Słubice: 13 grudnia 2018   |   Imieniny: Łucja, Otylia, Eugeniusz
reklama
reklama

Zamanifestują solidarność z imigrantami

3 września o godz. 14 odbędzie się polsko-niemiecka manifestacja wyrażająca solidarność z imigrantami. To odpowiedź na demonstrację przeciwników obecności uchodźców w Niemczech, która odbędzie się tego samego dnia godzinę później.

uchodźcy Słubice

Manifestację popierają władze obu miast. Burmistrz Tomasz Ciszewicz i nadburmistrz Martin Wilke oraz przewodniczący rad miejskich Wolfgang Neumann i Mariusz Olejniczak zachęcają mieszkańców z obu stron Odry do aktywnego udziału. Publicznego wsparcia inicjatywie udzielili także oraz szefowie obu przygranicznych uczelni: prof. Alexander Wöll (Viadrina) i dr Krzysztof Wojciechowski (Collegium Polonicum).

Wspólnie wystosowali publiczny apel, którego treść poniżej publikujemy.

---

Europa, to my!

My, miasta Słubice i Frankfurt nad Odrą, mamy swoje korzenie w sercu Europy. Nasze miasta w sposób szczególny skorzystały z rozszerzenia Unii Europejskiej, a także ze zniesienia granic i barier handlowych. Dzięki bliskiemu sąsiedztwu, wymianie towarów, kontaktom mieszkańców i transferowi wiedzy pomiędzy naszymi uniwersytetami, staliśmy się symbolem transgranicznej współpracy dla całej Europy. Tak samo jak skorzystaliśmy z danej nam wolności, tak poważnie traktujemy też naszą odpowiedzialność za europejskie wartości: wolność, solidarność i równość szans. Z tego powodu przeciwstawiamy się wszelkiej formie społecznego i kulturowego wykluczenia, rasizmu i wrogości wobec obcych w naszych miastach.

Nie pochodzenie, narodowość lub etniczność mają decydować o szansach rozwoju człowieka, lecz jedynie jego osobowość, zdolności zawodowe oraz jego gotowość zintegrowania się w obcej kulturze i chęć bycia stałym elementem tej społeczności. Nasze miasta rozwijają się dzięki kulturowej różnorodności. Nie tylko na uniwersytetach, ale też na rynku pracy i w życiu codziennym, traktujemy to jako szansę, a nie jako barierę.

Witamy serdecznie wszystkich migrantów w regionie przygranicznym, niezależnie od ich pochodzenia i wyrażamy naszą gotowość, aby otrzymali niezbędne wsparcie, by mogli samodzielnie na nowo ukształtować swoje życie. Równocześnie oczekujemy gotowości do uznania panujących u nas reguł, wartości, norm, szybkiego nauczenia się języka i zdobycia niezbędnych umiejętności zawodowych.

Odrzucanie wszelkiej migracji nie jest dla nas żadną opcją. Takie inicjatywy jak ta w sobotę, które opierają się jedynie na negacji i chęci izolacji, bez żadnej gotowości do dialogu, do niczego dobrego nie prowadzą i szkodzą wizerunkowi i rozwojowi naszych miast.

Dlatego apelujemy do wszystkich mieszkańców Słubic i Frankfurtu, żeby dali wyraz hasłu, które towarzyszy naszym miastom - „Ohne Grenzen. Bez granic“ i przyszli w sobotę, 3 września o 14.00 do Frankfurtu na skrzyżowanie ul. Słubickiej z Karl-Marx-Straße. Nasza obecność w tym miejscu będzie symbolem tolerancyjnego europejskiego Dwumiasta Słubice i Frankfurt nad Odrą.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy artystyczne graffiti to dobry sposób na upiększenie miasta?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama