Słubice: 19 lipca 2018   |   Imieniny: Alfred, Wincenty, Włodzisław
reklama
reklama

Warsztaty archeologiczne na polu bitwy pod Kunowicami

Niedawno pisaliśmy o najnowszych znaleziskach, jakie udało się odnaleźć na polu bitwy pod Kunowicami. Prace nie ustają, tym razem w poszukiwaniach nowych skarbów będzie mogła wziąć szersza grupa zainteresowanych. Otwarte warsztaty poprowadzą archeologowie wyposażeni w nowoczesny georadar.

bitwa pod_kunowicami_skarby_001 

Prof. UAM dr hab. Grzegorz Podruczny z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego wraz z pasjonatami lokalnej historii od 2009 roku badają fragment po fragmencie pole bitwy pod Kunowicami. Używają wykrywaczy metali. Jednak współczesna archeologia posługuje się również innymi nowoczesnymi narzędziami. Jednym z nich jest georadar, który pozwala „zobaczyć” co znajduje się pod ziemią bez konieczności kopania.

Dzięki dofinansowaniu zdobytemu w ramach Lubuskich Inicjatyw Młodzieżowych (pisaliśmy o tym w naszej wcześniejsze publikacji) możliwe stało się zorganizowanie profesjonalnych warsztatów archeologicznych dla młodzieży przy użyciu właśnie georadaru. G. Podruczny zaprasza na nie tych, którzy mają nie więcej niż 35 lat i są zainteresowani militarną historią Słubic i okolic.

Będzie to okazja żeby zobaczyć, jakie pozostałości kunowickiej batalii do dziś „wychodzą” z ziemi – mówi naukowiec. - Uczestnicy warsztatów dowiedzą się również, kto i na jakich zasadach może w Polsce poszukiwać zabytków, a także czym była bitwa pod Kunowicami, kto w niej brał udział i dla czego jest tak ważna dla naszej lokalnej historii – zachęca G. Podruczny. Zajęcia prowadzić będzie zespół trzech archeologów z Warszawy.

Realizatorem projektu jest Fundacja Dobro Kultury.

Termin: 9.09.2017, godz. 10:00. Miejsce: Kunowice, przy czołgu.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Ankieta dotycząca ograniczenia sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych na terenie miasta Słubice

1) Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 23 do 6?
 
2) Czy jest Pan/Pani za ograniczeniem czasu pracy punktów sprzedaży napojów alkoholowych (sklepów) w godzinach od 24 do 6?
 
3) Czy Pana/Pani zdaniem ograniczenie sprzedaży napojów alkoholowych w godzinach nocnych wpłynie na poczucie Pana/Pani bezpieczeństwa?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama