Słubice: 13 grudnia 2018   |   Imieniny: Łucja, Otylia, Eugeniusz
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Na granicy nie chcą "dobrej zmiany"? Rusza Słubicka Inicjatywa Demokratyczna
reklama
reklama

Na granicy nie chcą "dobrej zmiany"? Rusza Słubicka Inicjatywa Demokratyczna

W Słubicach zebrała się grupa osób, która ma dość wielu poczynań obecnego rządu. Zawiązali porozumienie o nazwie Słubicka Inicjatywa Demokratyczna "Na granicy". Na początek chcą wysłać do prezydenta RP Andrzeja Dudy list w sprawie ustawy dezubekizacyjnej. Będą też organizować protesty i otwarte spotkania.

WOP Słubice
Inicjatorzy akcji zapowiadają walkę o prawa byłych żołnierzy WOP (fot. archiwum)

Inicjatywa zrzesza wiele różnych osób o różnych poglądach. Są w niej przedstawiciele różnych partii politycznych, stowarzyszeń i - co ciekawe - także wyborcy obecnie rządzących. Jaką mają motywację? Jak sami mówią, "chcą zwalczać złe skutki dobrej zmiany".

- Nie chcemy bezwiednie krytykować wszystkiego co robi rząd PiS - podkreśla Mariusz Dubacki, jeden z inicjatorów. - Naszym celem jest zwrócenie uwagi na niekorzystne dla obywateli ustawy, które dzielą naród. Nie możemy bezczynnie siedzieć, gdy nasi bliscy czy znajomi są krzywdzeni przez bezduszne przepisy. Postanowiliśmy zacząć od ustawy dezubekizacyjnej, której skutki dotknęły tak wielu mieszkańców naszego miasta - dodaje.

Chodzi o przepisy, które obniżają emerytury osobom służącym w czasach PRL w służbach uznanych przez rząd PiS za służące złemu systemowi. Do takich zaliczono nie tylko SB, która jest swoistym symbolem komunistyczych represeji, ale również WOP, czyli Wojska Ochrony Pogranicza. Służyło w nich wielu mieszkańców Słubic i naszego regionu, którzy na skutek nowych przepisów stracili sporą część rent i emerytur.

Dlatego członkowie Słubickiej Inicjatywy Demokratycznej napisali otwarty list do prezydenta RP Andrzeja Duda, w którym proszą go o zajęcie się sprawą i nowelizację niesprawiedliwej - ich zdaniem - ustawy.

- Nasi mieszkańcy pilnowali granic Państwa Polskiego, służyli, najlepiej jak potrafili, Polsce i gwarantowali jej bezpieczeństwo zewnętrzne - czytamy w liście. - Prosimy Pana, jako osobę cieszącą się ogromnym zaufaniem społecznym, o skorzystanie z Pańskich prerogatyw i wystąpienie do Parlamentu z inicjatywą ustawodawczą w zakresie zmiany tzw. ustawy dezubekizacyjnej - apelują autorzy: Natalia Żwirek, Amelia Szołtun, Aleksandra Kołek, Mariusz Dubacki, Robert Włodek, Łukasz Kaczmarek i Bernard Łysiak.

Zanim list trafi do prezydenckiej kancelarii, Mariusz Dubacki i jego współpracownicy chcą zebrać pod nim jak największe poparcie. Dlatego będą spotykać się z mieszkańcami. W najbliższy weekend udadzą się bezpośrednio do domów i mieszkań i będą zachęcać słubiczan do podpisania listu. ZOBACZ LIST

A kolejnym krokiem będzie otwarte spotkanie, poświęcone właśnie skutkom ustawy dezubekizacyjnej. 12 września o godz. 18:00 członkowie SID spotkają się z mieszkańcami pogranicza w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. Do rozmowy zaprosili Jerzego Wierchowicza, uznanego gorzowskiego prawnika i członka Trybunału Stanu. Pojawią się także byli funkcjonariusze WOP. Podczas spotkania będzie okazja zapoznać się z treścią listu i złożyć pod nim swój podpis.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama