Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1

TEMAT:

ZWYRODNIENIE STAWÓW I CO DALEJ 2017/06/23 07:54 #28951

  • Brandmed
  • Brandmed Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Senior Member
  • Senior Member
  • Posty: 42
  • Otrzymane podziękowania: 1
Co to za choroba

Na chorobę zwyrodnieniową stawów cierpi w Polsce, według ostrożnych szacunków, nawet 2 miliony osób. Inni mówią o 17 procentach populacji mieszkańców. To właśnie w wyniku zdiagnozowania tej choroby orzeka się najczęściej inwalidztwo. Choroba ta inaczej zwana osteoartrozą dotyczy 25-30 procent osób w wieku 45–64 lat, 60 procent starszych niż 65 lat i więcej niż 80 procent osób w wieku powyżej 75 lat. Liczby robią wrażenie. Zwyrodnienie charakteryzuje się postępującą degradacją chrząstki stawowej oraz uszkodzeniem sąsiadującej z nią warstwy kości. Do typowych objawów należą bóle stawów, przede wszystkim podczas ruchu i obciążania stawów, a nawet, jeżeli choroba jest zaawansowana, podczas spoczynku. Po dłuższym „bezruchu” ból może być bardzo silny, zmniejszając się po rozchodzeniu. Ponadto chorzy odczuwają sztywność i ograniczenie ruchomości stawów a poza bólem mogą pojawić się też obrzęki, tkliwość i zaczerwienienie skóry wokół stawu. Jednym słowem boli jak ch… i na dodatek źle wygląda.

Skąd się to bierze

Skąd się to bierze. W tym przypadku uczeni nie tyle spierają się o przyczynę, ile z pewnością nie są jej w stanie jednoznacznie określić. Niewątpliwie istnieje jednak wiele czynników, które sprzyjają rozwojowi choroby. Wymienić można wiek tzn. im ktoś starszy, tym gorzej, nadwaga, palenie tytoniu, wrodzone zaburzenia kostno-stawowe. Nie mam też dobrych wiadomości dla Pań, które choroba dotyka częściej.

Jak sobie radzić

Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów może odbywać się zarówno poprzez przyjmowanie leków, jak i przez wdrażanie postępowań niefarmakologicznych. Chodzi o to, aby chory nie cierpiał przy każdym kroku. Dlatego leki stosowane przy osteoarterozie mają przede wszystkim działanie objawowe, czyli zwalczają ból i stany zapalne. Niestety długotrwałe przyjmowanie leków może powodować występowanie działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego, nerek oraz układu krążenia. Lekarze zalecają również wdrożenie w życiu pewnych zmian, które mogą zmniejszyć dolegliwości np. redukcję nadwagi. Pomocne są również ćwiczenia poprawiające ruchomość stawów, czy wzmacniające siłę mięśniową.

Czasem potrzebny chirurg


Leczenie operacyjne choroby zwyrodnieniowej pozwala wrócić wielu chorym do aktywności. Operacja polega na wszczepieniu endoprotez. Wskazaniem do zabiegu jest ustawiczny ból i ograniczenie sprawności ruchowej stawu.

Punkcja stawu


Metoda, która polega wstrzykiwaniu do stawów preparatów zwierających kwas hialuronowy lub jego pochodne. W chorobie zwyrodnieniowej płyn maziowy zawiera znacznie mniejsze stężenie kwasu hialuronowego, przez co jego właściwości ochronne maleją. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego sprawia, że płyn maziowy odzyskuje swoje funkcje, czyli staje się bardziej lepki i sprężysty, przez co lepiej spełnia swoją funkcję.

Cierpiący na chorobę zwyrodnieniową mogą zgłosić się do Centrum Medycznego Brandmed w Słubicach. Przyjmują u nas ortopedzi. Istnieje również możliwość przeprowadzenia punkcji stawów, czyli tzw. ostrzyknięcia.


Polsko-Niemieckie Centrum Medyczne...
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Strona:
  • 1