Słubice: 15 grudnia 2018   |   Imieniny: Nina, Celina, Walerian
reklama
reklama

Helga Grune z wyróżnieniem "Wolontariusz miesiąca"

Znana tym, którzy uczestniczyli choć w jednym wieczorku z biografią, Helga Grune została „Wolontariuszką miesiąca” w Brandenburgii. Wyróżnienie otrzymała za bezinteresowne zaangażowanie w spisywanie biografii w stowarzyszeniu My Life. Oprócz odznaczenia wręczono jej wieczne pióro, którym będzie zapisywać kolejne ludzkie historie.

helga1

Co miesiąc land Brandenburgii uhonorowuje specjalnym odznaczeniem jednego z wolontariuszy. W marcu wyróżnienie to trafiło na ręce Helgi Grune, wieloletniej członkini stowarzyszenia „My Life - historia opowiedziana”. Specjalna uroczystość z tej okazji odbyła się 14 marca w Collegium Polonicum.

Wyróżnienie wręczył osobiście Martin Gorholt, pełnomocnik Brandenburgii przy Rządzie Federalnym oraz pełnomocnik Rządu Krajowego ds. Kontaktów Międzynarodowych. Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele władz lokalnych: dr Martin Wilke, nadburmistrz Frankfurtu oraz Roman Siemiński, zastępca burmistrza Słubic.

Helga Grune od 2005 roku jest zaangażowana w działalność stowarzyszenia My Life, przez wiele lat pełniła funkcję zastępcy prezesa. Głównym celem stowarzyszenia jest szerzenie oraz pielęgnowanie kultury opowieści oraz refleksji biograficznej. Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy i członków powstało ok. 400 biografii mieszkańców naszego regionu - i Polaków, i Niemców (z tego sama H. Grune spisała ich 60). Są one przechowywane w Archiwum Ludzkich Losów w budynku biblioteki Collegium Polonicum.

Ma talent do słuchania

- Pani Helgo, ma pani talent do słuchania innych ludzi, daje im pani możliwość opowiedzenia swojej historii, ponieważ ich los nigdy nie był pani obojętny – mówił podczas uroczystości M. Gorholt. - To wyróżnienie za mozolną i czasochłonną pracę – podkreślał.

H. Grune, z zawodu pielęgniarka, angażowała się również w organizację wielu tzw. „Wieczorków z biografią” oraz przygotowała wystawę i publikację pt. „Katolicy w NRD - między izolacją, oportunizmem a opozycją”. W ramach tego projektu powstała książka oraz wystawa objazdowa, która dotychczas prezentowana była już w kilkudziesięciu miastach.

W imieniu władz obu miast wypowiedział się dr Martin Wilke. Dziękował H. Grune za zaangażowanie w budowanie wzajemnego zrozumienia i zaufania. - Dzięki pani pracy opowieści starszych trafiają do młodszych – co pomaga im uświadomić sobie, że świat, jaki zastali nie zawsze był taki i został im dany raz na zawsze – mówił nadburmistrz.

Ta praca będzie przynosiła owoce

Sama bohaterka spotkania przyznała, że jest zaskoczona tym wydarzeniem. – Jest to dla mnie bardzo symboliczne, że jako Niemka odznaczenie od rządu Brandenburgii otrzymuję w Polsce – podkreślała. Dziękowała za wyróżnienie oraz prezenty - wieczne pióro, które otrzymała w prezencie i za kartę zniżkową, uprawniającą ją do wstępu do wielu instytucji.

helga2

Dr Krzysztof Wojciechowski, prezes stowarzyszenia My Life, opowiadał, że wciąż pamięta dzień, w którym H. Grune pojawiła się w biurze Fundacji na rzecz Collegium Polonicum. To tu przez wiele, wiele lat miała swoje biurko (które nadal na nią czeka).

Był taki czas, kiedy 70-80 proc. energii stowarzyszenia generowała pani Helga. Nie ma nikogo, kto przygotowałby tyle biografii, wykonała tytaniczną pracę – podkreślał K. Wojciechowski. I dodał, że ta praca będzie przynosiła owoce również po wielu latach.

Być może za 200 lat badacze będą dzięki nim mieli wgląd w to, jakie były subiektywne odczucia, losy pojedynczych ludzi. Historycy badający fakty tego nie uchwycą – mówił szef Collegium Polonicum.

Nasza redakcja również gratuluje Heldze Grune zaszczytnego wyróżnienia – i życzy, aby nadal z podobną energią realizowała swoje kolejne pomysły. I ocalała od zapomnienia kolejne biografie.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama