Słubice: 19 sierpnia 2019   |   Imieniny: Konstancja, Emilia, Julian
reklama
reklama

W "Trójce" dostrzegli problemy okularników (audio)

Szkoła Podstawowa nr 3 podsumowała kolejny ciekawy projekt. Tym razem nauczyciele wspólnie z uczniami pochylili się nad problemami osób noszących okulary. Był konkurs plastyczny, obchody Dnia Okularnika, a na koniec wystawa i wręczenie nagród.

okularnicy sp3

Wszystko zaczęło się jeszcze pod koniec października właśnie od obchodów Dnia Okularnika. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani w rozmaite śmieszne okulary. Dzieci prześcigały się w pomysłach na jak najbardziej "odjazdowe" przeróbki. Wszystko po to, aby prawdziwym "okularnikom" było raźniej.

Okularowe święto to jednak nie tylko przebranie i zabawa. Organizatorzy chcieli zwrócić uwagę dzieci na problemy osób z dysfunkcją wzroku. Pedagodzy przekazali uczniom solidną porcję wiedzy o tym, jak prawidłowo dbać o nasz wzrok i dlaczego noszenie okularów jest ważne.

Integralnym elementu projektu był także "Dzień fioletowej diety" podczas którego rozmawiano o jedzeniu, które dobrze wpływa na wzrok. Promowane były pokarmy jak jagody czy aronia, które zawierają tzw. antocyjany, czyli związki odżywcze z grupy flawonoidów. W szkolnej stołówce dzieci miały okazję zjeść naleśniki z jagodami i poznać przy okazji ich zdrowotne walory.

okularnicy wernisaz

Wszyscy chętni mogli też wziąć udział w konkursie plastycznym pod hasłem "Sport i okulary", którego celem było propagowanie aktywności fizycznej bez ograniczeń. Skąd pomysł na taki właśnie temat? Zapytaliśmy o to Iwonę Chruścińską z SP3, koordynatorkę projektu.

- Wiele dzieci martwi się czy można uprawiać sport, grać w piłkę, jeśli na co dzień nosi się okulary. Odpowiedź jest oczywista - otóż tak. Dla dzieci z wadą wzroku są specjalne okulary ochronne, które można używać podczas lekcji wychowania fizycznego lub treningów sportowych. Takich okularów używają także profesjonaliści. Doskonałym przykładem jest np. piłkarz ręczny Karol Bielecki. Naszym konkursem chcieliśmy zwrócić na to uwagę - wyjaśnia.Konkurs trwał do końca listopada, a do organizatorów trafiło w tym czasie kilkadziesiąt prac wykonanych rozmaitą techniką. Ich oficjalna prezentacja odbyła się 13 grudnia podczas wernisażu w Galerii Okno przygotowanego przez Annę Panek-Kusz. Autorzy prac z rąk wiceburmistrza Romana Siemińskiego otrzymali nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Słubicach oraz Agatę Cichosz-Dzygę, właścicielkę jednego z salonów optycznych ze Słubic.

Sponsorka przekonywała o zaletach specjalnych okularów do uprawiania sportu.okularnicy wernisaz2

Do jednego z uczestników konkursu plastycznego dodatkowo uśmiechnęło się szczęście. Wybrany uczeń otrzymał profesjonalne okulary ochronne do uprawiania sportu ufundowane przez salon pani Agaty. Na zakończenie wernisażu organizatorzy zaprosili wszystkich "okularników" na słodki poczęstunek.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy to dobry pomysł, aby Słubice i Frankfurt ubiegały się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama