Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Witamy, Gość
Nazwa użytkownika: Hasło: Zapamiętaj mnie
  • Strona:
  • 1
  • 2

TEMAT:

problem z zameldowaniem tymczasowym 2012/04/05 12:38 #12243

  • verbatim
  • verbatim Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
Witam,

mam problem z osobą wynajmującą mi mieszkanie. Otóż od 3 miesięcy mieszkam w Słubicach. Mam zamiar zostać tutaj trochę dłużej, tutaj znalazłam pracę, więc chciałabym być tutaj także zameldowana czasowo. Zameldowana na stałe jestem ponad 300km stąd i nie chcę tego zmieniać. I tu pojawia się problem:

pracodawca chce, żebym miała tutaj meldunek czasowy, ponieważ inaczej musi wszystkie papierki słać 300km stąd. Boi się też tego, że pewnego dnia będzie musiał jechać 300km do mojego miejsca zameldowania, żeby w tamtejszym przynależnym mi urzędzie coś podpisać itp.

A wynajmujący mi mieszkanie swoje - nie zamelduje mnie tymczasowo w wynajmowanym mieszkaniu (z tego co wiem to myśli, że jak mnie zamelduje czasowo, to nie będzie mu tak łatwo wyrzucić mnie z mieszkania w razie czego). Dodam, że jestem spokojnym lokatorem, płacę na czas, dbam o mieszkanie i odkąd tam mieszkam nigdy nie było żadnego problemu ze mną. Chcę mieć tylko wszystko zgodnie z prawem: meldunek czasowy. Nie mam zamiaru odbierać mu chaty czy coś, jeśli o tym myśli.

Co mam zrobić w tej sytuacji? Dodam, że chciałabym uniknąć wchodzenia na jakąś ścieżkę wojenną z wynajmującym czy szukania innego mieszkania.

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: problem z zameldowaniem tymczasowym 2012/04/05 16:04 #12245

  • qqłka
  • qqłka Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 170
  • Otrzymane podziękowania: 4
Tak w ogóle, to w ciągu 24 godzin masz obowiązek sama się zameldować tymczasowo, bo Słubice to strefa nadgraniczna, w pozostałych przypadkach po dwóch lub trzech dniach, nie pamiętam już dokładnie.
Masz jakąś umowę najmu?
Jeżeli tak, to z nią walisz do Urzędu Miasta i się meldujesz, a właścicielowi nic do tego.
Gorzej jak nie masz żadnej umowy, to możesz się też zameldować, ale chyba tylko na max 3 miesiące i co 3 miesiące odnawiać meldunek, a właścicielowi dalej nic do tego.
W Polsce nadal istnieje coś takiego jak obowiązek meldunkowy, choć mało kto tego przestrzega.
Na początek poczytaj to: "USTAWA z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych", a potem dowód w rękę i do UM.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: problem z zameldowaniem tymczasowym 2012/04/05 16:43 #12246

  • torpeda
  • torpeda Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 93
  • Otrzymane podziękowania: 8
Po pierwsze dziwi mnie postawa pracodawcy.
O jakie papierki mu chodzi?
Z czym niby w przyszłości miałby jechać do miejsca stałego zameldowania?
To niema sensu,zważywszy że Ty jesteś na miejscu i wszelkie sprawy formalne załatwi z Tobą osobiście.
Pierwszy raz spotykam sie z takim podejściem.
Natomiast co do przedmówcy to nie ma możliwości zameldowania sie bez zgody właściciela lokalu w Urzędzie Miejskim,nawet posiadając umowe najmu lokalu-nie ma to nic do rzeczy.
Przy każdorazowym meldunku obojętnie czy jest to tymczasowo czy też nie zawsze musi być właściciel lokalu i musi posiadać przy sobie Akt Własności lokalu/Akt Notarialny.
Wynajmujący nie musi mieć obaw co do wypowiedzenia umowy najmu lokalu przy wcześniejszym meldunku dla najemcy.Ponieważ jeśli jest umowa to umowa określa czas jej wypowiedzenia.
Oczywiście jest okres ochronny przy eksmisjach ale to odrębny temat.
Wyjściem z tej sytuacji może być zwyczajne dogadanie się z właścicielem lokalu żeby meldować tymczasowo na najniższy okres 3 miesięcy i ewentualne przedłużanie po tym czasie.Chyba że ten własciciel nie jest właścicielem i zwyczajnie nie ma mocy prawnej by móc meldować kogoś pod adresem.
Kolejne rozwiązanie i to wydaje mi się najprostsze to podanie adresu do korespondencji w miejscu zamieszkania a do tego by mogła dochodzić poczta nie potrzeba meldunku i tyle.
Ostateczne rozwiązanie to poprosić pracodawce by Cie u siebie zameldował skoro stanowi to
wielki problem.Oczywiście moja ostatnia porada z przymrużeniem oka. ;-)
Pozdrawiam
Za tę wiadomość podziękował(a): verbatim

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: problem z zameldowaniem tymczasowym 2012/04/05 17:27 #12247

  • qqłka
  • qqłka Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 170
  • Otrzymane podziękowania: 4
A UM w Słubicach to niby nie obowiązuje wspomniana przeze mnie ustawa, w szczególności art.9 i 10?
Do meldunku czasowego, do trzech miesięcy, poza dowodem osobistym nie potrzeba nic innego, a jeżeli pani w okienku twierdzi inaczej, to niech odmowę da na piśmie.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez qqłka.

Odp: problem z zameldowaniem tymczasowym 2012/04/05 19:58 #12248

  • torpeda
  • torpeda Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 93
  • Otrzymane podziękowania: 8
Dobrze,skoro tak jest jak mówisz to proponuję spróbować tak zrobić.Gdyby tak można było to mogłabym się zameldować u Pana Burmistrza albo u Ciebie bez Twojej zgody bo mam dowód osobisty.Zastanów się nad tym co powiedziałeś/aś lub sam sprawdż jak to działa w praktyce.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: problem z zameldowaniem tymczasowym 2012/04/05 20:24 #12249

  • qqłka
  • qqłka Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 170
  • Otrzymane podziękowania: 4
No i w/g tych przepisów zameldujesz się czasowo u mnie lub burmistrza, w czym problem?
Miałem podobny problem jak verbatim, tyle że w Poznaniu i co trzy miesiące meldowałem się na trzy miesiące, pieczątek w dowodzie się przez to kilka dorobiłem.
Meldunek nie daje Ci żadnych praw do nieruchomości, w której się meldujesz, zgłaszasz tylko że tam można Cię znaleźć i ewentualnie kierować korespondencję, tego właśnie wymaga ustawa, pracodawcy w sumie nic do tego.
Nie wiem czego właściciele i urzędnicy się obawiają?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: problem z zameldowaniem tymczasowym 2012/04/06 05:45 #12251

  • torpeda
  • torpeda Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 93
  • Otrzymane podziękowania: 8
No i tak właśnie wnioskując po Twojej wypowiedzi to już dawno nie w temacie jesteś .Przypomnę Ci tylko tyle, że mamy erę plastikowych dowodów.Więc nie obrażając Cie bo nie mam tego na celu pragnę Ci uświadomić o czasach, które nieuchronnie się zmieniają wraz z panującymi przepisami.Pozdrawiam

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: problem z zameldowaniem tymczasowym 2012/04/06 09:45 #12253

  • verbatim
  • verbatim Avatar Autor
  • Gość
  • Gość
pracodawca boi sie tego ze np trzeba bedzie jechac do urzedu skarbowego, ze jak nie ona jako pracodawca to ja jako pracownik, poniewaz tam jestem zameldowana. poza tym przez internet wszystkiego chyba nie da sie zalatwic, predzej czy pozniej bedzie trzeba cos gdzies podpisac.


to mniej wiecej to co mysli moj pracodawca. ja nie mam o takich rzeczach pojecia, wiec nie zabieram glosu. oczywiscie w taki sposob mi tego nie powiedzial, ale dosc wyraznie pare razy baknal cos na ten temat itp. ze mna osobiscie pracodawca moze zalatwiac umowe o prace, wynagrodzenie itp. jasne, ale czy on z tytulu tego ze jest pracodawca nie musi z urzedami wlasciwymi dla mojego miejsca zameldowania czegos pozalatwiac?




co do okresu ochronnego przy eksmisjach, to gdybym byla zameldowana na 3mies to jak to wyglada? jak nie bedzie zbyt duzy to moze uda mi sie tym przekonac wlasciciela

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: problem z zameldowaniem tymczasowym 2012/04/06 09:51 #12254

  • verbatim
  • verbatim Avatar Autor
  • Gość
  • Gość

qqłka napisał: No i w/g tych przepisów zameldujesz się czasowo u mnie lub burmistrza, w czym problem?
Miałem podobny problem jak verbatim, tyle że w Poznaniu i co trzy miesiące meldowałem się na trzy miesiące, pieczątek w dowodzie się przez to kilka dorobiłem.
Meldunek nie daje Ci żadnych praw do nieruchomości, w której się meldujesz, zgłaszasz tylko że tam można Cię znaleźć i ewentualnie kierować korespondencję, tego właśnie wymaga ustawa, pracodawcy w sumie nic do tego.
Nie wiem czego właściciele i urzędnicy się obawiają?


fakt - meldunek nie daje zadnych praw do lokalu. ale bez wlasciciela w urzedzie nic nie zalatwisz. ja poczatkowo bylam swiecie pewna ze moge sama sie zameldowac tymczasowo, wiec tez nie dalam sie tak latwo splawic. babka mi powiedziala, ze bez wlasciciela mieszkania nic nie zalatwie i juz

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: problem z zameldowaniem tymczasowym 2012/04/06 10:18 #12255

  • qqłka
  • qqłka Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 170
  • Otrzymane podziękowania: 4

torpeda napisał: No i tak właśnie wnioskując po Twojej wypowiedzi to już dawno nie w temacie jesteś .Przypomnę Ci tylko tyle, że mamy erę plastikowych dowodów.Więc nie obrażając Cie bo nie mam tego na celu pragnę Ci uświadomić o czasach, które nieuchronnie się zmieniają wraz z panującymi przepisami.Pozdrawiam

Forma dowodu nie ma tu żadnego znaczenia, obecnie meldując się czasowo dostajesz w Urzędzie kartkę A4 z nowymi danymi adresowymi i formalnie z nią i plastikowym dowodem powinieneś się poruszać. Plastikowy dowód wymieniają tylko przy zmianie stałego zameldowania.
Za tę wiadomość podziękował(a): verbatim

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez qqłka.

Odp: problem z zameldowaniem tymczasowym 2012/04/06 10:20 #12256

  • Gosc25
  • Gosc25 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 26
  • Otrzymane podziękowania: 2
Racja, ja jestem zameldowana tymczasowo ale to właścicielka lokalu mnie meldowała. Muszę Cię zmartwić, bez zgody właściciela nic nie zdziałasz :(

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: problem z zameldowaniem tymczasowym 2012/04/06 10:31 #12257

  • qqłka
  • qqłka Avatar
  • Wylogowany
  • Elite Member
  • Elite Member
  • Posty: 170
  • Otrzymane podziękowania: 4

verbatim napisał: fakt - meldunek nie daje zadnych praw do lokalu. ale bez wlasciciela w urzedzie nic nie zalatwisz. ja poczatkowo bylam swiecie pewna ze moge sama sie zameldowac tymczasowo, wiec tez nie dalam sie tak latwo splawic. babka mi powiedziala, ze bez wlasciciela mieszkania nic nie zalatwie i juz


To co powiedziała nie ma znaczenia, dostałaś odmowę na piśmie?
Nie pamiętam już jak ta ustawa wyglądała 10 lat temu, i jak dokładnie brzmiały zapisy, ale nie sądzę, żeby coś się w tej materii zmieniło(pomijam już to, że Donek wcześniej zapowiadał zniesienie obowiązku meldunkowego i nici jak zwykle z tego wyszły), ale nikt wtedy problemów z zameldowaniem do trzech miesięcy nie robił.

Ustawa nakazuje Tobie i/lub właścicielowi lokalu w czwartej dobie zameldować Cię na pobyt czasowy. Dokładnie to:
"Art. 10. 1. Osoba, która przebywa w określonej miejscowości pod tym samym adresem dłużej niż trzy doby, jest obowiązana zameldować się na pobyt stały lub czasowy najpóźniej przed upływem czwartej doby, licząc od dnia przybycia."

Wcześniej jest to:
"Art. 9. 1. Przy dopełnianiu obowiązku meldunkowego należy przedstawić dowód osobisty, a w uzasadnionych przypadkach - inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości.

2. (utracił moc).

2a. (5) Przy zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące należy przedstawić potwierdzenie pobytu w lokalu osoby zgłaszającej pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące, dokonane przez właściciela lub inny podmiot dysponujący tytułem prawnym do lokalu, oraz, do wglądu, dokument potwierdzający tytuł prawny do lokalu tego podmiotu. Dokumentem potwierdzającym tytuł prawny do lokalu może być umowa cywilno-prawna, wypis z księgi wieczystej, decyzja administracyjna, orzeczenie sądu lub inny dokument poświadczający tytuł prawny do lokalu.

2b. Zameldowanie w lokalu służy wyłącznie celom ewidencyjnym i ma na celu potwierdzenie faktu pobytu w tym lokalu."

Między czwartą dobą a końcem trzeciego miesiąca, ta ustawa nadal obowiązuje Ciebie i babę w Urzędzie. Jak ona nie rozumie przepisów, to udaj się do przełożonego lub nawet burmistrza.
To się w pale nie mieści, żeby urzędnicy nie znali podstawowych przepisów, na podstawie których wykonują swoje obowiązki.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: problem z zameldowaniem tymczasowym 2012/04/06 14:33 #12264

  • torpeda
  • torpeda Avatar
  • Wylogowany
  • Premium Member
  • Premium Member
  • Posty: 93
  • Otrzymane podziękowania: 8
Do qqłka ...otóż dajmy sobie spokój z obowiązkiem prawnym.Bo kto tego pilnuje? Daj spokój.

Natomiast co do osoby zakładającej wątek to nie sądzę by w przyszłości Twój pracodawca miał jakikolwiek obowiązek wstawiania się w urzędzie skarbowym w Twoim miejscu stałego meldunku gdyż to Ty a nie Twój pracodawca będziesz się rozliczał ze skarbówką pod koniec roku.
Pracodawca rozlicza się z swoim miejscu prowadzenia działalności i Twojego zatrudnienia a Ty w miejscu stałego meldunku więc nie wiem skąd u pracodawcy takie obawy.
Poza tym zawsze możesz poprosić Urząd Skarbowy w Twoim miejscu stałego meldunku o to bys mogła rozliczać się tam gdzie teraz mieszkasz.pracujesz i jesteś zameldowana tymczasowo,można to zrobić na piśmie lub telefonicznie...wtedy automatycznie Twój pracodawca będzie miał spokój.
Co do meldunku...jeśli wynajmujący nie chce chce Cię zameldować to pogadaj z koleżankami lub z kimś zaufanym by Cię zameldował na tymczasowe.

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: problem z zameldowaniem tymczasowym 2012/04/11 15:44 #12288

  • mp3000
  • mp3000 Avatar
  • Wylogowany
  • Junior Member
  • Junior Member
  • Posty: 34
  • Otrzymane podziękowania: 0
a od kiedy to można zameldować się bez zgody i obecności właściciela lokalu w UM?

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Odp: problem z zameldowaniem tymczasowym 2012/04/13 07:45 #12301

  • marks
  • marks Avatar
  • Gość
  • Gość
Przynajmniej od 27.05.2002.

prawo.money.pl/orzecznictwo/trybunal-kon...1546,orzeczenie.html

Pod podanym linkiem masz "wędkę" a w zasadzie ma ją Verbatim.
Trochę to długie, ale myślę że ktoś z Urzędu Miasta to zrozumie, przynajmniej prawnicy powinni. skoro nie rozumie wydział ewidencji ludności.

Drugi link do bardziej podobnej sprawy -
www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-bk-437...udnosci,302da63.html

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Ostatnia edycja: przez marks.
  • Strona:
  • 1
  • 2