Słubice: 22 listopada 2019   |   Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Adam Szulczewski w Radzie Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego
reklama
reklama

Adam Szulczewski w Radzie Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego

Mamy swojego człowieka w Radzie Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego! Adam Szulczewski, członek zarządu Fundacji na rzecz Collegium Polonicum, trafił do elitarnego grona doradzającego marszałkowi województwa w zakresie polityki wobec tzw. trzeciego sektora, czyli organizacji pozarządowych.

adam szulczewski

22 lipca marszałek Elżbieta Polak oficjalnie powołała wcześniej wybrany skład. Oprócz przedstawicieli organizacji pozarządowych (i wspomnianego A. Szulczewskiego) w radzie zasieli m.in. przedstawiciele sejmiku województwa, wojewody lubuskiego, a także samego wnioskodawcy, czyli Związku Lubuskich Organizacji Pozarządowych w Zielonej Górze. Łącznie 17 osób. Przez zarząd województwa został nominowany także (po raz kolejny zresztą) słubiczanin Jakub Piosik - od wielu lat dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Zielonej Górze, a wcześniej słubicki radny. ZOBACZ SKŁAD

Rada pełni przede wszystkim funkcję konsultacyjną. Dlaczego jej rola jest tak ważna?

- Właśnie trwają prace nad aktualizacją strategii rozwoju województwa lubuskiego, a równolegle toczą się prace nad kolejnym regionalnym programem operacyjnym - wyjaśnia A. Szulczewski. - Zależy nam, aby środki unijne były bardziej dostępne dla szerszego grona organizacji pozarządowych. Decyzje będą zapadały oczywiście gdzie indziej, ale rola rady może polegać na tym, aby tłumaczyć pewne kwestie i pokazywać korzyści, które dla decydentów nie zawsze są oczywiste – dodaje.

Do pracy w radzie chce wykorzystać swoje wieloletnie doświadczenie w tematyce związanej z funduszami unijnymi, znajomością możliwości organizacji pozarządowych oraz specyfiki funkcjonowania administracji publicznej.

- Dzięki współpracy z Ogólnopolską Federacją Organizacji Pozarządowych, miałem okazję brać udział w tworzeniu i konsultowaniu obecnie wydatkowanych funduszy europejskich w Polsce – opowiada pochodzący z Rzepina A. Szulczewski.

To właśnie tam (i oczywiście w Słubicach) dał się poznać z wielu działań na rzecz lokalnej społeczności. Wspierał zakładanie i prowadzenie wielu organizacji pozarządowych, szkolił i doradzał. Obecnie mieszka w Zielonej Górze, ale od 12 lat nieprzerwanie jest związany z Fundacją na rzecz Collegium Polonicum. Od kilku dni zasiada w jej zarządzie.

Jeśli chodzi o Radę Działalności Pożytku Publicznego, to wchodził już w jej skład w latach 2013-2015, ale - jak sam przyznaje - jego i pozostałych członków rady czekają teraz większe wyzwania. - Polskę i Europę dotykają nowe problemy społeczne. Ponadto planowane jest zmniejszenie unijnego wsparcia, które ma nie przekraczać 70% wartości realizowanych działań. Jest o co się starać - podkreśla.

Obecna kadencja rady będzie nieco dłuższa niż wcześniej, bo 3-letnia. Adama Szulczewskiego i pozostałych członków rady czeka w najbliższym czasie sporo pracy, bo jesienią 2020 roku wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące funduszy unijnych w Polsce na lata 2021-2027 będą już dopięte na ostatni guzik. – A bardzo wiele tych kwestii będzie rozstrzygało się właśnie na poziomie regionalnym – podsumowuje nasz rozmówca.

Trzymamy kciuki za skuteczne działania. Ich efektom będziemy się oczywiście przyglądać.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama