Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Bezpieczeństwo urządzeń IoT, czyli uważaj co podłączasz do Internetu.

Bezpieczeństwo urządzeń IoT, czyli uważaj co podłączasz do Internetu. 2017/09/15 13:10 #30196

 • Orbison
 • Orbison Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 16
 • Otrzymane podziękowania: 2
Kamera w „cyfrowej niani” – ktoś może podglądać twoje dziecko! – takie artykuły obiegały prasę technologiczną jakiś czasu temu.
Niestety, włamanie się do takiej „cyfrowej niani” nie jest trudne.

W dobie tzw. „Internetu rzeczy” mamy do czynienia z coraz bardziej specyficznymi rzeczami podłączanymi do Internetu, min: żarówki, lodówki, pralki, ekspresy, kamery, sterowanie domem itd.
Na te wszystkie rzeczy, cyberprzestępcy mogą się z powołaniem włamać i uczynić z nas jedno ze źródeł swojego botnetu, albo nas najzwyczajniej w świecie podglądać.


Zdjęcie kamery z pokoju dziecka, zdjęcie pochodzi z serwisu niebezpiecznik.plZdjęcie kamery ze sklepu, zdjęcie pochodzi z serwisu niebezpiecznik.pl


Nie wierzycie? Wystarczy wejść na stronę insecam i już możemy podziwiać różne widoki, których właściciele niekoniecznie chcą je prezentować w Internecie.

Podglądanie to „pół biedy”, dostęp do takich urządzeń w rękach cyberprzestępców to otwarta droga to ataków za pomocą naszego komputera na inne cele w Internecie co już może być bardzo poważna sprawą.

Aby zabezpieczyć się przed takimi niebezpieczeństwami polecamy:

Przemyśleć dobrze, co chcemy podłączyć do Internetu i czy faktycznie tego potrzebujemy.
Inteligentom żarówkę możemy podłączyć do naszego routera, ale nie musimy udostępniać jej w Internecie. Niestety wymaga to trochę wiedzy, aczkolwiek niektóre urządzenia mają opcję aby wyłączyć im dostęp do Internetu. Wyłączyć i włączyć żarówkę możemy podłączając się smartfonem do naszej sieci bezprzewodowej, a niekoniecznie będąc na wakacjach.

Jeśli się decydujecie jednak podłączyć takie urządzenie to:

1. Należy ustawić mocne hasło dostępu z Internetu do tego urządzenia i wyłączyć/usunąć pozostałe konta, które nie raz są domyślne tworzone przez producenta.

2. Ustawić automatyczną aktualizację dla tych urządzeń, aby ich oprogramowanie zawsze było w aktualnej wersji. Jeśli nie ma takiej opcji, należy logować się od czasu do czasu na urządzenie i aktualizować oprogramowanie.

3. „Nie chwalić się” u kogoś na komputerze jak możemy sterować naszym domem. Możemy przez przypadek zapisać hasło, albo możemy trafić na komputer, który jest zainfekowany i nasze hasło „wycieknie”.

4. Używać urządzeń sprawdzonych producentów, znanych w Europie, a nie ich „chińskich zamienników”.


Pamiętajmy, że źle zabezpieczona sieć, czy źle zabezpieczone urządzenie, które wyrządzi szkody innym osobom może nam przysporzyć problemów.
Orbison - Rozwiązania IT

tel. +48 730 326 575...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1