Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Domowy serwer multimedialny

Domowy serwer multimedialny 2017/07/12 22:35 #29177

 • Orbison
 • Orbison Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 16
 • Otrzymane podziękowania: 2
W kolejnej publikacji zejdziemy trochę ze sfery bezpieczeństwa informatycznego, ale oczywiście nie będziemy jego całkiem pomijać.

Spróbujemy zaprojektować multimedialne centrum rozrywki dla całej rodziny, które oprócz dostarczania nam relaksu i wygody zadba o nasze bezpieczeństwo.

Jednostką centralna naszego domowego centrum rozrywki będzie sieciowy serwer plików.

Na rynku urządzeń domowych mamy dwóch liczących się producentów: QNAP i Synology.

Czym się różnią?
- ceną? tak, ale nieznacznie
- aplikacjami? w większości przypadków dostępne są na obydwie platformy
- wygląd? zdecydowanie, ale czy to jest takie istotne?
- parametry? zależy od modelu.
- autorskie rozwiązania? tak, ale na potrzeby tego artykułu nie będą potrzebne.

Tak więc, co wybrać? Ten wybór pozostawimy wam, my ze względu na to, że akurat QNAP jest „pod ręka”, skupimy się na nim.

Należy pamiętać, że kupując urządzenie, kupujemy sam sprzęt, bez dysków, czyli przestrzeni, na której będziemy trzymać dane.

Urządzenie wraz dwoma dyskami 2TB nie powinno kosztować więcej niż 2200zł.
Po co dwa dyski? Możemy korzystać z jednego, wtedy cena urządzenia spadnie o ok. 400-450zł, ale jeśli jeden dysk ulegnie uszkodzeniu, stracimy wszystkie dane. W przypadku zastosowania dwóch dysków w tzw. systemie RAID – po awarii jednego z dysku, dale nadal są dostępne.

Do wyboru urządzeń pomocne będą następujące linki:
- Synology
- QNAP

Po zakupie urządzenia przychodzi kolej na konfigurację.

Cały proces podłączenia i pierwszego uruchomienia jest opisany w instrukcji i naprawdę nie jest skompilowany, są to urządzenia domowe, także konfiguracja musi być prosta.

Po podłączeniu i uruchomieniu będziemy poproszeni o ustawienie, bądź zmianę hasła dla administratora.
Tutaj pierwsza uwaga: może się zdarzyć, że przypadkiem bądź nie urządzenie zostanie udostępnione „na zewnątrz”, czyli będzie dostępne z Internetu, dlatego hasło do urządzenia powinno być skompilowane, ale łatwe dla nas do zapamiętania, bo będziemy się na pewno często logować (przynajmniej w początkowej fazie).Kolejny krok to włączenie automatycznych aktualizacji, w urządzeniach QNAP znajduje się to w Panelu Sterowania i opcji Aktualizacja oprogramowania systemowego.
Zawsze powinniśmy posiadać najnowsze oprogramowanie, oprócz poprawek bezpieczeństwa, producenci wprowadzają nowe funkcje do swoich urządzeń.

Ostatni krok z podstawowej konfiguracji to ustawienie dysków. Aby zachować bezpieczeństwo plików, dyski powinny być ustawione w trybie RAID 1. Powinniśmy to od początku zrobić i nie zmieniać tego w trakcie działania, bo stracimy wszystkie dane.
W urządzeniu QNAP, ustawienia te znajdują się w Managerze Pamięci.
Tam także sprawdzimy kondycję naszych dysków, wolne miejsce i różne inne parametry.

Możemy porozglądać się po menu, nie jest to nic strasznego, wszystko jest po Polsku i niektóre funkcje możemy sami ustawić bez pomocy osób technicznych. Do każdej funkcji jest dostępna pomoc.

Gdy już mamy wszystko skonfigurowane, możemy tworzyć centrum rozrywki.

Urządzenie powinno być podłączone do naszego routera i najlepiej do portu o największej prędkości (1GB/s), wpłynie to na szybkość pobierania materiałów z urządzenia.
Jeśli nie mamy takiego szybkiego portu w routerze, możemy zaopatrzyć się w przełącznik np. z 5 portami z prędkością 1GB/s do niego podłączyć urządzenie i komputery, który mamy podłączone za pomocą okablowania a sam przełącznik podłączyć do routera. Cena takiego przełącznika to ok. 80-100zł


Jak podłączyć do innych urządzeń w domu?

Najlepiej jak mamy smart TV, ponieważ aplikacja, o której zaraz powiemy bardzo fajnie integruje się ze smart TV.

Ta aplikacja to PLEX. Dostępny na wszystkie platformy, w większości darmowy (o czym poniżej), posiada bardzo intuicyjny interfejs i bardzo dobrze dekoduje materiał filmowy.
Wszystkie aplikacje instalujemy z tzw. sklepu, który w przypadku QNAP nazywa się APP CENTER.Po zainstalowaniu aplikacji PLEX na naszym urządzeniu, musimy mu wskazać folder w którym będziemy przechowywali materiały filmowe, nadać hasło i w zasadzie tyle.
A jak się podłączyć do tego PLEX’a?
1. Telewizor - jeśli posiadamy tzw. Smart TV, nie ma problemu, większość telewizorów posiada klienta aplikacji PLEX, wystarczy go zainstalować, a w nim wyszukać nasze urządzenie, podać login i hasła i się podłączyć do niego. Po chwili wszystkie materiały filmowe powinny być dostępem.
A jeśli nie mamy smart TV? Możemy zaopatrzyć się w tzw. TVBOX’a, koszt takiego urządzenia to ok. 200zł a prócz PLEX’a mamy na niego cały ogrom aplikacji dostępnych tylko na smart TV.

2. Komputer – wystarczy ściągnąć aplikację , zainstalować i postąpić tak samo jak w przypadku TV

3. Tablet/telefon – aplikację należy pobrać ze sklepu z aplikacjami, ale tutaj pojawia się mały problem, ponieważ aplikacja PLEX na telefony i tablety jest płatna. Koszt aplikacji to ok. 25zł.Co nam daje PLEX?- jednoczesny dostęp do multimediów (filmy, muzyka, zdjęcia) na wszystkich urządzeniach domowych

- możliwość kontynowania filmu zaczętego w salonie – w sypialni, albo na tablecie

- ujednoliconą bibliotekę naszych zasobów


Ale rozrywka to nie wszystko, poniżej zrobimy mały przegląd aplikacji dostępnych na naszym urządzeniu i ich zastosowań:

1. KOPIA ZAPASOWA – w sklepie z aplikacjami jest multum narzędzi, które pozwolą nam zautomatyzować nasze kopie bezpieczeństwa danych. Możemy tworzyć kopie bezpośrednio na urządzeniu, ale też wysyłać je do chmury. I to wszystko za pomocą paru kliknięć myszką.

2. POBIERANIE PLIKÓW – możemy zainstalować aplikacje, dzięki którym nie będziemy musieli pobierać dużych plików na komputerze, a zrobić to na urządzeniu w nocy, wtedy kiedy pasmo internetowe nie jest używane

3. MONITORING – możemy zakupić kamerę IP, podłączyć ją do naszego urządzenia i mieć prócz podglądu na żywo, możliwość zapisu nagrań na urządzenie. Samochód stoi pod domem? Lepiej mieć na niego oko!

4. INTELIGENTNY DOM – wystarczy zakupić parę czujek, podłączyć je pod urządzenie, zainstalować odpowiednią aplikację i już możemy sterować naszym oświetleniem, roletami czy piecem gazowym.

5. WSPÓLNE PLIKI – możemy udostępniać foldery w naszej sieci domowej i dzielić się plikami bez „biegania z pendrivem”.

6. OCHRONA ANTYWIRUSOWA – nad wszystkimi danymi na urządzeniu może czuwać program antywirusowy pobrany prosto ze sklepu.Urządzenie ma bardzo dużo zastosowań i ogranicza nas jedyne wyobraźnia. Jeśli jesteśmy komputerowymi majsterkowiczami możemy pokusić się o instalacje aplikacji tworzonych przez użytkowników, które jeszcze bardziej rozszerzą możliwości naszego urządzenia. Niestety, należy pamięć, że nieoficjalne aplikację, mogą, ale nie muszą powodować niestabilną pracę urządzenia.UWAGA!
Po wakacjach planujemy darmowe szkolenie dotyczące bezpieczeństwa danych w firmie. Na szkoleniu poruszymy min.:
- bezpieczeństwo infrastruktury przedsiębiorstwa
- możliwe ataki na dane przedsiębiorstwa
- dostosowanie przedsiębiorstwa do nowej ustawy o danych osobowych (tzw. RODO)

Szkolenie przeznaczone jest dla właścicieli firm, jak i dla osób zarządzających infrastrukturą informatyczną firmy. Pokażemy na nich możliwe scenariusze ataków jak i możliwe sposoby zabezpieczenia się przed nimi.

Wiemy już na pewno, że termin szkolenia to początek września br, i odbędzie się ono w jednej z sal konferencyjnych Colegium Polonicum w Słubicach.

Więcej informacji w pod koniec lipca br.
Orbison - Rozwiązania IT

tel. +48 730 326 575...
The following user(s) said Thank You: necronomicon

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Orbison.
 • Strona:
 • 1