Słubice: 24 sierpnia 2019   |   Imieniny: Bartłomiej, Jerzy, Bartosz
Słubice24.pl Wiadomości Aktualności Czujki na straży bezpieczeństwa - rusza kolejna odsłona programu "Bezpieczny Dom"
reklama
reklama

Czujki na straży bezpieczeństwa - rusza kolejna odsłona programu "Bezpieczny Dom"

Będą kolejne czujki czadu i dymu w budynkach komunalnych. Słubiccy strażacy podpisali porozumienie na kolejną edycję programu prewencyjnego „Bezpieczny Dom” z każdym z włodarzy gmin powiatu słubickiego. Przez ostatnie 4 lata odzywające się alarmy uratowały 16 domów – i ich mieszkańców - od tragedii.

czujki montaz

W latach 2014-2018 w ramach I edycji programu „Bezpieczny Dom” w lokalach mieszkalnych z zasobów komunalnych wszystkich 5 gmin powiatu słubickiego zamontowano 165 urządzeń pomiarowych - 126 czujek czadu i 39 dymu. Czujniki kupiły gminy i to one wskazały, gdzie ich zdaniem powinny zostać zamontowane. Strażacy nie tylko je instalowali, ale również przeszkolili mieszkańców z tego, jak obsługiwać to urządzenie, a także – jak się zachować, kiedy taka czujka się odezwie.

Czy urządzenia się sprawdziły? Tak! - W tym okresie odnotowano 27 zdarzeń, spośród których w 16 przypadkach załączona czujka zaalarmowała mieszkańców o możliwym zagrożeniu. Można więc stwierdzić, iż w przypadku 16 rodzin (mieszkań) urządzenia służące do wykrywania czadu i dymu przyczyniły się bezpośrednio do uratowania ich zdrowia i życia – podkreśla Michał Borowy, zastępca komendanta powiatowego z PSP w Słubicach.

Dlatego program „Bezpieczny Dom” będzie kontynuowany w kolejnych latach. W ostatnim czasie szef powiatowej straży Wojciech Śliwiński spotkał się z każdym z włodarzy słubickich gmin i podpisał porozumienie o rozpoczęciu kolejnej edycji programu.

czujki spotkanie_1

Porozumienie jest długoterminowe i obejmuje swym zasięgiem cały powiat oraz nawiązuje do ogólnopolskiej kampanii społecznej „Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa”, której celem jest ograniczenie przypadków zatruć ludzi tlenkiem węgla oraz zmniejszenie liczby ofiar pożarów budynków mieszkalnych – wyjaśnia M. Borowy.

W czasie następnej edycji, w latach 2019-2023, w kolejnych lokalach komunalnych będą wymieniane lub montowane nowe czujki czadu i dymu. Urządzenia te, tak jak w poprzedniej edycji programu, będą zakładane nieodpłatnie i będą stanowiły własność gminnych zakładów gospodarki komunalnej.
 

Chcesz dodać komentarz do artykułu? Zaloguj się lub zarejestruj swoje konto na portalu.

Reklama