Słubice: 18 listopada 2018   |   Imieniny: Aniela, Klaudyna, Roman
reklama
reklama

Jak przed wojną Frankfurt konkurował z Poznaniem

Jedną z dziedzin tej rywalizacji była architektura. I właśnie architektura dwudziestolecia międzywojennego w Poznaniu i Frankfurcie nad Odrą będzie tematem objazdowej wystawy, którą będzie można zobaczyć w tych dwóch miastach i w Słubicach. Dziś wernisaż.

wystawa poznan_ffo

Tło historyczne powstania wystawy: „Styl narodowy czy modernizm?” jest związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku i ustanowieniem granicy z Niemcami. Na skutek powstania wielkopolskiego i traktatu wersalskiego Frankfurt nad Odrą już w roku 1918 został miastem sąsiadującym z nową granicą, a Poznań zachodnią metropolią Polski. Oba te miasta stały się konkurentami – zarówno gospodarczymi, politycznymi, jak również w dziedzinie architektury.

Zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie granicy architekci postawili przed sobą zadanie stworzenia stylu narodowego. - Na podstawie Osiedla Wschodniomonarchijskiego Martina Kießlinga we Frankfurcie nad Odrą oraz architektury Adama Ballenstedta w Poznaniu zauważyć można, że w odróżnieniu od narodowej retoryki architekci posługują się tym samym językiem - wyjaśniają kuratorzy wystawy: Uwe Rada oraz dr Szymon Piotr Kubiak. Architekci obu miast stworzyli własną drogę w kierunku modernizmu. I to właśnie o tej drodze opowiada ta wystawa.

Zostanie ona zaprezentowana w specjalnym kontenerze przystosowanym do zwiedzania, który będzie podróżować po regionie. Pokazuje rozwój architektury w 12 rozdziałach, w tym m.in. nowych dróg, osiedli kolejowych, dworców, ruchów ludności i kwestii mieszkań, czy siły gospodarczej. Wiele zdjęć Poznania i Frankfurtu zostanie przy tej okazji pokazanych po raz pierwszy.

- Wystawa jest zaproszeniem dla mieszkańców i odwiedzających, by spojrzeć na Frankurt z innej perspektywy i odkryć miasto w kontekście europejskim - podkreśla Stephan Felsberg, kierownik marketingu miejskiego z Frankfurtu.

Przystanki wystawy:
  • Frankfurt nad Odrą, plac uniwersytecki: 18.10-03.11.2018 (pon-pt. 10-18, sob. 10-14)
  • Słubice, plac przed Collegium Polonicum, 27.11-06.12.2018 (pon-pt. 9-19, sob. 10-14)
Wernisaż odbędzie się 18 października o godz. 18 w Sali Hanzeatyckiej w Domu Bolfrasa przy Marktplatz, a o godz. 19 w Kampusie Europejskiego Uniwersytetu Viadrina, Logenstr. 4.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie www.1918-2018.eu.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama