Słubice: 28 maja 2018   |   Imieniny: Augustyn, Jaromir, Wilhelm
reklama
reklama

W Cybince "silne baby" się obronią

Od października do połowy grudnia w Cybince był realizowany projekt "Silne baby". Pod okiem ekspertów z Komendy Powiatowej Policji w Słubicach i przy finansowym wsparciu gminy Cybinka kobiety uczestniczyły w zajęciach samoobrony.

silne baby
Jednym z elementów projektu była debata "Bezpieczna kobieta"

W projekcie wzięła udział grupa 24 kobiet w różnym wieku. To w większości mieszkanki gminy Cybinka, które postanowiły zadbać o swoje bezpieczeństwo. Inauguracja przedsięwzięcia odbyła się 24 października debatą pod hasłem „Bezpieczna kobieta”. W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Cybince o zagrożeniach z jakimi mogą spotkać się kobiety opowiadali mł. asp. Magdalena Jankowska - rzecznik prasowy KPP w Słubicach oraz st. asp. Marek Żelek, kierownik posterunku policji w Cybince.

silne baby_kurs
"Silne baby" w akcji

Kolejnym etapem były zajęcia praktyczne, które odbywały się od października do grudnia w hali sportowej Zespołu Szkół w Cybince. Kursantki poznały punkty wrażliwe na ciele człowieka, rodzaje uderzeń, ich kombinacje i zasady stosowania. Nauczyły się wielu rodzajów chwytów i technik obrony przed agresją, szczególnie w kontakcie z silniejszym przeciwnikiem. Dzięki sprzętowi zakupionemu przez gminę (kaski, rękawice, tarcze do uderzeń) zajęcia były mocno zbliżone do realnych sytuacji.

Oprócz sprawności fizycznej kursantki poprawiły również poziom wiedzy teoretycznej z zakresu bezpieczeństwa. Program szkolenia składał się z zajęć w czasie których przedstawiono aspekty prawne obrony koniecznej. Omówiono także typowe sytuacje napadów na kobiety.

Zajęcia były prowadzone przez policyjnych instruktorów samoobrony: asp. szt. Adama Tomaśko oraz mł. asp. Marcina Wojciecha. To entuzjaści, a przede wszystkim praktycy sztuk walki z kilkunastoletnim doświadczeniem. Z dużym zaangazowaniem przekazywali swoją wiedzę, tak aby uczestniczki nabrały pewności siebie i umiejętności odpowiedniego reagowania w sytuacjach zagrożenia.

silne baby_instruktorzy
Prowadzący zajęcia Adam Tomaśko i Marcin Wojciech

Elementem końcowym szkolenia praktycznego było poddanie kursantek próbie – treningowi sytuacyjnemu zwanemu potocznie "pokojem strachu". Uczestniczki były zmuszone przetrwać atak agresywnego napastnika w ciemnym pomieszczeniu. Jak zapewniają prowadzący, spisały się doskonale.

W grudniu projekt dobiegł końca, ale to nie koniec policyjnych działań na rzecz bezpieczeństwa publicznego. Jesienny kurs był drugim tego typu przedsięwzięciem. Jego pomysłodawcy już zapowiadają organizację kolejnych warsztatów. Będziemy o nich informować.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jaka powinna być organizacja ruchu na skrzyżowaniu ul. Jagiełły i Konstytucji 3 Maja?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama