Słubice: 22 stycznia 2020   |   Imieniny: Anastazy, Wincenty, Wiktor
Słubice24.pl Wiadomości Kultura Słubice pożegnały Pawła Adamowicza… (foto/wideo)
reklama
reklama

Słubice pożegnały Pawła Adamowicza… (foto/wideo)

W południe 19 stycznia w Gdańsku pożegnano prezydenta Pawła Adamowicza, a o godz. 18 w kościele NMP Królowej Polski w Słubicach odbyły się msza i koncert poświęcone jego pamięci. Modlono się nie tylko za tragicznie zmarłego prezydenta, ale także za jego rodzinę, miasto Gdańsk i za zabójcę.

Koncert Paweł

- Dzisiejszy wieczór miał być wypełniony polkami i walcami Straussa, przy dźwiękach których chcieliśmy radośnie wejść w nowy rok. Tymczasem za chwilę usłyszymy refleksyjną i poruszającą symfonię Brahmsa, bo życie napisało swój własny scenariusz – powiedział burmistrz Mariusz Olejniczak do zgromadzonych w kościele NMP Królowej Polski.

Zamiast koncertu noworocznego, 19 stycznia słubiczanie wzięli udział w koncercie upamiętniającym Pawła Adamowicza, który został zamordowany podczas ubiegłotygodniowego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Wzruszony M. Olejniczak podkreślił, że on sam, jak i obecni, poczuli potrzebę współuczestniczenia w pożegnaniu prezydenta Gdańska.

Ale nie tylko. – Naszym obowiązkiem jest szukanie dróg, które doprowadzą do pojednania Polaków, refleksja, że wszechobecny w życiu hejt karmi czyjąś nienawiść – przypomniał burmistrz. Poprosił obecnych, aby uczcić pamięć P. Adamowicza minutą ciszy.

Przed koncertem głos zabrała również Sabine Völker, dyrektor administracyjny Brandenburska Orkiestra Państwowa z Frankfurtu nad Odrą. Przyznała, że oni również są wstrząśnięci tym, co się stało. Przypomniała, że Paweł Adamowicz należał do nowej generacji polityków, którzy stawiali na współpracę i dobre sąsiedztwo z Niemcami. - Chcieliśmy państwu i rodzinie wyrazić nasze współczucie. I docenić tego szczególnego człowieka w ten sposób, w jaki zagramy dziś ten koncert – zakończyła S. Völker.

A potem już rozpoczął się koncert. W ciszy i skupieniu publiczność wysłuchała dźwięków I Symfonii c-moll" op. 68 Johannesa Brahmsa pod batutą japońskiego dyrygenta Takao Ukigaya. Wybrane fragmenty koncertu prezentujemy w poniższym klipie wideo. Zapraszamy również do obejrzenia galerii zdjęć. 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama