Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Kolizja z obcokrajowcem? podpowiemy jak postępować

Kolizja z obcokrajowcem? podpowiemy jak postępować 2017/09/26 08:38 #30287

 • Mateusz Bukowski UBEZPIECZENIA
 • Mateusz Bukowski UBEZPIECZENIA Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 17
 • Otrzymane podziękowania: 0
Nawet drobna stłuczka może przysporzyć nam wiele stresu i niepotrzebnych kłopotów. W zależności od sytuacji wzywamy policję, lub spisujemy oświadczenie ze sprawcą i zgłaszamy szkodę do odpowiedniego ubezpieczyciela. A co gdy do zdarzenia dojdzie z obcokrajowcem.
Dziś sprawdzimy, co zrobić, aby likwidacja szkody z OC obcokrajowca przebiegła szybko i bez większych komplikacji?Jak udokumentować zdarzenie?

Jeżeli to kierowca drugiego pojazdu był sprawcą zdarzenia, to od razu zapisz:
-datę i miejsce kolizji,
-numery rejestracyjne pojazdu sprawcy,
-kraj pochodzenia kierowcy,
-i model
-w miarę możliwości numery polisy
-nazwę firmy, w której ubezpieczony był samochód sprawcy.

Dobrze mieć zawsze w samochodzie druk wspólnego oświadczenia o zdarzeniu drogowym. Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych PBUK) na swojej stronie udostępnia taki w wersji polsko-angielskiej, co powinno ułatwić sporządzenie oświadczenia z większością obcokrajowców.
Jeżeli z jakiś względów nie możesz porozumieć się ze sprawcą, to wezwij policję. Ta nie tylko pomoże ocenić, kto był winien danej sytuacji, ale też zbierze istotne informacje potrzebne później w procesie likwidacji szkody.

Gdzie zgłosić szkodę?

Znając firmę, w której nasz obcokrajowiec ma ubezpieczony samochód dzięki wyszukiwarce z PBUK znajdziesz korespondenta tej firmy na terenie Polski. To do tego korespondenta powinieneś zgłosić szkodę.Jeżeli nie wiesz, w jakim towarzystwie ubezpieczony jest samochód sprawcy, to skontaktuj się z PZU S.A. lub TUiR Warta S.A. i zgłoś szkodę w jednym z tych towarzystw, podając numer rejestracyjny i państwo rejestracji pojazdu sprawcy.

Uwaga! Liczy się rejestracja pojazdu, a nie narodowość, lub obywatelstwo kierowcy!

A co, gdy kierowca posiadał Zieloną Kartę?

Wszyscy kierujący pojazdami z poza UE, oraz EFT-y (Norwegia, Liechtenstein, Islandia) mają obowiązek posiadania Zielonej Karty-międzynarodowego dowodu ubezpieczenia OC. W takiej sytuacji należy spisać numer Zielonej Karty i dane zakładu ubezpieczeń, który wystawił tą Kartę i dalej postępować jak wyżej. Należy odszukać korespondenta danje firmy w Polsce, lub udać się do PZU, bądź Warty.

Jeżeli sprawca nie posiadał ważnego ubezpieczenia OC, lub tego ubezpieczenia nie było w ogóle, to sprawę należy skierować do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego( UFG). Ta instytucja powinna wypłacić świadczenia, za szkody wyrządzone przez kierowców nieposiadających ważnego OC( możliwe jest to, gdy poszkodowany nie posiada dobrowolnego Ubezpieczenia AutoCasco).

Podsumowując:

1.Spisz oświadczenie( pobierzesz je Tutaj )
2.Pamiętaj liczy się rejestracja pojazdu, a nie narodowość, czy obywatelstwo kierowcy!
3.Wezwij Policję
4.Odszukaj korespondenta działającego w Polsce. ( Znajdziesz go Tutaj :huh: )


To tyle na dziś. Jeżeli podoba się Tobie, to o czym piszę, to polub mój fanpejdż Granica Ubezpieczeń . Będzie mi bardzo miło. Trzymaj się.Cześć.
Mateusz Bukowski
Doradca ubezpieczeniowy PZU SA...
Załączniki:

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Mateusz Bukowski UBEZPIECZENIA. Powód: niewłaściwy link
 • Strona:
 • 1