Słubice: 25 września 2018   |   Imieniny: Aurelia, Władysław, Kamil
reklama
reklama

Zamanifestują solidarność z imigrantami

3 września o godz. 14 odbędzie się polsko-niemiecka manifestacja wyrażająca solidarność z imigrantami. To odpowiedź na demonstrację przeciwników obecności uchodźców w Niemczech, która odbędzie się tego samego dnia godzinę później.

uchodźcy Słubice

Manifestację popierają władze obu miast. Burmistrz Tomasz Ciszewicz i nadburmistrz Martin Wilke oraz przewodniczący rad miejskich Wolfgang Neumann i Mariusz Olejniczak zachęcają mieszkańców z obu stron Odry do aktywnego udziału. Publicznego wsparcia inicjatywie udzielili także oraz szefowie obu przygranicznych uczelni: prof. Alexander Wöll (Viadrina) i dr Krzysztof Wojciechowski (Collegium Polonicum).

Wspólnie wystosowali publiczny apel, którego treść poniżej publikujemy.

---

Europa, to my!

My, miasta Słubice i Frankfurt nad Odrą, mamy swoje korzenie w sercu Europy. Nasze miasta w sposób szczególny skorzystały z rozszerzenia Unii Europejskiej, a także ze zniesienia granic i barier handlowych. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu, wymianie towarów, kontaktom mieszkańców i transferowi wiedzy pomiędzy naszymi uniwersytetami, staliśmy się symbolem transgranicznej współpracy dla całej Europy. Tak samo jak skorzystaliśmy z danej nam wolności, tak poważnie traktujemy też naszą odpowiedzialność za europejskie wartości: wolność, solidarność i równość szans. Z tego powodu przeciwstawiamy się wszelkiej formie społecznego i kulturowego wykluczenia, rasizmu i wrogości wobec obcych w naszych miastach.

Nie pochodzenie, narodowość lub etniczność mają decydować o szansach rozwoju człowieka, lecz jedynie jego osobowość, zdolności zawodowe oraz jego gotowość zintegrowania się w obcej kulturze i chęć bycia stałym elementem tej społeczności. Nasze miasta rozwijają się dzięki kulturowej różnorodności. Nie tylko na uniwersytetach, ale też na rynku pracy i w życiu codziennym, traktujemy to jako szansę, a nie jako barierę.

Witamy serdecznie wszystkich migrantów w regionie przygranicznym, niezależnie od ich pochodzenia i wyrażamy naszą gotowość, aby otrzymali niezbędne wsparcie, by mogli samodzielnie na nowo ukształtować swoje życie. Równocześnie oczekujemy gotowości do uznania panujących u nas reguł, wartości, norm, szybkiego nauczenia się języka i zdobycia niezbędnych umiejętności zawodowych.

Odrzucanie wszelkiej migracji nie jest dla nas żadną opcją. Takie inicjatywy jak ta w sobotę, które opierają się jedynie na negacji i chęci izolacji, bez żadnej gotowości do dialogu, do niczego dobrego nie prowadzą i szkodzą wizerunkowi i rozwojowi naszych miast.

Dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców Słubic i Frankfurtu, żeby dali wyraz hasłu, które towarzyszy naszym miastom - „Ohne Grenzen. Bez granic“ i przyszli w sobotę, 3 września o 14.00 do Frankfurtu na skrzyżowanie ul. Słubickiej z Karl-Marx-Straße. Nasza obecność w tym miejscu będzie symbolem tolerancyjnego europejskiego Dwumiasta Słubice i Frankfurt nad Odrą.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy w Słubicach potrzebna jest chirurgia dziecięca?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama