Słubice: 6 grudnia 2019   |   Imieniny: Mikołaj, Emilian, Leontyna
reklama
reklama

Koncert zaduszny w słubickiej cerkwi

Zgodnie z tradycją wierni Kościoła Prawosławnego w Polsce odwiedzają cmentarze 2 listopada. Nie inaczej będzie i w Słubicach, gdzie tego dnia oprócz chwili refleksji i modlitwy, będzie też okazja do wysłuchania koncertu.

cerkiew slubice
Prawosławni wierni zapraszają na koncert zaduszny

Tego dnia przypada tzw. rodzicielska sobota. W prawosławiu to jeden z tradycyjnych dni wspominania tych, którzy odeszli. W cerkwiach odprawiane są liturgie i modlitwy za zmarłych

 - Określenie to dotyczy nie tyle modlitwy za rodziców, co za tych, którzy odeszli już do swoich przodków – wyjaśnia Swietłana Doniec-Łysenko z parafii pw. Opieki Przenajświętszej Bogarodzicy w Słubicach.

Jest to dzień zwany też przez wiernych „sobotą dymitriewską”. - Nazwa wynika z tego, że święto to jest ruchome i przypada zawsze na ostatnią sobotę przed dniem św. Dymitra, obchodzonym zawsze 8 listopada. W tym roku będzie to właśnie 2 listopada – dodaje nasza rozmówczyni.

Ważnym elementem tego dnia będzie Koncerty Zaduszny w wykonanie chóru parafialnego, który rozpocznie się o god.z 19:00. Wstęp jest wolny dla wszystkich zainteresowanych, nie tylko parafian. Organizatorzy proszą o dobrowolne datki na zakup ikonostasu – to specjalna, ozdobna ściana wyłożona ikonami, nieodzowny element każdej cerkwi.

zaduszny
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama