Słubice: 25 września 2018   |   Imieniny: Aurelia, Władysław, Kamil
Słubice24.pl Wiadomości Kultura Żydowska Chanuka w Słubicach – każdy może przyjść na wspólne świętowanie
reklama
reklama

Żydowska Chanuka w Słubicach – każdy może przyjść na wspólne świętowanie

Dom Wolności, protestancki zbór, który od kilku lat działa w Słubicach, zaprasza do poznania i wspólnego świętowania Chanuki – żydowskiego święta świateł. Będzie można dowiedzieć się więcej o samym święcie i o tym, dlaczego Izrael jest ważny dla chrześcijan oraz spróbować tradycyjnych chanukowych dań.

chanuka

Czym jest Chanuka? To święto obchodzone przez Żydów na upamiętnienie wydarzeń, które miały miejsce w 165 lub 164 p.n.e., kiedy władca Palestyny, Antioch IV, postanowił zmusić Żydów do porzucenia swych obyczajów, tradycji i wiary mojżeszowej i przyjęcia greckich. To stało się przyczyną wybuchu powstania zwanego Powstaniem Machabeuszów. Żydzi zdobyli Jerozolimę i odzyskali swoją świątynię.

Odnaleziono w niej tylko jeden dzban oliwy zabezpieczonej pieczęcią arcykapłana. Taka ilość powinna wystarczyć na utrzymanie w lampie płomienia tylko przez jeden dzień, ale płomień utrzymywał się aż przez osiem dni. I dlatego świętowanie Chanuki również trwa 8 dni, każdego z nich zapalana jest jedna świeca na specjalnym świeczniku. Co ciekawe, Święto Światła było obchodzone przez Jezusa, jego uczniów oraz pierwszych chrześcijan, aż do V wieku naszej ery.

Tę tradycję w Słubicach przypomni społeczność Domu Wolności, który przynależy do zborów Kościoła Bożego w Chrystusie. Członkowie zboru chca pokazać chrześcijański wymiar tego święta. A także zastanowić się przy jego okazji nad tym, dlaczego Izrael jest ważny właśnie dla chrześcijan. Wykład na ten temat wygłosi Gregory Furman, pastor kościoła.

Zaplanowano także modlitwę za Izrael i rozmowy o sytuacji Żydów w Słubicach i Frankfurcie. A na koniec spotkania na wszystkich uczestników czekać będzie tradycyjny chanukowy posiłek, przygotowany przez kucharzy z ośrodka Villa Plena z Ośna Lubuskiego. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Termin: 16.12.2017, godz. 16.00 Miejsce: Dom Wolności Kościół Boży w Chrystusie, ul. Paderewskiego 24.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama