Słubice: 16 stycznia 2018   |   Imieniny: Marceli, Włodzimierz, Bernard
reklama
reklama

W Cybince "silne baby" się obronią

Od października do połowy grudnia w Cybince był realizowany projekt "Silne baby". Pod okiem ekspertów z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach i przy finansowym wsparciu gminy Cybinka kobiety uczestniczyły w zajęciach samoobrony.

silne baby
Jednym z elementów projektu była debata "Bezpieczna kobieta"

W projekcie wzięła udział grupa 24 kobiet w różnym wieku. To w większości mieszkanki gminy Cybinka, które postanowiły zadbać o swoje bezpieczeństwo. Inauguracja przedsięwzięcia odbyła się 24 października debatą pod hasłem „Bezpieczna kobieta”. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Cybince o zagrożeniach z jakimi mogą spotkać się kobiety opowiadali mł. asp. Magdalena Jankowska - rzecznik prasowy KPP w Słubicach oraz st. asp. Marek Żelek, kierownik posterunku policji w Cybince.

silne baby_kurs
"Silne baby" w akcji

Kolejnym etapem były zajęcia praktyczne, które odbywały się od października do grudnia w hali sportowej Zespołu Szkół w Cybince. Kursantki poznały punkty wrażliwe na ciele człowieka, rodzaje uderzeń, ich kombinacje i zasady stosowania. Nauczyły się wielu rodzajów chwytów i technik obrony przed agresją, szczególnie w kontakcie z silniejszym przeciwnikiem. Dzięki sprzętowi zakupionemu przez gminę (kaski, rękawice, tarcze do uderzeń) zajęcia były mocno zbliżone do realnych sytuacji.

Oprócz sprawności fizycznej kursantki poprawiły również poziom wiedzy teoretycznej z zakresu bezpieczeństwa. Program szkolenia składał się z zajęć w czasie których przedstawiono aspekty prawne obrony koniecznej. Omówiono także typowe sytuacje napadów na kobiety.

Zajęcia były prowadzone przez policyjnych instruktorów samoobrony: asp. szt. Adama Tomaśko oraz mł. asp. Marcina Wojciecha. To entuzjaści, a przede wszystkim praktycy sztuk walki z kilkunastoletnim doświadczeniem. Z dużym zaangazowaniem przekazywali swoją wiedzę, tak aby uczestniczki nabrały pewności siebie i umiejętności odpowiedniego reagowania w sytuacjach zagrożenia.

silne baby_instruktorzy
Prowadzący zajęcia Adam Tomaśko i Marcin Wojciech

Elementem końcowym szkolenia praktycznego było poddanie kursantek próbie – treningowi sytuacyjnemu zwanemu potocznie "pokojem strachu". Uczestniczki były zmuszone przetrwać atak agresywnego napastnika w ciemnym pomieszczeniu. Jak zapewniają prowadzący, spisały się doskonale.

W grudniu projekt dobiegł końca, ale to nie koniec policyjnych działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Jesienny kurs był drugim tego typu przedsięwzięciem. Jego pomysłodawcy już zapowiadają organizację kolejnych warsztatów. Będziemy o nich informować.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się nowy herb powiatu słubickiego?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama