Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
 • Strona:
 • 1

TEMAT: Kopia zapasowa - zabezpieczanie ważnych danych na domowym komputerze

Kopia zapasowa - zabezpieczanie ważnych danych na domowym komputerze 2017/05/22 15:24 #28769

 • Orbison
 • Orbison Avatar Autor
 • Wylogowany
 • Początkujący
 • Początkujący
 • Posty: 14
 • Otrzymane podziękowania: 1
„Ludzie dzielą się na tych co robią kopie zapasowe i na tych co będą robili kopie zapasowe” brzmi popularne powiedzenie w świecie IT.

Skonfigurowanie i wykonanie kopii zapasowych nie zajmuje wiele czasu, nie wymaga specjalistycznej wiedzy i dużych nakładów finansowych a potrafi bardzo skutecznie ochronić nasze dane.

Nie ma nic gorszego niż stracimy ważne dane, np. nasze zdjęcia, dokumenty, nad którymi pracowaliśmy czy też dane firmowe, których utrata może spowodować zamknięcie działalności gospodarczej.

Skuteczna kopia zapasowa to taka, która jest odporna na:
- działanie złośliwego oprogramowanie,
- zniszczenia nośnika kopii zapasowych,
- brak możliwości odtworzenia danych z niej,

Kopia na dysku zewnętrznym.

W warunkach domowych nie potrzebujemy zaawansowanych nośników kopii zapasowych, specjalistycznego oprogramowania do jej przeprowadzenia. Wystarczy nam dysk zewnętrzny i darmowe oprogramowanie.

Jedyny nakład finansowy, jaki musimy ponieść, aby skutecznie wykonywać kopie zapasową jest nośnik. Za nośnik może służyć dysk zewnętrzny, którego cena nie powinna przekroczyć 400zł (nośnik o pojemności 1TB).

Kopie zapasową domowego komputera możemy podzielić na dwa rodzaje:
- kopia systemu operacyjnego
- kopia danych

Kopia systemu operacyjnego to dokładny obraz systemu i danych w nim zawartych tak aby w przypadku awarii dysku, awarii systemu lub złośliwego oprogramowania można było przywrócić system.

Zanim powiemy, jak to zrobić, należy pamiętać, że takie kopie zajmują dużo miejsca na dysku, a w nowych komputerach/notebookach możemy przywrócić system bardzo szybko z partycji odzyskiwania. Jeśli nie zależy nam na aplikacjach, które mamy zainstalowane możemy odpuścić tą kopie i w przypadku awarii komputera odzyskać dane z wbudowanego systemu do odzyskiwania obrazu systemu, a dane zgrać z wcześniej utworzonej kopii zapasowej.

Przygotowanie nośnika (dysku zewnętrznego) do wykonywania kopii zapasowej polega na podłączeniu do komputera i jeśli jest taka potrzeba – sformatowania jego zawartości.
Kopie systemu najlepiej wykonać z poziomu wbudowanej aplikacji w system operacyjny Windows. Aplikacja nazywa się ‘Kopia zapasowa systemu Windows’ i możemy ją znaleźć w Panelu sterowania, lub wpisać w polecenie ‘uruchom’.Po uruchomieniu jedyne co musimy zrobić to wybrać ‘Tworzenie obrazu systemu’, Wybrać dysk na którym będą składowane kopie (podłączony dysk zewnętrzny) i kliknąć ‘Dalej’.W ostatnim oknie, kliknięcie ‘Rozpocznij wykonywanie kopii zapasowej’ spowoduje wykonanie kopii zapasowej na wybranym dysku.
W przypadku awarii możemy odzyskać system w takim samym stanie jaki był w momencie wykonywania kopii zapasowej.

Mamy kopie systemu, a co z danymi? Do tego użyjemy już inne aplikacji, która posiada dużo przydatnych funkcji.

Cobian Backup – do pobrania ze strony producenta. Aplikacja jest oczywiście darmowa.
Po pobraniu i uruchomieniu instalacji jedyne co musimy zrobić to na pierwszy ekranie wybrać ‘POLISH’ i klikać ‘Dalej’ do opcji wyboru konta, gdzie musimy zaznaczaczyć ‘LocalSystem’.Po zainstalowaniu aplikacji, ikona pojawi się w pasku przy zegarku, klikamy prawym przyciskiem i wybieramy ‘Otwórz’.Po uruchomieniu aplikacji, klikamy prawym przyciskiem w lewym panelu i wybieramy ‘Nowe zadanie’.
Pojawi nam się okno konfiguracji naszej kopii, po kolei umówimy wszystkie opcje.Ogólne – wpisujemy dowolną nazwę zadania w pole ‘nazwa zadania’, resztę zostawiamy bez zmian.
Pliki – w polu Źródło’ klikamy ‘Dodaj’ -> ‘Katalog’ i znajdujemy katalog, który chcemy, żeby był objęty kopią zapasową. W polu ‘Cel’ analogicznie klikamy w ‘Katalog’, ale wybieramy nasz dysk zewnętrzny, gdzie mają się znajdować kopie.
Harmonogram – Typ harmonogramu wybieramy ‘Co tydzień’, wybieramy dzień, który ma być dniem przeprowadzania kopii i wybieramy godzinę, gdzie na pewno będziemy przy komputerze.

W pozostałych opcjach nic nie zmieniamy.

Powyższe ustawienia spowodują wykonanie kopii danych z wskazanego katalogu na dysk zewnętrzny w określony przez nas dzień i o określonej godzinie.

Czy taka kopia nam wystarczy? Na to pytanie musimy sobie sami odpowiedzieć, wszystko zależy jak często wrzucamy zdjęcia i dokumenty na naszym komputerze, można tworzyć kopie codzienną, a można raz w miesiącu. Z chęcią odpowiemy pod artykułem jaką kopie polecamy, jeśli Państwo zdecydują się określić jakie dane chcą zabezpieczyć.


Kopia w chmurze

Dane na dysku zewnętrznym są bezpieczne, ale taki dysk może upaść, można go zgubić, albo może ulec innym uszkodzeniom.

Dobrą praktyką jest tworzenie kopii zapasowej w tzw. ‘chmurze’ używają do tego darmowej przestrzeni udostępnianej przez jednego z wiodących producentów.

Na dzień pisania tego artykułu, najwięcej miejsca daje usługa Gdrive od Google, bo aż 15GB.

Co musimy zrobić? Najpierw musimy założyć konto na google .Następnie musimy pobrać i zainstalować aplikację do obsługi dysku

Po zainstalowaniu i uruchomienie pojawia nam się nowy dysk w systemie. Aby poprawnie skonfigurować kopie zapasową cofnijmy się do opisu cobian.

Utwórzmy nowe zdanie, można je nazwać kopia w chmurze i jedyną zmianę, która przeprowadzimy to w zakładce ‘Cel’ dodamy dysk google.Dobrze by było wykluczyć mniej ważne pliki w ‘Źródło’, ponieważ w przeciwieństwie do dysku przenośnego – dysk google ma dużo mniej miejsca.


Bezpieczeństwo kopii

Powinniśmy pamiętać o tym, że oby kopia była skuteczna powinna być raz na jakiś czas odtwarzana, żeby sprawdzić czy pliki się poprawnie zapisują.

Składowania kopii także ma znaczenie. W przypadku ataku złośliwy oprogramowanie, np. takim który szyfruje dane na dysku - dysk z kopią podłączony do komputera także zostanie zaszyfrowany. Najlepiej taki dysk, po skończonej kopii odłączyć od komputera i trzymać w bezpiecznym miejscu.

Kopia zapasowa dla firm.

Opis tworzenia kopii zapasowej w firmie wykracza poza ramy tego artykułu ze względu na dość rozległe infrastruktury informatyczne w firmach.

Zapraszamy do kontaktu z naszą firmą w celu zaoferowaniu Państwo precyzyjnie dopasowanych rozwiązań.
Orbison - Rozwiązania IT

tel. +48 730 326 575...

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

 • Strona:
 • 1