Słubice: 19 czerwca 2018   |   Imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Collegium Polonicum świętowało jubileusz 25-lecia (foto)
reklama
reklama

Collegium Polonicum świętowało jubileusz 25-lecia (foto)

Za nami obchody 25-lecia istnienia Collegium Polonicum - wspólnej placówki UAM w Poznaniu i frankfurckiego Uniwersytetu Viadrina. Jubileusz wspólnie świętowali absolwenci, władze i kadra naukowa uczelni. Były wspomnienia, zabawa przy muzyce, a list gratulacyjny przesłał sam Prezydent RP Andrzej Duda.

CP 25 lat

Obchody rozpoczęły się 13 października od uroczystej inauguracji roku akademickiego 2016/2017. Gości, wśród których było wiele osób związanych z historią słubickiej uczelni, powitali rektor UAM prof. dr hab. Andrzej Lesicki oraz prezydent Viadrina prof. Alexander Wöll. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. dr hab. Bogdan Koszel z UAM-u, który opowiedział o stosunkach polsko-niemieckich w 25 lat po zawarciu traktatu o dobrym sąsiedztwie. Odbyła się także uroczysta immatrykulacja nowych studentów.

Kolejnym punktem programu było otwarcie specjalnej wystawy przygotowanej z okazji 25-lecia Collegium Polonicum. Fotografie w formie roll-upów stanęły w foyer tuż obok auli, prezentując historię placówki od powstania idei do dnia dzisiejszego. Na zdjęciach można było znaleźć nie tylko unikalne kadry przedstawiające budowę uczelni czy moment podpisania aktu erekcyjnego przez założycieli, ale także życie studenckie oraz naukowe (zdjęcia na dole artykułu).

Tuż po wernisażu wystawy odbyła się prezentacja jubileuszowego tomu zatytułowanego "Eksperyment i wiedza. 25 lat Collegium Polonicum", o którym opowiedział gościom dr Krzysztof Wojciechowski, dyrektor placówki. To unikatowa albumowa publikacja zawierająca m.in. wspomnienia osób związanych z uczelnią na temat samego powstania Collegium Polonicum, jego rozwoju oraz współpracy uniwersytetów z Poznania i Frankfurtu. Wydawnictwo zostało przygotowane pod kierownictwem prof. dr hab. Stanisława Lorenca - prorektora UAM ds. Collegium Polonicum w latach 1996-2002, a następnie rektora UAM w latach 2002-2008.

Kolejny dzień upłynął już w nieco mniej oficjalnej, za to bardziej rozrywkowej atmosferze. W piątkowy wieczór popularny "Colpol" zapełnił się kadrą naukową i absolwentami, którzy licznie zjechali z całej Polski, a nierzadko także z Europy i z innych kontynentów. Przez cały dotychczasowy okres działalności Collegium Polonicum mury uczelni opuściło z dyplomem ponad 3200 osób, zjazd absolwentów zaszczyciło swoją obecnością ponad 200 z nich. Wspólnie z kadrą naukową świętowali jubileusz swojej "Alma Mater" i wspominali studenckie czasy. Spotkanie po latach przyniosło wiele wzruszeń, a zabawa przy muzyce trwała do późnej nocy.

Świętowanie, ale już po drugiej stronie Odry, miało miejsce także w sobotę. Zjazd absolwencki kontynuowali prawnicy, którzy od lat są prawdziwą dumą uczelni. Polsko-niemieckie wykształcenie prawnicze to swoisty ewenement edukacyjny po obu stronach Odry. Począwszy od 1992 roku jest ono oferowane wspólnie przez wydziały prawa poznańskiego UAM-u i Viadriny. Do dnia dzisiejszego dyplomy ukończenia tych studiów zdobyło ponad 900 osób. 15 października wielu z nich wzięło udział w otwartych wykładach na których wymieniali się zdobytymi doświadczeniami i opowiadali o swojej pracy.

Andrzej Lesicki

Przy okazji takiego jubileuszu nie mogło zabraknąć pytań o przyszłość Collegium Polonicum. Najnowszymi pomysłami na rozwój uczelni podzielił się rektor UAM w Poznaniu prof. dr hab. Andrzej Lesicki. Wyjaśnił, że władze obu uczelni prowadzą intensywne rozmowy związane z utworzeniem pierwszego w Europie polsko-niemieckiego wydziału. Taki wydział miałby przysłużyć się nie tylko regionowi, ale stanowiłby solidny wkład w integrację europejską i kolejny krok naprzód we współpracy między Polską a Niemcami.

O tym jak cenna i ważna była to rocznica, także w skali naszego kraju, świadczy fakt, że list gratulacyjny do władz uczelni, wykładowców i studentów, skierował sam Prezydent RP Andrzej Duda.

- Mają Państwo znaczący udział w wypełnianiu pozytywną i konkretną treścią polsko-niemieckiego traktatu o dobrym sąsiedztwie, którego 25. rocznicę podpisania obchodzimy w tym roku. Serdecznie gratuluję Państwu dorobku dydaktyczno-naukowego i życzę szkole kolejnych lat owocnej działalności - napisał A. Duda (pełna treść listu).

Inauguracja roku akademickiego 2016/201725 lat Collegium Polonicum

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy podoba Ci się projekt przebudowy Placu Bohaterów?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama