Słubice: 21 maja 2019   |   Imieniny: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin
reklama
reklama

Na granicach wróciły kontrole

W związku z odbywającym się w Warszawie szczytem bliskowschodnim, na granice, w tym także tę polsko-niemiecką, wróciły kontrole. Patrole Straży Granicznej będą je przeprowadzać wyrywkowo. Ale wszyscy powinni być przygotowani – mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty.

Straż Graniczna

- Kontrola prowadzona będzie w sposób wyrywkowy, w oparciu o patrole Straży Granicznej z wykorzystaniem specjalistycznego, mobilnego sprzętu – wyjaśnia Natalia Żabka z Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej. Przypomina, że wszyscy odwiedzający w tym czasie Polskę powinni być przygotowani na konieczność okazania dokumentów oraz udostępnienia do kontroli pojazdu, którym podróżują.

Ważny dowód osobisty lub paszport muszą mieć przy sobie obywatele UE, EOG oraz innych państw, które nie należą do UE, ale korzystają z prawa do swobodnego przemieszkania na podstawie umów zawartych z UE. A obywatele państw trzecich muszą mieć paszport oraz wizę, jeśli taka jest wymagana. SG przypomina, że lista państw, których obywatele mogą podróżować do Polski bez wiz, jest dostępna na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Warto również pamiętać o tym, że przekroczenie granicy w miejscu, które nie jest jednym z tych wyznaczonych, jest wykroczeniem. Grozi za nie mandat w wysokości 500 zł. - Decyzję o karze będzie podejmował funkcjonariusz podczas kontroli, każdy przypadek traktując indywidualnie i biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności zdarzenia – dodaje N. Żabka.

Do tej pory kontrola na granicach była przywracana cztery razy, ostatnio na przełomie listopada i grudnia 2018 z powodu odbywającego się w Polsce szczytu klimatycznego. Wzmożona aktywność pograniczników, zgodnie z decyzją ministra spraw wewnętrznych i administracji, potrwa od 10 do 16 lutego 2019.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama
Reklama

Ostatnie komentarze

Sonda internetowa

Jak oceniasz poziom czystości w Słubicach (licząc wg szkolnej skali)?
 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama