Słubice: 25 września 2018   |   Imieniny: Aurelia, Władysław, Kamil
reklama
reklama

Galeria OKNO pokaże fotografie Stepana Grygara

Czeski fotograf Stepan Grygar będzie kolejnym gościem Galerii Okno działającej w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. Artysta zaprezentuje publiczności trzy cykle tematyczne prac, pokazujących w nietypowy sposób m.in. przestrzeń miejską.

stepan grygar

Stepan Grygar to urodzony w 1955 roku czeski artysta, który obecnie uczy na wydziale designu i sztuki Ladislava Sutnara na Uniwersytecie w Pilznie. Uważany jest za pioniera czeskiej fotografii konceptualnej. Lubuje się przede wszystkim w fotografii czarno-białej. Jest autorem książki "Sztuka konceptualna a fotografia".

Skąd jego obecność w Słubicach? Jak mówi Anna Panek-Kusz, kuratorka Galerii OKNO, wystawa Stepana Grygara to efekt kontaktów i renomy jakie ostatnimi laty zostały wypracowane zarówno przez samą galerię, jak i Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT. Wszystko zaczęło się od wizyty w Pilźnie Jerzego Olka. Jeden z pomysłodawców lAbiRynTu był tam ze swoją wystawą. Rozmawiał z wieloma osobami, prezentował festiwalowe publikacje oraz książkę o koncepcji programowej i wystawienniczej Galerii OKNO. W rezultacie Stepan Grygar sam zgłosił się do kuratorki galerii i zapytał o możliwość zorganizowania własnej wystawy.

Dlaczego warto poznać jego prace?

- Dwa prezentowane cykle tematyczne dotyczą obserwacji przestrzeni miejskiej. Fotograf wyłapuje aparatem takie relacje i niuanse, których być może nie zauważa nikt inny - mówi A. Panek-Kusz. - Trzeci cykl to fotografie wykonane w studio, które uczą wpatrywania się w obrazy i dostrzegania różnic. Pomagają skupić się na wybranym, pokazanym przez artystę fragmencie rzeczywistości. To taka zabawa z okiem - dodaje szefowa Galerii OKNO. I obiecuje widzom, że po wyjściu z galerii inaczej będą patrzeć na otoczenie, miasto, jego detale. - Zaczną dostrzegać takie elementy, na które wcześniej nie zwrócili uwagi, może być to układ cegieł w murze czy kształt lampy ulicznej - mówi.

Wernisaż wystawy odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.00 w Galerii Okno. Będzie ją można oglądać do końca wakacji. To jednak nie jedyna możliwość kontaktu z twórczością Stepana Grygara. Artysta ze swoimi studentami będzie gościem tegorocznej edycji lAbirynTu, która odbędzie się w dniach 13-15 października.

Termin: 23.06.2017, godz. 18:00. Miejsce: Galeria Okno.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama