Słubice: 13 grudnia 2018   |   Imieniny: Łucja, Otylia, Eugeniusz
reklama
reklama

Frankfurt podzielony w sprawie imigrantów (foto)

W sobotnie popołudnie Frankfurt nad Odrą podzielił się w kwestii imigrantów. Najpierw odbyła się manifestacja wyrażająca solidarność z azylantami, a następnie demonstrowali przeciwnicy ich obecności w Niemczech.

Manifestacja Frankfurt

Pierwsze zgromadzenie, organizowane pod auspicjami władz Słubic i Frankfurtu, rozpoczęło się o godz. 14. Protestujący, którym przyświecało hasło "Frankfurt Oder bleibt nazifrei" (Frankfurt wolny od nazizmu), zgromadzili się w rejonie ul. Słubickiej, w miejscu byłego przejścia granicznego. Nadburmistrz Martin Wilke oraz wiceburmistrz Roman Siemiński wystosowali apel do mieszkańców o solidarność z imigrantami i sprzeciw wobec rasizmu i wrogości w stosunku do obcych. Zadeklarowali gotowość do udzielenia wsparcia dla migrantów. Na wiecu pojawiło się także wielu uchodźców, którzy grali i śpiewali.

Manifestacja Frankfurt

Godzinę później w tym samym miejscu rozpoczęła się demonstracja przeciwników imigrantów pod hasłem zatrzymania napływu azylantów (Asylflut stoppen). Za koordynację protestu odpowiadała organizacja "Frankfurt (Oder) wehrt sich" (Frankfurt broni się). Protestujący wyrażali swoje zaniepokojenie obecną sytuacją w Niemczech związaną z obecnością imigrantów. Krzyczeli, że nie chcą tworzenia kolejnych ośrodków imigranckich i przyjmowania obcych, którzy nie potrafią integrować się z niemieckim społeczeństwem.

Rejon manifestacji zabezpieczała polska i niemiecka policja. Kordon mundurowych rozdzielał obie grupy, które wznosiły w stosunku do siebie wrogie okrzyki, gesty i gwizdy. W pogotowiu czuwało kilkanaście radiowozów. Atmosfera była napięta, nie doszło jednak do bezpośredniego starcia i przepychanek. Łącznie w obu manifestacjach wzięło udział około kilkaset osób.

Oba wydarzenia śledziliśmy z redakcyjnym obiektywem. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama