Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Koronawirus a prawo na granicy – część 1

Koronawirus a prawo na granicy – część 1 2020/04/11 17:45 #35476

 • Mateusz Werner
 • Mateusz Werner Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 5
 • Otrzymane podziękowania: 0
Poprzez rozprzestrzenianie się koronawirusa i podejmowanym działaniom zapobiegawczym obu Państw, pojawia się wiele przeszkód, ograniczeń i niestety również niejasności, które dotyczą obowiązków i uprawnień pracowników.

Aby wyjść naprzeciw potrzebom wszystkim pracującym w Niemczech oraz zwalczać powielaną przez niektórych dezinformację i panikę, pomimo braku czasu ze względu na setki codziennych wiadomości i telefonów, stwierdziłem, że sam w końcu publicznie zabiorę głos w tej sprawie.

Zamknięta granica a praca

Szczególnie „poszkodowaną” grupą są tutaj pracownicy przygraniczni. Należy mieć tutaj na uwadze, że z punktu widzenia prawa pracy, dla tej grupy nie wynikają żadne szczególne okoliczności! Zastosowanie mają tutaj przepisy niemieckiego prawa pracy, tj. ustawodawstwo państwa zatrudnienia.

Najważniejszym jest, że to pracownik odpowiada za dotarcie do miejsca pracy (tzw. ryzyko drogi). Jeżeli więc pracownik nie może dotrzeć do zakładu pracy, to nie może też świadczyć pracy i stąd też nie dostanie wynagrodzenia.

Świadczenia społeczne dla osób mieszkających w Polsce

Odnosząc się do prawa do świadczeń ubezpieczeń społecznych, takich jak dzienny zasiłek chorobowy (Krankengeld) i zasiłek z tytułu skróconego czasu pracy (Kurzarbeitergeld) zastosowanie tutaj mają przepisy państwa zatrudnienia. Oznacza to więc, że polscy pracownicy przygraniczni pracujący na terenie Niemiec mogą w przypadku przestoju w zakładzie pracy otrzymać zasiłek z tytułu skróconego czasu pracy.

Czyli każdemu Polakowi pracującemu na terenie Niemiec przysługuje tzw. Kurzarbeitergeld na takich samych prawach jak przysługiwałoby ono obywatelowi Niemiec!

Niezdolność do pracy

W przypadku wystąpienia niezdolności do pracy, pracownik jest zobowiązany do niezwłocznego poinformowania o tym pracodawcy oraz o przewidywanym czasie trwania choroby. Podstawą prawną jest tutaj §5 ust.1 zd.1 ustawy o zachowaniu prawa do wynagrodzenia (§5 Abs. 1. Satz 1 EFZG). Co do zasady, w wypadku niezdolności do pracy pracodawca jest zobowiązany wypłacać należne wynagrodzenie do sześciu tygodni (§3 EFZG). Po upływie tego okresu pracownikowi przysługuje zasiłek chorobowy z kasy chorych. Sytuacja wygląda podobnie w wypadku zakażenia się koronawirusem.

---

Powyższy post nie ma charakteru porady prawnej. Warto pamiętać, że przed podjęciem kroków prawnych warto wcześniej zasięgnąć uprzedniej konsultacji, gdyż każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie!

Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mateusz Werner.
 • Strona:
 • 1