Słubice: 22 listopada 2019   |   Imieniny: Cecylia, Jonatan, Stefan
reklama
reklama

Seniorzy będą mieli ogród marzeń (foto)

Przy Dziennym Domu Senior + powstaje ogródek. Nie byłoby w tym nic niezwykłego, gdyby nie to, że miejsce wyczekane przez podopiecznych powstaje społecznie. W pomoc zaangażowały się instytucje i prywatne firmy. Praca wre, niedługo pierwszy wspólny grill!

Ogódek Seniora
Dorota Łazarczyk i Anna Gołębiowska przewodziły remontowej ekipie

Europejski Ogródek Seniorów powstaje na terenie niezagospodarowanego trawnika za przychodnią, tuż pod oknami DDS+.

24 maja był pierwszym dniem wytężonej pracy. - Przyjechałem pomóc! Co mogę robić? – zadeklarował wicestarosta Robert Włodek. – Idę przynieść białą farbę, możemy zabrać się za malowanie ściany – odpowiedziała Anna Gołębiowska, dyrektor PCPR w Słubicach. Już od rana razem z seniorami i podopiecznymi Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej „Nasza Chata” z Cybinki malowała mur i drewniane parawany. W prace zaangażowała byl także Dorota Łazarczyk, szefowa "Naszej Chaty".

Zrobili pierwsze porządki

Seniorzy wyszli na teren zaniedbanego ogródka już z samego rana. Zbierali kamienie, szkło, śmieci. Kiedy zmęczeni schowali się w budynku przed słońcem, pałeczkę od nich przejęli uczniowie 1 klasy architektury krajobrazu z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Słubicach. Chwycili w dłonie grabie, łopaty, taczki!

Pracowali pod czujnym okiem nauczycielki Beaty Bożemskiej, autorki koncepcji ogrodu dla seniorów. Spotkała się ona z seniorami na specjalnych warsztatach 15 maja, podczas których dowiedzieli się o tym, jak będzie wyglądał ich nowy ogród.

Będzie działał na zmysły

- Moja koncepcja zakłada, że będzie to ogród o charakterze sensorycznym, będzie oddziaływał na zmysły. Dlatego zaplanowane są m.in. poletka z szyszkami, kamyczkami, czy kwietną łąką. Będzie można po nich chodzić na boso – opowiada B. Bożemska. Dodaje, że ta koncepcja bardzo się seniorom spodobała.

Ogródek Dom Seniora
W pomoc dla seniorów włączyła się młodzież

A z zebranego przy pracach gruzu powstaje skarpa, która zostanie zagospodarowana. Będzie również na czym usiąść – kilkoro uczniów szlifowało palety, z których zostaną wykonane siedziska, stół i kwietniki.

To czyn społeczny

W przyszłym tygodniu kolejny dzień wspólnej pracy: nasadzenia roślin. Sylwia Cor ze słubickiego starostwa podkreśla społeczne zaangażowanie wszystkich instytucji. – Zapotrzebowanie na ogródek wyszło od samych seniorów, którzy "nie dawali" spokoju władzom powiatu. Najważniejsze jest to, że będzie to ogród społeczny. Instytucje, młodzież, seniorzy, angażują się w jego powstanie jako wolontariusze. Pokazujemy, że możemy pracować razem, kiedy każdy da coś od siebie, powstanie naprawdę fajne miejsce – podkreśla S. Cor.

- To czysta przyjemność w ten sposób pracować w samorządzie – uważa R. Włodek. I podkreśla, że podziękowania za przyłączenie się do akcji należą się wielu instytucjom i osobom, a także dwom firmom: Centrum Ogrodniczemu Agrogobex, które nieodpłatnie przekazało rośliny i marketowi Bricomarche, który podarował farby i pędzle. - Nikt nie ponosi w zawiązku z tym ogródkiem żadnych kosztów, zrobiliśmy to "w czynie społecznym", dlatego właśnie każdemu, kto się zaangażował, należą się podziękowania – zaznacza R. Włodek.

Po zakończeniu prac w nowym ogródku wszyscy, którzy brali udział w jego powstaniu, spotkają się na wspólnym grillu. Odbędzie się on prawdopodobnie pod koniec maja.

 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Czy władze Słubic powinny umożliwić przekształcenie działki przy ul. Folwarcznej na cele handlowe?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama