Słubice: 25 września 2018   |   Imieniny: Aurelia, Władysław, Kamil
reklama
reklama

Strajk kobiet nagrodzony w Brukseli

Kobiety ze Słubic, które w zeszłym roku brały udział w "Czarnym proteście", mogą czuć się wyróżnione. Strajk kobiet został uhonorowany Europejską Nagrodą Obywatelską. Uroczystość odbyła się w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Brała w niej udział słubiczanka, Karolina Dreszer-Smalec.

Czarny protest w Słubicach

3 października minął dokładnie rok od masowych protestów w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Również w centrum Słubic protestowało tego dnia kilkaset osób (ZOBACZ). Ogólnopolski Strajk Kobiet był odpowiedzią wielu środowisk kobiecych i organizacji społecznych na planowaną wtedy przez rząd zmianę przepisów związanych z szeroko pojętą aborcją.

Po roku protest został przypomniany – i doceniony w Brukseli. Otrzymał Europejską Nagrodę Obywatelską w kategorii inicjatywa obywatelska roku.

Europejskie Nagrody Obywatelskie promują społeczne inicjatywy, podejmowane w obronie demokracji. W tym roku szczególny nacisk kładziony był na walkę z zarzewiem ekstremizmu. Organizatorami konkursu są: Volonteurope i Europejskie Forum Obywatelskie.

nagroda strajk_bg

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 8 listopada w Parlamencie Europejskim, firmowana była przez jego wiceprzewodniczącą Sylvię Guillaume. Wyróźnienie odebrała Marta Lempart, pomysłodawczyni i liderka strajku kobiet. Podczas uroczystości była obecna także słubiczanka Karolina Dreszer-Smalec, która pracuje w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym w Brukseli (a w Słubicach pełni rolę członka zarządu Fundacji na rzecz Collegium Polonicum).

- Ta nagroda to wyróżnienie dla ruchu, który narodził się spontanicznie, był bezpartyjny i oddolny. Na tym właśnie polega obywatelska aktywność – żeby głośno wyrażać swoje zdanie, nie bać się wychodzić z inicjatywą. I to zostało docenione – podsumowała K. Dreszer-Smalec.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama