Słubice: 22 maja 2019   |   Imieniny: Julia, Wiesława, Helena
reklama
reklama

Historyczna wystawa "Śladami dynastii Orańskiej-Nassau"

Na wystawę „Śladami dynastii Orańskiej-Nassau” zapraszają oba nadodrzańskie uniwersytety: wernisaż odbędzie się na Viadrinie, a potem obejrzeć będzie ją można w Collegium Polonicum. To fragment europejskiej historii, przekraczającej współczesne granice.

oranierroute bg

Dynastia Orańska-Nassau to rodzina panująca w Holandii od czasów Wilhelma I Orańskiego, który zorganizował powstanie przeciwko Hiszpanii i uzyskał niepodległość Niderlandów. Wystawa prezentuje 33 rezydencje, które niegdyś związane były z dynastią królewską Orańską-Nassau, położone wzdłuż tzw. „Oranierroute“ – trasy turystycznej, która na długości 3 000 km przebiega przez Niemcy i Królestwo Niederlandów. Okazją do jej wystawienia jest 200-lecie niderlandzkiej dynastii królewskiej. Dlatego właśnie w wernisażu weźmie udział Willemijn van Haaften, wiceambasador Królestwa Niederlandów w Berlinie.

Wernisaż odbędzie się 5 października o godz. 18 na Uniwersytecie Europejskim Viadrina (Große Scharrnstraße 59, przed salą nr 109). Natomiast o godz. 19.30 wykład w j. angielskim wygłoszą Janneke van Dijk i Fred Vogelzang, naukowcy pracujący w Holenderskiej Fundacji ds. Ochrony Pałaców (Dutch Castle Foundation). Referenci poruszą kwestię powiązań pomiędzy stopniem zachowania rezydencji a organizowanymi w nich wydarzeniami kulturalnymi.

Wystawa powstała podczas wspólnego projektu Niemieckiej Centrali Turystycznej w Amsterdamie i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina w ramach projektu studenckiego na kierunku studiów „Ochrona Europejskich Dóbr Kultury”.

Wystawa trafi również do Słubic. Będzie ją można oglądać w foyer Collegium Polonicum od 9 do 30 października.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama