Słubice: 23 maja 2018   |   Imieniny: Iwona, Michał, Dezyriusz
reklama
reklama

Tegoroczna Vincentiana szczęśliwa dla Słubic (foto/wideo)

Za nami Vincentiana, czyli jeden z najbardziej popularnych przeglądów piosenki religijnej w Polsce. Tegoroczna, 32. edycja była niezwykle udana dla Słubic. W przeglądzie wzięły udział aż trzy zespoły z naszego miasta, dwa z nich wróciły z cennymi nagrodami.

Jerzyki Słubice

W dalekich Piekarach koło Krakowa nasze miasto było reprezentowane przez trzy zespoły z parafii NMP Królowej Polski: Stowarzyszenie Dzieci i Młodzieży Maryi, zespół Cordis oraz schola Jerzyki z kościoła filialnego w Kunowicach. Ci ostatni sięgnęli po główną nagrodę za najciekawszy utwór o tematyce wincetyńskiej. Z kolei Dzieci Maryi wyśpiewały trzecią nagrodę w klasyfikacji ogólnej.

To duże osiągnięcia, bo konkurencja była naprawdę spora. Uczestniczące w przeglądzie zespoły z roku na rok zachwycają jurorów coraz ciekawszymi kompozycjami i niebanalnymi aranżacjami. W tym roku muzycznym zmaganiom na scenie przyglądali się m.in. artyści z niezwykel popularnego w Polsce zespołu Sound'n'Grace.

Tak śpiewały JerzykiModlitwa, gwiazdy i wspólna zabawa

Tradycyjnym punktem każdej Vincentiany są konsultacje z festiwalowym jury po zakończonych przesłuchaniach. Od jurorów uczestnicy otrzymują szereg uwag i wskazówek, które mogą pomóc im w artystycznym rozwoju. Nie inaczej było i tym razem. Słubiccy artyści także skorzystali z cennej okazji by poprawić swoje muzyczne umiejętności.

Vincentiana to nie tylko śpiew, taniec i modlitwa, ale także koncerty gwiazd. W tym roku popis scenicznej energii dali Lazaryści i ESCE. Po klerykach misjonarskiego seminarium wystąpił Maciej Czaczyk a gwiazdą wieczoru były Muode Koty. Z kolei drugiego dnia gwiazdą sceny był wspomniany wcześniej zespół Sound'n'Grace, a uczestnicy do późnego wieczora mogli bawić się na tanecznej imprezie VinceVixa.

Finałowa gala i dwie nagrody dla Słubic

Ostatni dzień Vincentiany już był nieco spokojniejszy. To czas na warsztaty dla uczestników i wspólną Eucharystię. Zwieńczeniem trzydniowego przeglądu była gala finałowa, na której ogłoszono wyniki i poznaliśmy laureatów przeglądu. W słubickim obozie było bardzo radośnie, bo okazało się, że aż dwa nasze zespoły - Jerzyki i Dzieci Maryi - wyśpiewały cenne nagrody. Cenne dosłownie i w przenośni, bo za swoje występy otrzymały gratyfikację finansową (odpowiednio 2000 i 1500 złotych).

Publiczność ze Słubic także miała okazję zobaczyć ich występy. Nie tylko za pośrednictwem transmisji internetowej na żywo, którą udostępnialiśmy, ale już po ich powrocie do Słubic, podczas corocznego Festynu Wincentyńskiego. Czy się podobało? - Nie szło usiedzieć w jednym miejscu - mówili z zachwytem zgromadzeni przed sceną widzowie.

Moc wrażeń i cenne doświadczenie

Portal Słubice24 objął patronatem wyjazd scholi Jerzyki z Kunowic i na bieżąco informowaliśmy naszych internautów o ich poczynaniach. Jakie są ich wrażenia z tegorocznej Vincentiany? Zapytaliśmy o to Tomasza Jakuszewicza, jednego z opiekunów grupy i klawiszowca.

- To była wspaniała przygoda i niezapomniany występ. Energia ze sceny była niesamowita. Dużo się nauczyliśmy, dużo zobaczyliśmy. Nagroda to dla nas znakomite zwieńczenie kilku miesięcy wytrwałej pracy. Korzystając z okazji chciałbym w imieniu Jerzyków podziękować kilku szczególnym osobom. Muzykom związanym ze SMOK: Romanowi Boryczce, Piotrowi Pakulskiemu, Weronice Chrostowskiej, a szczególnie Piotrowi Tamborskiemu za muzykę i aranżację utworu wincentyńskiego. Waldemarowi Franczykowi za przygotowanie partii perkusyjnych. Annie Kozłowskiej za napisanie tekstu do zwycięskiego utworu i oczywiście sponsorom, którzy wsparli nasz wyjazd. Rodzicom dzieci za wsparcie i wyrozumiałość podczas długich przygotowań. Portalowi Słubice24 za wsparcie medialne. A także panu Mariuszowi Olejniczakowi, szefowi Rady Miejskiej w Słubicach, który zechciał wystąpić wspólnie z Jerzykami. Za każde dobre słowo, za modlitwę z serca dziękujemy. Gratulujemy również świetnych występów pozostałym zespołom ze Słubic - przekazał w rozmowie z naszą redakcją.

Poniżej zdjęcia z Vincetiany udostępnione naszej redakcji przez scholę Jerzyki. Więcej można obejrzeć na oficjalnych profilach - festiwalu Vincentiana oraz kościoła w Kunowicach.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaka powinna być organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Jagiełły i Konstytucji 3 Maja?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama