Słubice: 17 listopada 2019   |   Imieniny: Waleria, Salomea, Grzegorz
reklama
reklama

Ekumeniczne konsultacje polskich i niemieckich biskupów (foto)

To było historyczne i pierwsze tego typu wydarzenie – 15 października we frankfurckim Kościele Pokoju spotkali się biskupi kościołów katolickich i ewangelicznych, które znajdują się nad Odrą i Nysą. Tak uroczyście obchodzono 25-lecie Europejskiego Centrum Ekumenicznego z Frankfurtu.

Ekumeniczne konsultacje

Jubileusz był okazją do zorganizowania „Pierwszych Ekumenicznych Konsultacji Biskupów nad Odrą i Nysą". O kondycji i jedności chrześcijaństwa rozmawiali hierarchowie kościelni z obu krajów. We frankfurckim Kościele Pokoju pojawili się m.in.: ks. abp prof. Henryk Muszyński (Prymas-Senior Polski z Gniezna), ks. bp Waldemar Pytel (Diecezja Wrocławska Ewangelicko-Augsburskiego Kościoła w Polsce), ks. abp dr Heiner Koch i ks. bp dr Matthias Heinrich (obaj z Diecezji Berlińskiej) oraz ks. bp elect Tilman Jeremias (Ewangelicko-Luterański Kościół w Północnych Niemczech). Łącznie kilkunastu najważniejszych hierarchów z polsko-niemieckiego pogranicza.

Słowo powitalne wygłosił ks. abp H. Muszyński. Duchowni wszystkich obecnych kościołów zgodnie zadeklarowali, że na podstawie "Karty Ekumenicznej" ("Charta Oecumenica") kościoły nad Odrą i Nysą pragną pogłębiać swoje dobre sąsiedztwo na rzecz jedności Europy. Padły mocne i odważne słowa o tym, że dzięki takim konsultacjom tworzy się nowa historia – Polski, Niemiec i Europy.

- Takie spotkania to wyraz jedności chrześcijaństwa – tych wszystkich, którzy wierzą, że jeden Bóg pojednał ludzi w Chrystusie. Biskupowie przypominali, że pojednanie jest darem, jest laską, daną po to, aby stawała się darem dla innych – podkreśla ks. Rafał Mocny, jeden z organizatorów wydarzenia.

Konsultacje ekumeniczne

Uroczystość zakończyło uroczyste nabożeństwo ku czci Św. Jadwigi ze Śląska, które miało oczywiście ekumeniczny charakter. Na początku odczytano w obu językach Psalm 34, zaczynający się od słów: „Chcę błogosławić Pana w każdym czasie, na ustach moich zawsze Jego chwała!”

Po nabożeństwie przyszedł czas na przemowy i gratulacje. Słowa podziękowania za dotychczasową działalność skierowali do ECE m.in. włodarze Słubic i Frankfurtu - Mariusz Olejniczak i Rene Wilke - oraz prof. dr Julia von Blumenthal, prezydentka Uniwersytetu Europejskiego Viadrina.

M. Olejniczak podkreślił, że ekumenizm na pograniczu ma do odegrania szczególną rolę. - Zarówno słubiczanie jak i frankfurtczycy mają świadomość, że na drugim brzegu Odry jest sąsiad, który mówi innym językiem, celebruje inne święta. I choć to nas różni, to jednak nie dzieli – powiedział burmistrz.

Podziękował również przedstawicielom Europejskiego Centrum Ekumenicznego za to, że w swojej działalności, poprzez różne aktywności, uczy sąsiedztwa, a także pomaga przezwyciężać uprzedzenia i buduje prawdziwe mosty pojednania.

Wydarzenie uświetnił również koncert polsko-niemieckiego chóru Adoramus oraz oprawa muzyczna w wykonaniu orkiestry dętej z Frankfurtu.

Na uroczystości byliśmy obecni z naszym redakcyjnym obiektywem. Poniżej fotorelacja.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama