Słubice: 18 lutego 2019   |   Imieniny: Konstancja, Maksym, Bernadeta
reklama
reklama

Młodzi prawnicy uczyli się i świętowali (foto)

Studenci prawa przeszkoleni i... zachwyceni: spacerem po Słubicach i Frankfurcie oraz rejsem po Odrze. Za nami XXIX Ogólnopolska Konferencja Studenckich Poradni Prawnych. Jej uczestnikami byli żacy z całej Polski. Towarzyszyliśmy im z naszym redakcyjnym obiektywem.

Studencka Poradnia Prawwa

To był pracowity weekend dla studentów prawa na Collegium Polonicum i Viadrinie, którzy angażują się w działalność Studenckiej Poradni Prawa. Odwiedziło ich ponad 70 kolegów i koleżanek „po fachu”. Przez 3 dni, od 13 do 15 kwietnia, brali udział w XXIX Ogólnopolskiej Konferencji Studenckich Poradni Prawnych.

Jak już pisaliśmy wcześniej – głównym tematem konferencji była mediacja. Nie jest ona, póki co, popularnym sposobem rozwiązywania sporów. Ale organizatorzy, czyli zarząd słubickiej poradni, liczy na to, że to się zmieni – i temat spotka się z zainteresowaniem przyszłych prawników, którzy zaczną ją doradzać swoim klientom w przyszłej pracy zawodowej. Dlatego podczas konferencji uczestnicy mieli okazję poznać nie tylko teorię związaną z tym zagadnieniem, ale także praktyczną stronę mediacji.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się zwłaszcza wykłady dotyczące mediacji w prawie niemieckim oraz jako sposobu rozwiązywania sporów o charakterze transgranicznym. Były to rzeczy nowe dla studentów z Polski, a są one specyfiką Słubic i Frankfurtu – wyjaśnia Małgorzata Bitner, prezes słubickiej poradni. I podkreśla, że przyszli prawnicy byli bardzo zadowoleni, że mogli te zagadnienia poznać.

M. Bitner dodaje, że wszystkim również podobał się warsztaty, które miały mocno praktyczny charakter. Uczestnicy podnosili swoją wiedzę i umiejętności nie tylko z zakresu mediacji, ale również z ochrony danych osobowych – wykład i szkolenie prowadzili dla nich pracownicy Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Oprócz nauki, nie zabrakło również okazji do wymiany doświadczeń, integracji i odpoczynku. W sobotę po południu grupa udała się na zwiedzanie Słubic i Frankfurtu – nie tylko na nogach, ale również Zefirem. I, jak mówi M. Bitner, rejs również bardzo się wszystkim podobał. – Zachwycali się zielenią i tym, że można statkiem pływać po Odrze – mówi prezes poradni.

Sobotni wieczór krył w sobie jeszcze jedną okazję – w restauracji La Vie est Belle słubicka Studencka Poradnia Prawa świętowała swoje 15 urodziny! W uroczystym bankiecie wzięły udział osoby związane z poradnią, te, które ją zakładały, przez wiele lat były członkami, a później koordynatorami. – Wznieśliśmy toast za poradnię, wspominaliśmy, jak wyglądała na początku. I cieszyliśmy się, że już 15 lat możemy pomagać ludziom ze Słubic i okolic – mówi M. Bitner.

I właśnie o tej pomocy studenci cały czas pamiętają. Już dzień po konferencji słubicka poradnia wznawia działalność po przerwie związanej z Wielkanocą. Jak do niej trafić? Studenci pełnią dyżury dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i czwartki, od 18.30 do 20:00, w Collegium Polonicum w pokoju nr 153. Z pomocy można skorzystać bezpłatnie.

Portal Słubice24 był patronem medialnym konferencji. Zapraszamy na naszą fotorelację.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach powinien powstać komercyjny cmentarz dla zwierząt?
 
Jaka kwota za pochówek byłaby dla Ciebie akceptowalna?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama