Słubice: 17 grudnia 2018   |   Imieniny: Olimpia, Łukasz, Jolanta
Słubice24.pl Wiadomości Kultura Żydowska Chanuka w Słubicach – każdy może przyjść na wspólne świętowanie
reklama
reklama

Żydowska Chanuka w Słubicach – każdy może przyjść na wspólne świętowanie

Dom Wolności, protestancki zbór, który od kilku lat działa w Słubicach, zaprasza do poznania i wspólnego świętowania Chanuki – żydowskiego święta świateł. Będzie można dowiedzieć się więcej o samym święcie i o tym, dlaczego Izrael jest ważny dla chrześcijan oraz spróbować tradycyjnych chanukowych dań.

chanuka

Czym jest Chanuka? To święto obchodzone przez Żydów na upamiętnienie wydarzeń, które miały miejsce w 165 lub 164 p.n.e., kiedy władca Palestyny, Antioch IV, postanowił zmusić Żydów do porzucenia swych obyczajów, tradycji i wiary mojżeszowej i przyjęcia greckich. To stało się przyczyną wybuchu powstania zwanego Powstaniem Machabeuszów. Żydzi zdobyli Jerozolimę i odzyskali swoją świątynię.

Odnaleziono w niej tylko jeden dzban oliwy zabezpieczonej pieczęcią arcykapłana. Taka ilość powinna wystarczyć na utrzymanie w lampie płomienia tylko przez jeden dzień, ale płomień utrzymywał się aż przez osiem dni. I dlatego świętowanie Chanuki również trwa 8 dni, każdego z nich zapalana jest jedna świeca na specjalnym świeczniku. Co ciekawe, Święto Światła było obchodzone przez Jezusa, jego uczniów oraz pierwszych chrześcijan, aż do V wieku naszej ery.

Tę tradycję w Słubicach przypomni społeczność Domu Wolności, który przynależy do zborów Kościoła Bożego w Chrystusie. Członkowie zboru chca pokazać chrześcijański wymiar tego święta. A także zastanowić się przy jego okazji nad tym, dlaczego Izrael jest ważny właśnie dla chrześcijan. Wykład na ten temat wygłosi Gregory Furman, pastor kościoła.

Zaplanowano także modlitwę za Izrael i rozmowy o sytuacji Żydów w Słubicach i Frankfurcie. A na koniec spotkania na wszystkich uczestników czekać będzie tradycyjny chanukowy posiłek, przygotowany przez kucharzy z ośrodka Villa Plena z Ośna Lubuskiego. Wstęp wolny dla wszystkich zainteresowanych.

Termin: 16.12.2017, godz. 16.00 Miejsce: Dom Wolności Kościół Boży w Chrystusie, ul. Paderewskiego 24.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama