Słubice: 12 grudnia 2018   |   Imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
reklama
reklama

Fotografka ze Słubic z prestiżowym wyróżnieniem

Jej fotografie mają duszę – mówią wielbiciele talentu Anny Gibały-Łazdowskiej. Jedną z jej prac doceniło właśnie jury międzynarodowego festiwalu fotograficznego. W nagrodę fotografia zawiśnie na ścianie polskiej biblioteki w Amsterdamie.

koty ania

- Ta fotografia perfekcyjnie oddaje rolę matki we współczesnym świecie – napisali organizatorzy wystawy „Through a Mother’s & Father's Eyes Photography” (Oczami mamy i taty) o obrazie „Cats” (Koty).

A jak powstał ten intrygujący obraz? – W niezwykłym dla nas miejscu -mmałej wiosce nad oceanem Bolonii (w Andaluzji). Od kilka lat spędzamy tak kilka tygodni wakacji. Koty wpisane są tam w krajobraz. Chodzą swoimi drogami i nie zauważają naszej obecności – opowiada A. Gibała-Łazdowska.

Okazało się, że wieczorna sesja wzbudziła zainteresowanie zwierzaków. Koty usiadły obok Nataszy (córki fotografki) i zaczęły ją obserwować. - Ona była już znudzona, co chętnie wyraziła w swojej postawie. Moment, w którym koty jak na komendę zwróciły uwagę na idącego plaża psa wydał mi się idealny – opowiada historię powstania zdjęcia.

Idealne wyczucie momentu docenili jurorzy festiwalu, który odbywał się już po raz trzeci. Fotografia ta była wcześniej publikowana i wyróżniona w kilku internetowych magazynach fotograficznych. A teraz przyniosła jej twórczyni nagrodę - będzie zdobiła bibliotekę polską w Amsterdamie, a także znajdzie się w specjalnym albumie.

A. Gibała-Łazdowska podkreśla, że dzieci od samego początku towarzyszą jej w przygodzie z fotografią. - Jestem samoukiem i na nich uczyłam się i testowałam rozmaite ustawienia – przyznaje. Podkreśla, że nie jest reportażystką. Lubi szykować stylizacje, plenery i prowokować sytuacje.

W ty również oczywiście z dziećmi. - Dla dzieci to była forma przedstawienia, w której zawsze chętnie uczestniczyły. Angażowałam je do wymyślania strojów i swoich ról. Oczywiście czym mniejsze dzieci, tym szybciej trzeba pracować i wyznaczać im łatwiejsze role. Im są starsz, tym trudniejszych tematów możemy dotykać. 11-letnia Natasza, bohaterka nagrodzonego zdjęcia, coraz częściej jest inicjatorką koncepcji – opowiada fotografka.

Wernisaż festiwalu odbędzie się 20 października w Amsterdamie. A. Gibała-Łazdowska przyznaje, że już się szykuje na wyjazd.

Gratulujemy wyróżnienia – i życzymy nieustannego zachwytu światem, dotykania emocji… które przełożą się na kolejne, wspaniałe fotografie. Zainteresowanych jej zdjęciami zapraszamy na profil artystki na Facebooku – KLIKNIJ.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama