Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Wojażer, czyli o czym pamiętać ruszając zagranicę

Wojażer, czyli o czym pamiętać ruszając zagranicę 2017/07/03 17:25 #29074

 • Mateusz Bukowski UBEZPIECZENIA
 • Mateusz Bukowski UBEZPIECZENIA Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 17
 • Otrzymane podziękowania: 0
Myślisz o wakacyjnym wyjeździe za granicę? Panujesz jechać na wczasy, a może to Twoja pierwsza zagraniczna praca? Warto przed samą podróżą poznać kilka zasad, dzięki którym podróż przebiegnie spokojnie i bezpiecznie.

1. Zaplanuj trasę i transport.

Nie tylko do danego kraju , ale również transport miejski, to ułatwi ci później przemieszczanie się między plażą ,hotelem, a atrakcjami turystycznymi. Wyjeżdżając np. samochodem do Chorwacji będziesz mieć do pokonania co najmniej 1200km samochodem. A po drodze mogą zdarzyć się różne przygody. Żebyś pomimo przeciwności mógł bezpiecznie dotrzeć do celu warto pomyśleć o wykupieniu Assistance .

W razie wypadku lub kolizji ubezpieczyciel zapewni Ci auto zastępcze. Sprawdź warunki takiego Assistance (do ilu kilometrów będziesz miał zapewniona pomoc i czy w razie awarii otrzymasz samochód zastępczy).

a) Upewnij się też czy poruszając się po danym kraju nie potrzebujesz jakiegoś specjalnego wyposażenia. Przykład: wiesz, że od 2012 roku we Francji oprócz apteczki czy gaśnicy wymagany jest również alkomat?

b) Sprawdź, czy kraj przez który będziesz przejeżdżał nie wymaga tzw. Zielonej Karty (jest to odpowiednik naszego ubezpieczenia OC). Bez ważnej Zielonej Karty możesz nie wjechać do danego kraju.

2. Budżet

Przygotuj się finansowo na wszelkie możliwości. Jeżeli już wiesz, jak będziesz poruszał się po Francji, to zorientuj się w cenach biletów i opłat za parkowanie; np. bilet na pociąg z Paryża do Lyonu kosztuje w granicach 65-85 euro.

Pamiętaj też, że musisz jeść, dlatego uwzględnij w swoim budżecie zakupy spożywcze i wyjścia do restauracji.

I nie zapomnij o bliskich! Po powrocie na pewno dostaniesz pytanie: „Co mi przywiozłeś?”, dlatego zostaw kilka euro na pamiątki.

3. Ubezpieczenie

Wyjazd za granicę bywa sam w sobie dużym stresem, a jeśli do tego dojdzie nagła choroba lub wypadek, to co wtedy? Warto przed podróżą do innego kraju wykupić polisę, która zapewni Ci spokojny wyjazd.

Kompleksowym ubezpieczeniem działającym za granicą jest np. PZU Wojażer. Pomoże, gdy będziesz potrzebował transportu medycznego do kraju lub na miejscu zapewni leczenie szpitalne i ambulatoryjne.

W ramach dodatkowych opcji ubezpieczyciel dośle Ci niezbędne rzeczy osobiste, zorganizuje wizytę bliskiej osoby czy zapewni opiekę nad dziećmi.

4. Nocleg

Jeśli jeszcze nie zdecydowałeś się, w którym hotelu wybrać nocleg, teraz może być za późno.
Nic straconego! Sprawdź oferty hosteli, a może zdecydujesz się na kemping?

Pamiętaj też o szerokiej ofercie airBnB – za połowę ceny pokoju w hostelu możesz nie raz dostać piękne mieszkanie w najdogodniejszym dla Ciebie miejscu.

5. Powiedz, gdzie jedziesz

Jeżeli wybierasz się np. do Egiptu, powiadom o tym swoich bliskich. Jeśli stanie się coś złego, będą wiedzieć, gdzie Cię szukać. Warto też zarejestrować się w systemie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Odyseusz” (odyseusz.msz.gov.pl). W razie niebezpieczeństwa MSZ skontaktuje się z Tobą i przekaże wszystkie niezbędne informacje. Gdybyś potrzebował pomocy, skierują Cię do odpowiedniej placówki dyplomatyczno-konsularnej.

6. Parlez-vous français?

Pomyśl o zabraniu ze sobą rozmówek w języku , w którym porozumiewają się mieszkańcy kraju do którego jedziesz. Ułatwią Ci komunikację. Miejscowi docenią Twoje starania i chętniej Ci pomogą, nawet, jeśli Twoja wymowa nie będzie perfekcyjna. Przećwicz podstawowe zwroty jeszcze przed wyjazdem, a rozmowa przebiegnie sprawniej.

7. Wiza/paszport!

Wjeżdżając do krajów nie będących członkami Unii Europejskiej możesz potrzebować paszportu, lub wizy. Sprawdź dokładnie, czy przypadkiem te dokumenty nie straciły, lub nie stracą ważności w trakcie Twojej podróży. Zwykle wymagana ważność paszportu to minimum 6 miesięcy.

8. Sytuacja polityczna? Bezpieczeństwo w kraju

Gdy wybieramy się do krajów z niepewną sytuacją polityczną, sprawdź wcześniej informacje o nich na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w specjalnej zakładce „Ostrzeżenia dla podróżujących”. \

Tam znajdziesz informacje o zamieszkach, niepokojach politycznych, ewentualnym stanie wojennym, o zamachach czy działaniach zbrojnych. Ministerstwo definiuje 4 poziomy zagrożenia: Zachowaj zwykłą ostrożność / Ostrzegamy przed podróżą / Nie podróżuj / Opuść natychmiast. I to chyba najważniejsza rada , stosuj się do wskazówek ministerstwa, ponieważ tu naprawdę zależy im na naszym bezpieczeństwie.

9. Nie panikuj

Zabierz swoją apteczkę. W egzotycznej podróży warto mieć swoje środki na przeziębienie, gorączkę, a zwłaszcza na biegunkę czy wymioty. Tym bardziej, jeśli podróżujesz z dzieckiem.

10. Zbadaj się po powrocie do Polski

Jeśli nie masz pewności, że to co Cię spotkało było zwykłym przeziębieniem czy zatruciem, po powrocie do Polski udaj się do lekarza. Opowiedz mu o tym, co się stało - zwykle lekarz zleci badania krwi i moczu. Nie rezygnuj z nich. Będziesz miał pewność, że nie przywiozłeś ze sobą żadnej tropikalnej choroby i możesz spać spokojnie.

Jeśli spodobał Ci się ten wpis i uważasz go za wartościowy, polub mnie proszę na Facebooku fanpage Granica Ubezpieczeń
Mateusz Bukowski
Doradca ubezpieczeniowy PZU SA...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Redakcja Słubice24.pl.

Odp: Wojażer, czyli o czym pamiętać ruszając zagranicę 2018/03/07 05:35 #32253

 • Tomas
 • Tomas Avatar
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 2
 • Otrzymane podziękowania: 0
Bardzo interesujący artykuł. Polecam, aby przed skompilowaniem trasy wycieczki przeczytać różne fora i blogi na temat tego miejsca, na przykład http://podroznikowo.pl/
Można więc znaleźć wiele ciekawych miejsc, o których turyści zazwyczaj nie wiedzą. :)

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: Wojażer, czyli o czym pamiętać ruszając zagranicę 2018/05/13 09:40 #32815

 • artur4w
 • artur4w Avatar
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 3
 • Otrzymane podziękowania: 0
Mi ten artykuł w ogóle się nie podoba teraz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1