Słubice: 18 stycznia 2018   |   Imieniny: Piotr, Małgorzata
reklama
reklama

Warsztaty archeologiczne na polu bitwy pod Kunowicami

Niedawno pisaliśmy o najnowszych znaleziskach, jakie udało się odnaleźć na polu bitwy pod Kunowicami. Prace nie ustają, tym razem w poszukiwaniach nowych skarbów będzie mogła wziąć szersza grupa zainteresowanych. Otwarte warsztaty poprowadzą archeologowie wyposażeni w nowoczesny georadar.

bitwa pod_kunowicami_skarby_001 

Prof. UAM dr hab. Grzegorz Podruczny z Polsko-Niemieckiego Instytutu Badawczego wraz z pasjonatami lokalnej historii od 2009 roku badają fragment po fragmencie pole bitwy pod Kunowicami. Używają wykrywaczy metali. Jednak współczesna archeologia posługuje się również innymi nowoczesnymi narzędziami. Jednym z nich jest georadar, który pozwala „zobaczyć” co znajduje się pod ziemią bez konieczności kopania.

Dzięki dofinansowaniu zdobytemu w ramach Lubuskich Inicjatyw Młodzieżowych (pisaliśmy o tym w naszej wcześniejsze publikacji) możliwe stało się zorganizowanie profesjonalnych warsztatów archeologicznych dla młodzieży przy użyciu właśnie georadaru. G. Podruczny zaprasza na nie tych, którzy mają nie więcej niż 35 lat i są zainteresowani militarną historią Słubic i okolic.

Będzie to okazja żeby zobaczyć, jakie pozostałości kunowickiej batalii do dziś „wychodzą” z ziemi – mówi naukowiec. - Uczestnicy warsztatów dowiedzą się również, kto i na jakich zasadach może w Polsce poszukiwać zabytków, a także czym była bitwa pod Kunowicami, kto w niej brał udział i dla czego jest tak ważna dla naszej lokalnej historii – zachęca G. Podruczny. Zajęcia prowadzić będzie zespół trzech archeologów z Warszawy.

Realizatorem projektu jest Fundacja Dobro Kultury.

Termin: 9.09.2017, godz. 10:00. Miejsce: Kunowice, przy czołgu.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się nowy herb powiatu słubickiego?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama