Słubice: 20 maja 2019   |   Imieniny: Aleksander, Bernardyn, Bazyli
reklama
reklama

Jak przed wojną Frankfurt konkurował z Poznaniem

Jedną z dziedzin tej rywalizacji była architektura. I właśnie architektura dwudziestolecia międzywojennego w Poznaniu i Frankfurcie nad Odrą będzie tematem objazdowej wystawy, którą będzie można zobaczyć w tych dwóch miastach i w Słubicach. Dziś wernisaż.

wystawa poznan_ffo

Tło historyczne powstania wystawy: „Styl narodowy czy modernizm?” jest związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku i ustanowieniem granicy z Niemcami. Na skutek powstania wielkopolskiego i traktatu wersalskiego Frankfurt nad Odrą już w roku 1918 został miastem sąsiadującym z nową granicą, a Poznań zachodnią metropolią Polski. Oba te miasta stały się konkurentami – zarówno gospodarczymi, politycznymi, jak również w dziedzinie architektury.

Zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie granicy architekci postawili przed sobą zadanie stworzenia stylu narodowego. - Na podstawie Osiedla Wschodniomonarchijskiego Martina Kießlinga we Frankfurcie nad Odrą oraz architektury Adama Ballenstedta w Poznaniu zauważyć można, że w odróżnieniu od narodowej retoryki architekci posługują się tym samym językiem - wyjaśniają kuratorzy wystawy: Uwe Rada oraz dr Szymon Piotr Kubiak. Architekci obu miast stworzyli własną drogę w kierunku modernizmu. I to właśnie o tej drodze opowiada ta wystawa.

Zostanie ona zaprezentowana w specjalnym kontenerze przystosowanym do zwiedzania, który będzie podróżować po regionie. Pokazuje rozwój architektury w 12 rozdziałach, w tym m.in. nowych dróg, osiedli kolejowych, dworców, ruchów ludności i kwestii mieszkań, czy siły gospodarczej. Wiele zdjęć Poznania i Frankfurtu zostanie przy tej okazji pokazanych po raz pierwszy.

- Wystawa jest zaproszeniem dla mieszkańców i odwiedzających, by spojrzeć na Frankurt z innej perspektywy i odkryć miasto w kontekście europejskim - podkreśla Stephan Felsberg, kierownik marketingu miejskiego z Frankfurtu.

Przystanki wystawy:
  • Frankfurt nad Odrą, plac uniwersytecki: 18.10-03.11.2018 (pon-pt. 10-18, sob. 10-14)
  • Słubice, plac przed Collegium Polonicum, 27.11-06.12.2018 (pon-pt. 9-19, sob. 10-14)
Wernisaż odbędzie się 18 października o godz. 18 w Sali Hanzeatyckiej w Domu Bolfrasa przy Marktplatz, a o godz. 19 w Kampusie Europejskiego Uniwersytetu Viadrina, Logenstr. 4.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie www.1918-2018.eu.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama