Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Jak skutecznie ubezpieczyć dom?

Jak skutecznie ubezpieczyć dom? 2017/11/29 10:37 #31248

 • Mateusz Bukowski UBEZPIECZENIA
 • Mateusz Bukowski UBEZPIECZENIA Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 17
 • Otrzymane podziękowania: 0

- Trzeba się było ubezpieczyć -

stwierdził premier Włodzimierz Cimoszewicz w 1997 r., zwracając się do powodzian, kiedy spora część Dolnego Śląska stała w wodzie.

Obiektywnie patrząc(o politycznym aspekcie tych słów mówić nie będę ;) )Pan Cimoszewicz miał rację, ponieważ straty oszacowano wówczas na blisko 12 mld zł. Słowa wypowiedziane wtedy przez premiera pojawiają się niestety przy okazji kolejnych anomalii pogodowych, czy doniesieniach o kolejnych dachach zerwanych przez wichury.

Fraza „trzeba było się ubezpieczyć” wydaje się nie do końca właściwa. Nie wystarczy po prostu mieć ubezpieczenie. Trzeba mieć taką polisę, która rzeczywiście pomoże w razie nieszczęścia.

O tym jak odpowiednio dobrać zakres polisy dowiesz się z dalszej części artykułu.

1. Różne typy polis.

Mamy do wyboru dwa typy ubezpieczeń: Takie, w których mamy wymienione konkretne ryzyka, od których chroni polisa. I Od Wszystkich Ryzyk( All Risk), które chronią nas właściwie w każdej sytuacji, pod warunkiem, że te nie są wyłączeniem ubezpieczenia.
Wybór wariantu wiąże się oczywiście z wysokością składki.
Najprostsza i najtańsza polisa chronić będzie tylko mury mieszkania, lub domu.

Takie polisy zawierane są najczęściej przy podpisywaniu umów kredytowych, jako jeden z wymogów banku. Pamiętaj, że mając takie ubezpieczenie, w przypadku zalania otrzymamy odszkodowanie za zniszczone ściany. Niestety za uszkodzone meble, lub sprzęty elektroniczne odszkodowania nie otrzymamy.

2. Ubezpieczenie wyposażenia.

Pamiętasz ile wyniósł Cię ostatni remont kuchni i ile za niego zapłaciłeś? Z pewnością nie chciałbyś ponownie wykładać pieniędzy na jej remont. A może obawiasz się utraty pięknej biżuterii otrzymanej od męża w ostatnią rocznicę ślubu? ( www.slubice24.pl/wiadomosci/aktualnosci/...wlamywacza-z-kunowic )
Z tego ubezpieczenia otrzymasz pieniądze na naprawę zniszczonych, lub skradzionych przedmiotów.

3. Odpowiednie Sumy Ubezpieczenia.

Suma ubezpieczenia, na którą ubezpieczysz dom i jego wyposażenie jest górną granicą, do jakiej odpowiada firma ubezpieczeniowa. Otrzymasz tą sumę w przypadku całkowitej utraty nieruchomości.
Dlatego ważnym jest, aby suma ubezpieczenia odpowiadała wartości rynkowej mieszkania. Jeżeli Twoja nieruchomość nie będzie możliwa do odbudowania, to otrzymasz środki, które pozwolą zakupić porównywalny lokal i w miarę i przywrócić warunki życia do stanu sprzed zdarzenia.

Rzadko się to zdarza, ale pożar, lub eksplozja może doprowadzić do szkody całkowitej.

Wybierając polisę mieszkaniową masz do wybory ubezpieczenie w wersji rzeczywistej i w wersji odtworzeniowej. To bardzo duża różnica.

W pierwszej opcji ubezpieczyciel od wartości nowej rzeczy odejmie jej poziom zużycia technicznego i wypłaci tyli ile rzeczywiście byłą warta. Najwięszky kłopot przy taki rozliczeniu mają właściciele starych domów, ponieważ ich wartość jest dużo niższa od kosztów odbudowy.

W drugiej natomiast mamy zagwarantowane , że odszkodowanie otrzymamy jak za nową rzecz, nawet pomimo faktu, że telewizor i szafa kupione były 7 lat temu( o tym dowiesz się czytając uważnie Ogólne Warunki Ubezpieczenia).

4. Ubezpieczenia dodatkowe.

Zabezpieczenie mieszkania, przed kradzieżą lub zalaniem to nie wszystko. Ubezpieczyciele proponują do tych polis często usługi typu assistance. W przypadku pękniętego wężyka przy umywalce, lub zatrzaśniętych drzwi na koszt ubezpieczyciela zamówisz pomoc odpowiedniego fachowca. O tym na jakie usługi możesz liczyć dowiesz się z mojego innego artykułu .

Innym ubezpieczeniem, które warto wziąć pod uwagę jest OC w życiu prywatnym.
OC zapewni ochronę, gdy to Ty będziesz winny zalaniu mieszkania sąsiada, lub gdy Twoje dziecko wybije okno w domu obok.
Zwróć jednak uwagę na wysokość Sumy Ubezpieczenia OC, ponieważ tylko do jej wysokości odpowiadać będzie Towarzystwo ubezpieczeniowe. Mieszkasz nad sklepem, lub na wysokim piętrze? Twój sąsiad może posiadać cenne rzeczy, których naprawa znacząco odbije się na Twojej kieszeni.
Składka za ubezpieczenie OC w stosunku do szkód, jakie można komuś wyrządzić jest naprawdę niewielka.

5. OWU

Czytanie OWU będę powtarzał jak mantrę. Tam znajdziesz informację o tym, kiedy otrzymasz odszkodowanie? W jakich sytuacjach ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłaty pieniędzy, lub z jaką prędkością musi wiać wiatr, abyś mógł liczyć na odszkodowanie za zniszczony przez huragan dach?


Na koniec chciałbym poinformować Cię o akcji, której się podjąłem.
Postanowiłem wesprzeć dożywianie dzieci w programie PAJACYK.
Z każdej zakupionej polisy mieszkaniowej część zarobionej prowizji przeznaczę na posiłek dla potrzebujących dzieci.
Więc jeśli masz, lub chcesz ubezpieczyć swój dom, a przy okazji los innych nie jest Tobie obojętny, to zapraszam na Kopernika 13. Więcej o moim działaniu jest tu: Posiłek za ubezpieczenie.
Mateusz Bukowski
Doradca ubezpieczeniowy PZU SA...
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1