Słubice: 17 grudnia 2018   |   Imieniny: Olimpia, Łukasz, Jolanta
reklama
reklama

Galeria OKNO pokaże fotografie Stepana Grygara

Czeski fotograf Stepan Grygar będzie kolejnym gościem Galerii Okno działającej w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury. Artysta zaprezentuje publiczności trzy cykle tematyczne prac, pokazujących w nietypowy sposób m.in. przestrzeń miejską.

stepan grygar

Stepan Grygar to urodzony w 1955 roku czeski artysta, który obecnie uczy na wydziale designu i sztuki Ladislava Sutnara na Uniwersytecie w Pilznie. Uważany jest za pioniera czeskiej fotografii konceptualnej. Lubuje się przede wszystkim w fotografii czarno-białej. Jest autorem książki "Sztuka konceptualna a fotografia".

Skąd jego obecność w Słubicach? Jak mówi Anna Panek-Kusz, kuratorka Galerii OKNO, wystawa Stepana Grygara to efekt kontaktów i renomy jakie ostatnimi laty zostały wypracowane zarówno przez samą galerię, jak i Festiwal Nowej Sztuki lAbiRynT. Wszystko zaczęło się od wizyty w Pilźnie Jerzego Olka. Jeden z pomysłodawców lAbiRynTu był tam ze swoją wystawą. Rozmawiał z wieloma osobami, prezentował festiwalowe publikacje oraz książkę o koncepcji programowej i wystawienniczej Galerii OKNO. W rezultacie Stepan Grygar sam zgłosił się do kuratorki galerii i zapytał o możliwość zorganizowania własnej wystawy.

Dlaczego warto poznać jego prace?

- Dwa prezentowane cykle tematyczne dotyczą obserwacji przestrzeni miejskiej. Fotograf wyłapuje aparatem takie relacje i niuanse, których być może nie zauważa nikt inny - mówi A. Panek-Kusz. - Trzeci cykl to fotografie wykonane w studio, które uczą wpatrywania się w obrazy i dostrzegania różnic. Pomagają skupić się na wybranym, pokazanym przez artystę fragmencie rzeczywistości. To taka zabawa z okiem - dodaje szefowa Galerii OKNO. I obiecuje widzom, że po wyjściu z galerii inaczej będą patrzeć na otoczenie, miasto, jego detale. - Zaczną dostrzegać takie elementy, na które wcześniej nie zwrócili uwagi, może być to układ cegieł w murze czy kształt lampy ulicznej - mówi.

Wernisaż wystawy odbędzie się 23 czerwca o godz. 18.00 w Galerii Okno. Będzie ją można oglądać do końca wakacji. To jednak nie jedyna możliwość kontaktu z twórczością Stepana Grygara. Artysta ze swoimi studentami będzie gościem tegorocznej edycji lAbirynTu, która odbędzie się w dniach 13-15 października.

Termin: 23.06.2017, godz. 18:00. Miejsce: Galeria Okno.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama