia Michał Borowy z komendy PSP w Słubicach. - Przede wszystkim ćwiczyli organizowanie i prowadzenie działań na nietypowym terenie, i doskonalili umiejętności ewakuacji poszkodowanych – dodaje.

Co jeszcze było przedmiotem ćwiczeń? Do zadań strażaków należało również zorganizowanie punktu medycznego i udzielenie poszkodowanym pierwszej pomocy. Sprawdzili jak w praktyce działa łączność na poziomie kierowania akcją, doskonalili także umiejętności współdziałania między służbami i instytucjami a pracownikami i ochroną zakładu.

Ale nie tylko strażacy skorzystali na ćwiczeniach. Również dla kierownictwa i pracowników Steinpola była to okazja do tego, aby w praktyce móc przekonać, się, jak działają procedury postępowania w razie pożaru, przewidziane w odpowiedniej instrukcji. Pracownicy przekonali się jak przeprowadzić ewakuację, podjąć pierwsze działania ratownicze oraz współpracować ze służbami w trakcie akcji.

I choć były to ćwiczenia, wszyscy potraktowali je bardzo poważnie.

O tym, jak wyglądały ćwiczenia w Steinpolu, możecie przekonać się oglądając materiał zdjęciowy udostępniony naszej redakcji przez strażaków.

Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.