Kliknij przycisk i otwórz MENU >>
Collegium Polonicum jest już gotowe do przyjęcia 80 gości z kilkunastu krajów Europy. Przez 3 dni reprezentanci organizacji pozarządowych i naukowcy będą rozmawiać m.in. na temat przyszłości społeczeństwa obywatelskiego w UE i zagrożeniach związanych z populizmem. Mieszkańcy Słubic też mogą wziąć udział w dyskusji.

civil academy_1
Jean-Marc Roirant i Karolina Dreszer

Konferencja „Civil Society Academy” jest wydarzeniem cyklicznym, organizowanym co dwa lata przez europejską sieć Civil Society Europe. Organizacja zrzesza 30 największych sieci organizacji pozarządowych w Europie, można powiedzieć, że jest „najwyższym” reprezentującym je ciałem.

- Łącznie reprezentuje 10 mln Europejczyków, zaangażowanych w działalność społeczną w swoich krajach, w wielu obszarach takich jak np. prawa człowieka, partycypacja, edukacja, ochrona środowiska - wyjaśnia Karolina Dreszer-Smalec, słubiczanka, która jest wiceprzewodniczącą Komisji Praw Podstawowych i Praworządności oraz członkinią prezydium Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. Pełni też funkcję wiceprzewodniczącej Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych w Warszawie.

Słubiczanka opowiedziała o swoim mieście i o Collegium Polonicum prezydentowi Civil Society Europe. Jean-Marc Roirant kilka miesięcy temu przyjechał do Słubic obejrzeć uniwersytet i zdecydował, że kolejna konferencja odbędzie się właśnie tutaj.

- Jest to dla naszego miasta wyróżnienie, że odwiedzi nas tylu gości, reprezentujących różne kraje, organizacje i uniwersytety. Będą rozmawiać na bieżące, europejskie tematy, ważne zwłaszcza przed zbliżającym się Brexitem i wyborami do europarlamentu – wyjaśnia K. Dreszer-Smalec.

Celem konferencji jest podjęcie dyskusji na tematy związane z przyszłością Europy i rolą organizacji pozarządowych w jej budowaniu. Podczas dwóch dni sesji plenarnych i spotkań warsztatowych, które odbędą się w dniach 27-29 marca, uczestnicy będą mieli okazję do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz przygotowania planów działań na przyszłość.

civil academy_2

Pierwsza sesja plenarna dotyczy sytuacji społeczeństwa obywatelskiego w Polsce jako przykładu dla Europy. Rozmawiać na ten temat będą prof. Magdalena Musiał-Karg, prezes OFOP Łukasz Domagała, dyrektorka Fundacji Batorego Ewa Kulik-Bielińska i szef Collegium POlonicum dr Krzysztof Wojciechowski.

Kolejne sesje dotyczyć będą m.in. populizmu, euro sceptycyzmu w przestrzeni społecznej i strategii rozwoju społeczeństwa obywatelskiego wobec wyzwań współczesnej Europy czy doświadczeń różnych krajów związanych z ruchami populistycznymi i organizacjami społecznymi.

Patronat nad wydarzeniem objął burmistrz Mariusz Olejniczak.

Konferencja będzie odbywać się po polsku i angielsku. Wstęp na sesje plenarne jest wolny - mogą wziąć w nich udział także mieszkańcy Słubic i wszystkie osoby zainteresowane.

Zobacz program (w j. angielskim)
Spodobał Ci się artykuł? Daj lajka i udostępnij dalej. Dziękujemy :)

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.