Słubice: 15 grudnia 2018   |   Imieniny: Nina, Celina, Walerian
reklama
reklama

Historyczna wystawa "Śladami dynastii Orańskiej-Nassau"

Na wystawę „Śladami dynastii Orańskiej-Nassau” zapraszają oba nadodrzańskie uniwersytety: wernisaż odbędzie się na Viadrinie, a potem obejrzeć będzie ją można w Collegium Polonicum. To fragment europejskiej historii, przekraczającej współczesne granice.

oranierroute bg

Dynastia Orańska-Nassau to rodzina panująca w Holandii od czasów Wilhelma I Orańskiego, który zorganizował powstanie przeciwko Hiszpanii i uzyskał niepodległość Niderlandów. Wystawa prezentuje 33 rezydencje, które niegdyś związane były z dynastią królewską Orańską-Nassau, położone wzdłuż tzw. „Oranierroute“ – trasy turystycznej, która na długości 3 000 km przebiega przez Niemcy i Królestwo Niederlandów. Okazją do jej wystawienia jest 200-lecie niderlandzkiej dynastii królewskiej. Dlatego właśnie w wernisażu weźmie udział Willemijn van Haaften, wiceambasador Królestwa Niederlandów w Berlinie.

Wernisaż odbędzie się 5 października o godz. 18 na Uniwersytecie Europejskim Viadrina (Große Scharrnstraße 59, przed salą nr 109). Natomiast o godz. 19.30 wykład w j. angielskim wygłoszą Janneke van Dijk i Fred Vogelzang, naukowcy pracujący w Holenderskiej Fundacji ds. Ochrony Pałaców (Dutch Castle Foundation). Referenci poruszą kwestię powiązań pomiędzy stopniem zachowania rezydencji a organizowanymi w nich wydarzeniami kulturalnymi.

Wystawa powstała podczas wspólnego projektu Niemieckiej Centrali Turystycznej w Amsterdamie i Uniwersytetu Europejskiego Viadrina w ramach projektu studenckiego na kierunku studiów „Ochrona Europejskich Dóbr Kultury”.

Wystawa trafi również do Słubic. Będzie ją można oglądać w foyer Collegium Polonicum od 9 do 30 października.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama