Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Bezpieczeństwo cyfrowe na wakacjach

Bezpieczeństwo cyfrowe na wakacjach 2017/06/26 21:48 #28992

 • Orbison
 • Orbison Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 16
 • Otrzymane podziękowania: 2
Nadszedł okres wakacyjny, zaczynamy wyjeżdżać na wakacje czy do w kraju czy do za granicę, ale czy zawsze myślimy o naszym „cyfrowym bezpieczeństwie” podczas wyjazdu?
W tym artykule postaramy się przybliżyć jak uniknąć przykrych niespodzianek podczas podróży.


1. Zabezpiecz swój komputer

O ile oczywiście jeszcze tego nie zrobiliście, w poprzednich naszych artykułach piszemy jakie powinno się podjąć kroki, aby komputer był maksymalnie zabezpieczony i nie tyczy się to tylko wyjazdów.
Polecamy min. artykuł - Jak zabezpieczyć domowy komputer aby nie stać się celem ataku?


2. Ważne dane na wyjazd? A po co?Jeżeli wyjeżdżamy z notebookiem na którym posiadamy ważne dane czy to firmowe czy prywatne i nie musimy (a nawet nie powinniśmy bo w końcu to urlop) na nich pracować – zgrajmy je na pendrive i zostawmy w domu. Strata urządzenia „boli”, ale strata danych „boli” podwójnie.

Oczywiście, jeśli zastosowaliście się do naszych poprzednich porad i macie utworzoną kopię zapasową to możecie spać spokojnie.

Ale należy pamiętać, że kopia zapasowa to jedno, ale dostęp do poufnych danych danych dla złodzieja to drugie, dlatego należy pomyśleć o zaszyfrowaniu dysku twardego. O tym napiszemy w kolejnych publikacjach.

3. Czy naprawdę wszyscy muszą widzieć gdzie jesteś i ile ciebie nie będzie?

Modne staje się publikowanie zdjęć i informacji z wyjazdu podczas samego wyjazdu. Fajnie to wygląda na Facebooku, Twiterze czy Instagramie, ale zastanówmy się, czy to naprawdę jest konieczne? Większość zdjęć, które publikujemy w popularnych serwisach nawet bez podpisu udostępnia informację o danych gdzie zostało one wykonane. Są to tzw. metadane.

Czy warto zachęcać złodziei do odwiedzin w naszym domu, mieszkaniu czy też garażu?


4. Unikajmy publicznych/otwartych sieci bezprzewodowych
To się tyczy wszystkich urządzeń – notebooków, tabletów i telefonów. Publiczne sieci, które nie wymagają hasła są podatne na podsłuchiwanie danych i narażają nasze urządzenia na ataki złośliwym oprogramowaniem.

Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z mobilnego Internetu, który możemy zakupić przed wyjazdem, albo udostępnienie Internetu z smartfonu dla innych urządzeń.

Oczywiście hotele posiada bardzo dobrze zabezpieczone infrastruktury sieci bezprzewodowych – po czym to poznać? Min. jak dostajemy dedykowany login i hasło do łączenia się z Internetem.


5. A co jak zgubimy lub ktoś nam ukradnie smartfon na wakacjach?Na to też jest sposób! Oczywiście może się zdarzyć, że nie odzyskamy naszego telefonu, ale nikt nie będzie miał dostępu do naszych danych i odzyskamy je jak będziemy mieć nowy smartfon. Są także sposoby na namierzenie złodzieja, ale po kolei:

- obojętnie czy posiadamy telefon z system Android czy IOS powinniśmy mieć poprawnie skonfigurowane konto. W przypadku Androida jest to konto gmail (zdarza się często, że nie pamiętamy hasła do tego konta, a to jest duży błąd!), a w przypadu iphone jest to Apple ID.

- zaszyfrujmy dane w telefonie – to zawsze jest dobre rozwiązanie, bez odpowiedniego hasła nikt niepowołany nie dostanie się do naszych danych.

- skonfigurujmy zabezpieczenia dodatkowe tj. odcisk palca, PIN itd. – to powinien być standard.

- zainstalujmy oprogramowanie antywirusowe z możliwością lokalizacji telefonu, lub włączmy usługi dedykowane w naszych urządzeniach. W popularnym oprogramowaniu antywirusowym mamy możliwość ustawienia lokalizacji telefonu, jego zdalnego wymazywania i wyłączenia. Takie możliwości posiada oprogramowanie ESET. Fabrycznie także większość telefon posiada takie opcje, są to w przypadku iPhone - Znajdź mój iPhone, a w przypadku telefonów z systemem Android – Zdalna lokalizacja i wymazywanie danych.


6. Bankomaty – łatwy łup na wakacjach.

Zwracaj uwagę na to gdzie wypłacasz pieniądze, kurortowe bankomaty to łatwy cel dla cyberprzestępców, którzy mogą na nich montować tzw. skimmery.
Skimmery w dużym skrócie klonują naszą kartę i cyberprzestępca może wypłacić z niej później nasze pieniądze.

Przykład takiego urządzenia:


Jeśli przy bankomacie coś wyda nam się podejrzane, lepiej pójść dalej i skorzystać z innego bankomatu niż narazić się na stratę pieniędzy przeznaczonych nie tylko na wakacje.Mamy nadzieję, że te porady sprawią, że twoje wakacje będą udane i nie będziesz martwił się o bezpieczeństwo swoich danych.

Udanego wypoczynku!

UWAGA!
Po wakacjach planujemy darmowe szkolenie dotyczące bezpieczeństwa danych w firmie. Na szkoleniu poruszymy min.:
- bezpieczeństwo infrastruktury przedsiębiorstwa
- możliwe ataki na dane przedsiębiorstwa
- dostosowanie przedsiębiorstwa do nowej ustawy o danych osobowych (tzw. RODO)

Szkolenie przeznaczone jest dla właścicieli firm, jak i dla osób zarządzających infrastrukturą informatyczną firmy. Pokażemy na nich możliwe scenariusze ataków jak i możliwe sposoby zabezpieczenia się przed nimi.
Termin szkolenia to prawdopodobnie przełom sierpnia/wrzesień br, miejsce zależy od ilości chętnych osób, ale na pewno będzie to na terenie Słubic.

Więcej informacji w lipcu br.


Pozdrawiamy.
Zespół Orbison
www.orbison.pl
Orbison - Rozwiązania IT

tel. +48 730 326 575...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez Orbison.
 • Strona:
 • 1